ترکیب هیئت نظارت مجلس ایران بر نمایندگان مشخص شد

مجلس حق نشر عکس Majlis
Image caption کلیات طرح نظارت بر نمایندگان مجلس پیش از این در اردیبهشت ماه سالجاری با وجود مخالفت نمایندگان مخالف دولت و اقلیت اصلاح طلب به تصویب مجلس رسیده بود

نمایندگان مجلس ایران با تصویب نخستین ماده از طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان، ترکیب هیئت نظارت را تصویب کردند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در این مصوبه آمده است که در ابتدای هر دوره مجلس شورای اسلامی و حداکثر سه ماه پس از انتخاب هیئت رئیسه دائم، هیئت نظارتی مرکب از یکی از نواب هیئت رئیسه به انتخاب هیئت رئیسه، یک نفر از اعضای کمیسیون اصل نود، یک نفر از اعضای کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس و چهار نفر از سایر نمایندگان به انتخاب مجلس، تشکیل خواهد شد.

در آغاز جلسه امروز مجلس ایران، مهدی کوچک زاده و حمید رسایی، دو تن از نمایندگان جناح اصولگرا گفتند که عنوان این طرح "نظارت بر مجلس" بوده است نه "نظارت بر نمایندگان".

به گفته این دو نماینده، بر اساس "نصایح" آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، باید امکان نظارت نهادهای بیرون از مجلس هم بر قوه مقننه وجود داشته باشد و محدود به نظارت مجلس بر نمایندگان نشود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس در پاسخ گفت: "اگر مقام معظم رهبری چنین نظری داشتند به ما می گفتند. ایشان حتی در جلسات خصوصی هم به بنده گفتند که مجلس یک ساز و کار درونی طراحی کند تا بر نمایندگان نظارت وجود داشته باشد".

کلیات طرح نظارت بر نمایندگان مجلس پیش از این در اردیبهشت ماه سالجاری با وجود مخالفت نمایندگان مخالف دولت و اقلیت اصلاح طلب به تصویب مجلس رسیده بود.

علی مطهری در آنزمان، طرح نظارت بر نمایندگان را مخالف آزادی آنان خوانده و گفته بود که شورای نگهبان و کمیسیون اصل نود بر عملکرد نمایندگان نظارت دارند و دیگر به چنین طرحی احتیاجی نیست.

او نتیجه تصویب چنین طرحی را خبرچینی، حذف مخالفان و تسویه حساب های شخصی دانسته و گفته بود: "با دست خودمان، سند بردگیمان را امضا نکنیم."

طرح نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان شامل ۱۱ ماده است که در این مواد برای موضوعات مختلف و از جمله آنچه "تخلفات و یا عدم رعایت شئون نمایندگی" نامیده شده، مواردی مانند تذکر شفاهی و یا تذکر کتبی و همچنین لغو اعتبارنامه نماینده در نظر گرفته شده است.

بر اساس این طرح، میزان نظارت بر رفتار و عملکرد نمایندگان مجلس افزایش یافته و معیار تعیین صلاحیت آنان در دورهای بعدی خواهد بود.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران سال گذشته خورشیدی در جریان دیدار با نمایندگان، خواستار نظارت آنها برعملکرد یکدیگر شده بود. رهبر ایران خطاب به نمایندگان مجلس گفته بود که "باید یک ساز و کار نظارتی در مجلس تعریف کنید که اگر کسی در مقام نمایندگی کوتاهی یا سوء استفاده کرد، بتوانید او را مواخذه کنید."

نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است در اسفند ماه سال جاری برگزار شود و به نظر می رسد که برخی از نمایندگان با هدف جلب حمایت رای دهندگان و مقام های حکومتی دست به تصویب طرح ها و اقداماتی زده اند که زمینه تایید صلاحیت و شرکت آنها را در رقابت های انتخاباتی فراهم کند.

علی لاریجانی، دیروز گفته بود که این طرح با تصویب نهائی در مجلس و تایید شورای نگهبان در زمان باقی مانده از عمر مجلس هشتم اجرا خواهد شد.

مطالب مرتبط