تایید بازداشت گروهی در ایران به اتهام 'همکاری با بی بی سی'

به روز شده:  12:46 گرينويچ - سه شنبه 20 سپتامبر 2011 - 29 شهریور 1390
لوگوی بی بی سی فارسی

بی بی سی فارسی همواره بر رعایت بیطرفی، انصاف، استقلال و دقت در خبررسانی تاکید دارد

وزارت اطلاعات ایران با انتشار اطلاعیه ای تایید کرد چند نفر را به اتهام همکاری با بی بی سی فارسی بازداشت کرده است.

در اطلاعیه روابط عمومی وزارت اطلاعات، نام و شمار بازداشت شدگان اعلام نشده است. در این اطلاعیه، اتهام اصلی بازداشت شدگان "تامین نیازمندی های اطلاعاتی سرویس جاسوسی" بریتانیا اعلام شده است.

رسانه های ایران پیشتر گزارش کرده بودند دست کم شش فیلمساز مستند، به اتهام "تهیه فیلم، گزارش و خبر" برای شبکه فارسی بی بی سی بازداشت شده اند.

سرویس جهانی بی بی سی در واکنش به این خبر، روز دوشنبه ۲۸ شهریور (۱۹ سپتامبر)، با صدور بیانیه ای، ضمن تاکید بر این نکته که خط مشی خبری این رسانه کاملا مستقل از دولت بریتانیاست، اعلام کرد که بی بی سی فارسی کارمندی در ایران ندارد و با هیچ کس نیز در این کشور همکاری نداشته است.

اما وزارت اطلاعات ایران روز سه شنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) در اطلاعیه خود نوشته است: "اعضای این شبکه مخفی که تعدادی از آنان ظرف چند روز گذشته بازداشت شده اند، از طریق فعالیت های زیرزمینی و غیرقانونی در قبال دریافت وجوه کلان از مجاری پنهان و با روش های پیچیده پولشویی که معمولا مورد استفاده سرویس های جاسوسی است، ماموریت های ضد ملی محوله از طریق ستاد ارتباطات پوششی و مرکز عملیات روانی سرویس اطلاعاتی انگلستان موسوم به بی بی سی را دنبال می کردند."

وزارت اطلاعات ایران افزوده است که علاوه بر بازداشت شدگان، شمار دیگری از "مواجب بگیران بی بی سی" تحت تعقیب هستند.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، نیز روز سه شنبه بازداشت شدگان را به همکاری با بی بی سی برای "براندازی" متهم کرد.

آقای حسینی گفته است: "در جریان حوادث بعد از انتخابات، شاهد بودیم شبکه بی بی سی فارسی چه فعالیت هایی می کرد و به نوعی فرماندهی اغتشاشات را برعهده داشت."

"در حالی که قرار است محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شود، اکنون زمان آن فرا رسیده که جامعه بین الملل مقابل سرکوب بیرحمانه خبررسانی مستقل از سوی ایران بایستد"

محمود عبدالدایم، هماهنگ کننده کمیته حفاظت از خبرنگاران

در جریان سرکوب اعتراضهای پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، مقام های ایران، معترضان و رهبرانشان را وابسته به غرب معرفی و رسانه های خارجی از جمله بخش فارسی بی بی سی را به دست داشتن در ناآرامی ها و تحریک معترضان متهم کردند.

ا ما بی بی سی فارسی همواره بر پایبندی به اساسنامه خبری اش و رعایت بیطرفی، انصاف، استقلال و دقت در خبررسانی تاکید داشته است.

روز گذشته لیلیان لندور، مسئول زبان های غیرانگلیسی بخش جهانی بی بی سی اعلام کرد که دستگیری های اخیر، همراه با موج تازه ارسال پارازیت، بخشی از کارزار ایران برای ارعاب بی بی سی فارسی است.

او گفت: "ما این بازداشت ها را در راستای تلاش های جاری دولت ایران برای اعمال فشار به بی بی سی بخاطر پوشش خبری بیطرفانه و متوازن تلویزیون فارسی اش از رویدادهای ایران و منطقه می دانیم."

برنامه های شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی در روزهای اخیر بار دیگر در معرض پارازیت های فزاینده و شدید از داخل ایران قرار گرفته است.

بنا به بیانیه بخش جهانی بی بی سی، ارسال پارازیت از ایران روی شبکه بی بی سی فارسی از شنبه شب گذشته درست پیش از پخش مستند "خط و نشان رهبر" درباره آیت الله علی خامنه ای تشدید شده است.

در همین حال کمیته حفاظت از خبرنگاران که دفترش در نیویورک است، بازداشت این مستندسازان را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری آنها شده است.

محمود عبدالدایم، هماهنگ کننده خاورمیانه و شمال آفریقای کمیته حفاظت از خبرنگاران، گفت: "در حالی که قرار است محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شود، اکنون زمان آن فرا رسیده که جامعه بین الملل مقابل سرکوب بیرحمانه خبررسانی مستقل از سوی ایران بایستد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.