"جدائی نادر از سیمین" بهترین فیلم پانزدهمین جشن خانه سینما

جشن خانه سینما حق نشر عکس oo
Image caption "اینجا بدون من" توانست شش جایزه در پانزدهمین جشن خانه سینما به دست بیاورد

پانزدهمین جشن خانه سینمای ایران با معرفی آثار برتر سال سینمایی برگزار شد.

در این مراسم که در شامگاه روز جمعه ۲۵ شهریور در عمارت مسعودیه بهارستان برگزار شد، تعدادی از نویسندگان و هنرمندان سرشناس ایران از جمله محمود دولت آبادی، شهرداد روحانی و همایون شجریان حضور داشتند.

اصغر فرهادی که فیلمش "جدائی نادر از سیمین" توانست چهار جایزه بهترین فیلم بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه اورژینال و بهترین بازیگر مکمل(شهاب حسینی) را به دست آورد، هنگام دریافت جایزه گفت: "با دیدن این جمع و صحبت‌های آقای دولت آبادی دیگر خستگی در من نماند. بعد از امشب که به برلین برمی‌گردم با انرژی بسیار برخواهم گشت."

آقای فرهادی همچنین جایزه نقدی جشن خانه سینما به خاطر بهترین فیلم را به شاپور قریب، کارگردان قدیمی سینمای ایران اهدا کرد.

"نمی گذاریم مجلس ختم سینمای مستقل برگزار شود"

کیومرث پوراحمد، دبیر جشن سینمای ایران با اشاره به مشکلات برگزاری جشن خانه سینما گفت: "این خانواده زیر سقف خانه سینما به ماندن و شکفته شدن باور دارد و همه تنگناها را به جان می‌خرد و نمی‌گذارد مجلس ترحیم سینمای مستقل برگزار شود."

فاطمه معتمد آریا نیز به هنگام دریافت جایزه بهترین بازیگر زن برای "اینجا بدون من" گفت: "آقای بهشتی به ما یاد داد تا خانه سینما را بنا بگذاریم تا مستقل شویم و خوشحالم در مقابل ایشان بگویم که خانه سینما مستقل شده است."

تقدیر از سایر هنرمندان

حق نشر عکس uu
Image caption "یه حبه قند" با اینکه در ده رشته کاندید شده بود تنها توانست جایزه بهترین چهره پردازی را بدست بیاورد

در این مراسم همچنین با پخش کلیپ هایی از محمدرضا شجریان، بهرام بیضائی، امیر نادری، پرویز دوائی و هوشنگ مرادی کرمانی تقدیر شد.

محمود دولت آبادی که در این مراسم حضور داشت به هنگام اهدای جایزه بهترین فیلمنامه به اصغر فرهادی گفت: " گرامی بداریم یاد سهراب شهیدثالث را که بنیان گذاشت خشت بنای ساخت فیلم متفاوت را در سینمای ایران. سپاس و قدرشناسی می‌کنم از ابراهیم گلستان، ارج بگذاریم به عباس کیارستمی که به شیوه خود مسیر سینمای متفاوت را به دنیا گشود و راه را هموار کرد."

دولت‌آبادی در ادامه افزود: "همچنین از امیر نادری یاد کنم، به ناصر تقوایی سلام کنم، بهرام بیضایی و محسن مخملباف را به یاد بیاورم که هرکدام به کنجی رفته‌اند. دیگر آرزوی کوشایی بیشتر برای جعفر پناهی و رسول‌اف داشته باشم. آن‌ها می‌کوشند برای برون‌رفت از تار و پود منع و ممنوعیت که به آن دچار آمده‌اند."

فیلم سینمائی "اینجا بدون من" به کارگردانی بهرام توکلی با دریافت شش جایزه از موفق ترین فیلم های پانزدهمین دوره جشن خانه سینما بود.

فیلم "یه حبه قند" به کارگردانی رضا میرکریمی نیز با اینکه در ده رشته کاندید شده بود تنها توانست جایزه بهترین چهره پردازی(عبدالله اسکندری) را به دست بیاورد.

خانه سینما، نخستین بار در سال ۱۳۶۵ و در پی تصویب قانونی در مجلس ایران مبنی بر اختصاص دو درصد از درآمد فروش سینما در جهت بهبود وضعیت رفاهی و صنفی شاغلان سینما تاسیس شد و در سال ۱۳۶۸ به عنوان بزرگترین نهاد صنفی سینماگران ایرانی، موجودیت یافت.

مطالب مرتبط