رد اتهام همکاری مستندسازان بازداشت شده در ایران با بی‌بی‌سی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بی بی سی می گوید گروهی از فیلمسازانی که در ایران به اتهام همکاری با بخش فارسی سرویس جهانی این بنگاه خبری بازداشت شده اند، مستقل بوده اند، نه کارمندان بی بی سی و هیچ گونه همکاری با این رسانه نداشته اند.

پیشتر محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، تایید کرده بود اخیرا شش مستندساز توسط دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی بازداشت شده اند.

آقای حسینی گفته بود: "این افراد در پی اتهام همکاری با بی بی سی فارسی دستگیر شده اند."

بی بی سی با انتشار بیانیه ای تاکید کرده است که این شش نفر هیچ گاه کارمندش نبوده اند.

Image caption بی بی سی می گوید ایران می خواهد بخش فارسی این رسانه را بخاطر گزارشهای بیطرفانه و متوازن تحت فشار بگذارد

در این بیانیه آمده است: "این افراد مستندسازانی مستقل هستند که آثارشان در جشنواره ها و سایر رویدادهای بین المللی به نمایش درآمده است و تلویزیون بی بی سی فارسی به شیوه رایج برنامه آپارات (مخصوص پخش فیلم های مستند)، حق پخش این فیلم ها را خریده است. این فیلمها بصورت مستقل تهیه شده بود و بی بی سی فارسی سفارش ساختشان را نداده بود."

صادق صبا رییس بخش فارسی بی بی سی نیز اتهام مقامهای ایران را درباره این که بی بی سی به این فیلمسازان سفارش کار داده بود، رد کرد و گفت هیچ کسی در ایران با این رسانه همکاری ندارد.

او گفت: "در بسیاری از موارد تهیه کنندگان این فیلمها، شبکه های خارجی بوده اند و ما هم برای آنکه ایرانیان فرصتی برای تماشای این آثار داشته باشند، آنها را از بی بی سی فارسی پخش می کنیم. ما به هیچ وجه در ایران به کسی توصیه نمی کنیم برای ما کار بکند و اگر کسی هم خودش پیشنهاد همکاری (در ایران) بدهد، ما قبول نمی کنیم."

بنا به گزارش ها، بازداشت شدگان پنج مرد و یک زن هستند. هرچند، مقام های مسئول نام بازداشت شدگان را اعلام نکرده اند، اما برخی سایت های خبری، اسامی شماری از مستندسازان ایرانی را به عنوان افراد دستگیر شده منتشر کرده اند.

لیلیان لندور، مسئول زبان های غیرانگلیسی بخش جهانی بی بی سی، ضمن ابراز همدردی با بازداشت شدگان و خانواده آنها، اعلام کرد که این دستگیری ها، همراه با موج تازه ارسال پارازیت، بخشی از کارزار ایران برای ارعاب بی بی سی فارسی است.

او گفت: "ما این بازداشت ها را در راستای تلاش های جاری دولت ایران برای اعمال فشار به بی بی سی بخاطر پوشش خبری بیطرفانه و متوازن تلویزیون فارسی اش از رویدادهای ایران و منطقه می دانیم."

برنامه های شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی در روزهای اخیر بار دیگر در معرض پارازیت های فزاینده و شدید از داخل ایران قرار گرفته است.

بنا به بیانیه بخش جهانی بی بی سی، ارسال پارازیت از ایران روی شبکه بی بی سی فارسی از شنبه شب گذشته درست پیش از پخش مستند "خط و نشان رهبر" درباره آیت الله علی خامنه ای تشدید شده است.

مطالب مرتبط