ایران به جای موشک اس ۳۰۰ روسی سامانه 'باور ۳۷۳ ' می سازد

فرزاد اسماعیلی حق نشر عکس Fars
Image caption اسماعیلی خودداری روسیه از تحویل سامانه موشکی را به "شیطنت غربیها" نسبت داده است

ایران به جای موشک های اس ۳۰۰ روسی شبکه دفاع ضد هوایی بومی باور ۳۷۳ را می سازد.

روز سه شنبه، ۲۹ شهریور (۱۹ سپتامبر)، خبرگزاری فارس متن مصاحبه با سرتیپ فرزاد اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء را منتشر کرد که در آن، از طراحی و ساخت سامانه بومی موشک های اس ۳۰۰ به جای موشک های مشابه روسی خبر داده است.

موشک های اس ۳۰۰ ساخت روسیه در سامانه های پدافند هوایی به کار می رود و در سال ۲۰۰۷، جمهوری اسلامی قراردادی را برای خرید این سامانه و آموزش نظامیان ایرانی برای استفاده از آن با دولت روسیه امضا کرد.

اگرچه شماری از نظامیان ایرانی برای گذراندن دوره آموزشی به روسیه اعزام شدند، اما تا سال گذشته، در مورد تحویل سخت افزارهای این سامانه موشکی به ایران خبری رسمی انتشار نیافت.

در ماه نوامبر سال گذشته، رئیس جمهوری روسیه با امضای قانون اجرای قطعنامه الزام آور شورای امنیت راجع به تحریم تسلیحاتی ایران، عمل به این قرارداد و تحویل تجهیزات سامانه موشکی اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی را ممنوع اعلام کرد.

مقام های ایرانی در چند مورد از طرح شکایت حقوقی علیه تخلف روسیه از اجرای این قرارداد سخن گفته اند اما طرف روسی، با استناد به اینکه تمامی کشورهای عضو سازمان ملل از لحاظ قوانین بین المللی موظف به تبعیت از قطعنامه های الزام آور شورای امنیت هستند، تصویب قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را مصداق "فورس ماژور" (قوه قهریه) دانسته و خودداری از اجرای قرارداد را موجه اعلام کرده است.

سرتیپ فرزاد اسماعیی به خبرگزاری فارس گفته است که طرف ایرانی تمامی مفاد قرارداد را اجرا کرده و قرار بود این سامانه واگذار شود اما "به دلیل شیطنت دولت های غربی، این کار صورت نگرفت."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نهادهای نظامی و آموزشی کشور در طراحی مفهومی سامانه مورد نظر مشارکت داشته اند

وی گفته است که وزارت دفاع مسئولیت پیگیری پرونده مربوط به این قرارداد را برعهده دارد و افزوده که "دولت به خوبی بحث تخلفات صورت گرفته توسط طرف خارجی را دنبال می کند."

این مقام نظامی سامانه موشک های اس ۳۰۰ روسی را نیز ضامن حفظ امنیت کامل هوایی ایران ندانسته و گفته است: "معتقدیم اگر تمام کشور را به سامانه اس ۳۰۰ که از خارج تقدیم ما شده باشد ... مجهز کنیم، ده درصد دفاع ما هم تامین نمی شود."

هنگام اعلام خبر تصمیم ایران به نصب موشک های اس ۳۰۰، برخی منابع دفاعی خارجی گفتند که جمهوری اسلامی در نظر دارد از این سامانه دفاعی برای حفاظت از تاسیسات هسته ای در برابر حملات هوایی احتمالی از سوی اسرائیل یا ایالات متحده حفاظت کند.

استفاده از "باور ۳۷۳"

سرتیپ اسماعیلی اقدام در مورد ساخت داخلی سامانه دفاعی را به تصمیم آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، نسبت داده و گفته است که دستور ساخت این سامانه از زمان طرح احتمال خودداری روسیه از تحویل سامانه اس ۳۰۰ مطرح شده بود.

وی گفته است که زمانی که اولین بحث ها مبنی بر تحویل ندادن اس ۳۰۰ مطرح شد و نظامیان اعزامی ایران هنوز در روسیه دوره می دیدند، آیت الله خامنه ای به وزارت دفاع دستور داد "بروید و خودتان این کار را ملی کنید."

به گفته فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا، از همان زمان تلاش برای ساخت این شبکه موشکی و طراحی مفهومی آن در وزارت دفاع، در قرارگاه پدافند هوایی و در برخی مراکز علمی و دانشگاهی ایران آغاز شد.

حق نشر عکس ap
Image caption آیت الله خامنه ای به عنوان فرمانده کل قوا دستور ساخت داخلی سامانه باور 373 را صادر کرد

این مقام نظامی گفته است که در طرح ایران، خلاء های سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسی نیز برطرف شده و طراحی مفهومی آن به پایان رسیده و مرحله نیازسنجی و طراحی دقیق آن توسط قرارگاه خاتم الانبیاء و وزارت دفاع در دست اجراست.

سرتیپ فرزاد گفت که وزارت دفاع در نظر دارد سامانه دفاعی مورد نظر را به نحوی طراحی کند که بتواند دو یا سه نوع موشک را در لایه های مختلف وارد عمل کند.

سرتیپ فرزاد اسماعیلی در مورد نامگذاری این موشک به نام باور ۳۷۳ نیز گفت که عدد ۳۷۳ یکی از القاب پیامبر اسلام به حروف ابجد است و واژه باور نیز به این دلیل انتخاب شده که "ما باور داریم این کار انجام می شود."

سیستم دفاع ضد هوایی اس ۳۰۰ روسی شامل سکوهای سیار پرتاب موشک های زمین به هواست که برای نخستین بار در اواخر دهه ۱۹۷۰ توسط ارتش اتحاد شوروی سابق به کار گرفته شد.

این سیستم هوایی به منظور شناسایی و مقابله با حملات هواپیماهای متخاصم و موشک های کروز طراحی و ساخته شد و در سال های بعد، هدف گیری برخی انواع موشک های تهاجمی نیز به امکانات آن افزوده شده است.

تاکنون انواع مختلفی از سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ ساخته و به کار گرفته شده است.

در حال حاضر، علاوه بر روسیه، شماری از جمهوری های شوروی سابق و چند کشور اروپای شرقی دارای انواعی از این سامانه دفاع ضد هوایی هستند و گفته می شود سوریه نیز چنین تجهیزاتی را در اختیار دارد و جمهوری خلق چین هم از مجوز ساخت انواعی از این نوع سامانه هوایی برخوردار است و آن را تحت نامی متفاوت تولید می کند.

اظهارات فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء در مورد ساخت سامانه پدافند هوایی مشابه اس ۳۰۰ پس از آن انتشار می یابد که دولت ترکیه از نصب تجهیزات سامانه دفاع ضد موشکی ناتو خبر داده است.

کشورهای غربی هدف از ایجاد این شبکه دفاع ضد موشکی را مقابله با تهدیدات موشکی کشورهایی مانند ایران و کره شمالی اعلام کرده بودند.

مطالب مرتبط