نشست دانشگاه جورج واشنگتن برای بررسی مسائل ایران و انقلاب های عربی

اکبر گنجی حق نشر عکس
Image caption اکبر گنجی به کشورهای عربی توصیه کرد که مراقب باشند انقلاب هایشان به سرنوشت انقلاب ایران دچار نشود

کمیته همبستگی با خواست های دموکراتیک مردم ایران، روز شنبه در دانشگاه جورج واشنگتن جلسه ای برگزار کرد که در آن سخنرانانی از کشورهای لیبی، سوریه، مصر، تونس و ایران به بررسی حرکت های دموکراسی خواهانه مردم کشورشان پرداختند.

سخنرانان این جلسه، اکبر گنجی (از ایران)، دوجا مملوک (از تونس)، رضوان زیاده (از سوریه) سحر محمد خمیس (از مصر)، علی الزقوق (از لیبی) و جو ستورک (از سازمان دیدبان حقوق بشر) بودند.

سخنرانان از طول مدت مبارزه علیه حکومت های کشورشان گفتند از اینکه چه مشکلاتی در این راه داشتند و از اینکه چطور باید کشورشان را در آینده بسازند.

برگزار کنندگان قصد داشتند تجارب مختلف در این زمینه با هم رد و بدل شوند.

اکبر گنجی سخنران ایرانی این جلسه در مقاله ای که ارائه داد به کشورهای عربی هشدار داد تا در "دام مشکلاتی که انقلاب ایران به آن افتاد نیافتند." او از جمله این "مشکلات"، عدم پایبندی به دموکراسی و همچنین زمینه سازی برای حضور نظامیان در سیاست را نام برد.

به گفته آقای گنجی آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در زمان اقامتش در پاریس "وعده های دموکراتیکی به مردم داد" اما زمانی که به قدرت رسید حکومتی "بنیادگرا" تاسیس کرد.

آقای گنجی درباره دلیل انتخاب این موضوع برای سخنرانی اش گفت: "ما این نگرانی را در بهار عربی داریم که نیروهای بنیاد گرای اسلامی هم حضور دارند. و شما نمی توانید این خطر را فراموش کنید که ممکن است اینها در این جوامع قدرت بگیرند."

او ادامه داد: "لذا من فکر کردم که این خطرها را باید برجسته کنم که بگویم این عبرت ها را باید از انقلاب ما بگیرید که اشتباهات ما را تکرار نکنید."

به اعتقاد اکبر گنجی جنبش های دموکراسی خواهانه در ایران و کشورهای عرب خاورمیانه با هم مرتبط هستند. به گفته آقای گنجی "هرچقدر که نظامهای دموکراتیک در منطقه بیشتر شود بر نظامهای دیکتاتوری فشار بیشتری تحمیل می شود هم به لحاظ منطقه ای و هم به لحاظ تئوری اشاعه که می گوید هر چه دموکراسی در جهان بیشتر شود فشار بر حکومتهای نادموکرات بیشتر می شود."

علی افشاری از برگزار کنندگان این جلسه درباره دلیل برگزاری چنین کنفرانسی می گوید: "این کنفرانس شروعی است برای ارتباط بین کشورهای خاورمیانه که همکاری بین آنها شکل بگیرد."

چرا که به اعتقاد او "بین دولتهای خودکامه ارتباط هست پس باید این ارتباط بین طرفداران دموکراسی هم به وجود آید."

آقای افشاری همچنین به موانعی که بر سر راه تشکیل ارتباط میان ایرانیان و اعراب هست هم اشاره می کند و می گوید "ما می دانیم که مشکلات تاریخی و جدی وجود دارد. شکاف عرب و عجم یا شکاف شیعه و سنی و مسائل ایدئولوژیکی که حاکم هست و اجازه همکاری مناسبی را بین مردم کشورهای مختلف در خاورمیانه نداده است."

در کنفرانسی که کمیته همبستگی با خواست های دموکراتیک مردم ایران در دانشگاه جورج واشنگتن برگزار کرد گروهی از ایرانیان و غیر ایرانیان حضور داشتند و بعد از سخنرانی ها که در دو مرحله انجام شد از سخنرانان سوال هایشان را پرسیدند. یکی از سوال های محوری در این جلسه که از سوی غیر مسلمانان مطرح می شد این بود که آیا اسلام با دموکراسی قابل جمع و سازگار است یا خیر.

سخنرانان ضمن دفاع از قرائتی که از اسلام داشتند گفتند که طرفدار برقراری حکومت اسلامی در کشورشان نیستند.

در گفتگویی که بی بی سی با دوجا مملوک، استاد دانشگاه تنسی در آمریکا داشت از او در این خصوص پرسیدیم که اگر اسلام گرایان در تونس به سر کار بیایند چه خواهد شد؟ او گفت: "امیدوارم که این طور نشود و فکر هم نمی کنم که این طور شود." او گفت که مردم کشورش سالها زیر سایه دیکتاتوری بوده اند و "بعید است اگر حکومتی سر کار آید که نتواند خواست های آنها را برآورده کند، آن حکومت را نگه دارند."