اصرار لاریجانی بر جاسوس بودن دو زندانی آمریکایی

سه آمریکایی متهم به جاسوسی در ایران حق نشر عکس a
Image caption سارا شورد سپتامبر پیش با وثیقه نیم میلیون دلاری آزاد شد

در حالی که تلاش وکیل دو آمریکایی زندانی در ایران برای آزادی شان با وثیقه یک میلیون دلاری به سد تازه ای برخورد کرده، یک مقام قوه قضاییه بر اتهام جاسوسی آنها تاکیده کرده است.

محمد جواد لاریجانی، رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، با اشاره به اتهام جاش فتال و شین باوئر به خبرگزاری فارس گفته است: "سوابق و اقدامات این افراد گویای این است که آنها جاسوس هستند، اما این که توانسته اند از کشور ما نیز جاسوسی بکنند یا خیر، بحث دیگری است."

این دو آمریکایی به اتهام جاسوسی علیه ایران به هشت سال زندان محکوم شده اند. آنها دو سال پیش همراه یک زن آمریکایی، سارا شورد، در نزدیکی مرز ایران و عراق بازداشت شدند.

مقامهای ایران ابتدا اتهام آنها را عبور غیرمجاز از مرز اعلام کردند. حالا آقای لاریجانی می گوید: "جرم این افراد فقط عبور از مرزهای ما نبود و جرم سنگینی مرتکب شده اند."

هرچند آقای لاریجانی درباره اتهام جاسوسی این آمریکایی ها علیه ایران با اطمینان حرف نزده، ولی جزییات بیشتری از "جرم سنگین" آنها نیز بیان نکرده است.

او همچنین گفته است که دو کشیش آمریکایی به ایران آمده اند تا با مقامهای مسئول برای آزادی آقایان فتال و باوئر رایزنی کنند.

سه شنبه پیش محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران، در مصاحبه ای گفت که این دو آمریکایی ظرف چند روز آینده آزاد خواهند شد. اما یک روز بعد قوه قضاییه آزادی قریب الوقوع آنها را رد کرد.

بعضی، این تحول را تازه ترین نمونه از جدال سیاسی آقای احمدی نژاد و محافظه کاران منتقدش ارزیابی کردند که از میزان وفاداری او و نزدیکانش به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، راضی نیستند.

در همین حال، خبرگزاریها امروز یکشنبه (۲۷ شهریور) از قول مسعود شفیعی، وکیل مدافع جاش فتال و شین باوئر نقل کرده اند که قاضی دومی که می بایست حکم آزادی موکلانش به قید وثیقه را امضا می کرده، به مرخصی رفته است.

آقای شفیعی گفته است که مسئولان قضایی گفته اند این قاضی سرنوشت ساز، روز سه شنبه از مرخصی برمی گردد. او شنبه توانسته بود امضای یک قاضی دیگر پرونده را بگیرد.

خانواده این دو آمریکایی امیدوار بودند عزیزانشان همزمان با سفر آقای احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل آزاد شوند. هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا هم گفته بود که از شنیدن این خبر، دلگرم شده است.

اما محمد جواد لاریجانی که برادرش رییس قوه قضاییه است، وجود هرگونه ارتباط میان آزادی احتمالی آنها و مسافرت تازه رییس جمهوری ایران به آمریکا را رد کرده و گفته است: "ما به جاسوسها جایزه نمی دهیم."

مطالب مرتبط