رئیس کمیسیون اصل نود مجلس: عدم نظارت بانک مرکزی باعث تخلف بانکی شد

نکونام حق نشر عکس pp
Image caption آقای نکونام مطرح شدن رقم سه هزار میلیارد تومان در مورد پرونده اختلاس را نادرست دانست

محمدابراهیم نکونام، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس ایران می گوید که عدم نظارت کافی بانک مرکزی و فقدان نظارت داخل بانکی از عوامل بروز "تخلف بزرگ بانکی" است.

آقای نکونام در کنفرانس خبری روز چهارشنبه ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) گفت: "گروه های متعددی هستند که به سیستم بانکی بالای هزار میلیارد بدهکارند که بعضی از این بدهی ها معوق شده و بعضی نشده است. بیم آن می رود که این بدهکاران نیز تبدیل به اختلاس کنندگان بزرگ شوند."

آقای نکونام مطرح شدن رقم سه هزار میلیارد تومان در مورد پرونده اختلاس را نادرست دانست و گفت که تا مشخص شدن کامل همه زوایای پرونده می توان گفت که تخلفات بانکی به مبلغ ۱۷۳۰ هزار میلیارد تومان انجام گرفته است.

پیش تر بانک صادرات ایران اعلام کرده بود که این اختلاس در سال ۱۳۸۶ آغاز شده و تا سال ۸۸ رقمش کمتر از ۸۰ میلیارد تومان بوده، اما در سال ۱۳۸۹ به ۸۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری به ۲۸۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

آقای نکونام به اخطارهای قبلی کمیسیون اصل نود به بانک ها در اسفند سال گذشته اشاره کرد که در آن از شخصی به نام "امیرمنصور آریا" نام برده شده که به گفته او توانسته است با شگردهایی به صورت عادی تسهیلاتی از ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیارد تومان دریافت کند.

به گفته آقای نکونام، بانک های مذکور قبل از پایان سال ۸۹ پاسخ نامه را دادند و تاکید داشتند این تسهیلات معوق نیست. اما در سالجاری بدون توجه به این تذکرات، یک شعبه بانک صادرات در اهواز مبادرت به گشایش اعتبارات اسنادی (ال سی) برای گروه صنعتی ملی ایران کرده است.

بنابر گزارش‌های قبلی، فرد متهم که صاحب چندین شرکت است از طریق تبانی با رئیس شعبه بانک صادرات در یک کارخانه فولاد در خوزستان، ال سی های جعلی به مبالغ دهها میلیارد تومان می گرفته بدون آنکه وجه آنها را به بانک بپردازد.

او سپس این ال سی ها را با قیمتی پائین تر از قیمت رسمی به بانک های دولتی و خصوصی دیگر می فروخته است.

رئیس کمیسیون اصل نود گفت که شرکت ها و کارخانجات زیادی تحت نظارت این فرد بوده است و "وظیفه نظام در درجه اول این است که این مجموعه ها از هم پاشیده نشوند چرا که اگر با بی تدبیری برخورد شود، معضل تعطیلی کارخانجات و بیکاری ۱۵ هزار نفر پیامد آن خواهد بود".

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت روز گذشته گفت: "متهم اصلی اختلاس سه میلیارد دلاری (سه هزار میلیارد تومانی) بانک صادرات ایران که در نشریات ایران، از او با نام "امیر منصور آریا" نام برده می‌شود، دستگیر شده است."

همزمان غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور که از سوی صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه مامور نظارت بر رسیدگی به این پرونده شده، در اهواز گفت که "تا امروز ۱۹ نفر در ارتباط با پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از بانک صادرات دستگیر شده اند."

هنوز ابعاد پرونده مشخص نشده است

حق نشر عکس ilna
Image caption آقای لاریجانی می گوید که هنوز تحقیقات قوه قضائیه کامل نشده است

به گزارش خبرگزاری فارس، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه هم با مخاطب قرار دادن رسانه هایی که به صراحت عنوان سه هزارمیلیارد اختلاس را را منعکس کرده اند، گفت: "کدامیک از این رسانه ها تحقیق کرده اند و به نتیجه رسیده اند و حتی خود را محق دانسته اند که افراد را محکوم کنند در حالیکه قوه قضائیه تحقیقاتش هنوز کامل نشده و حکمی نیز صادر نشده است."

آقای لاریجانی افزود: "رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جلسه غیر علنی مجلس مطالبی را مطرح کردند که متاسفانه برخی از آن مطالب به صورتی مخلوط و مشوه در رسانه ها منعکس شد. جای تعجب است چگونه مطالب یک جلسه غیرعلنی از سوی نماینده محترمی رسانه ای می شود."

به نظر می رسد که اشاره آقای لاریجانی به جلسه غیر علنی روز گذشته مجلس است که پس از آن عنوان شد رئیس سازمان بازرسی "از ارتباطات و پشت پرده های اختلاس سه هزار میلیارد تومانی خبر داده و موجب انتقاد محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی و شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد شده است."

به گفته حمیدرضا کاتوزیان، نماینده مجلس ایران، رئیس سازمان بازرسی "زوایای ماجرا را به خوبی باز کردند که یکی از این زوایا توصیه نامه هایی بود که از طرف دولت و نهاد ریاست جمهوری به این اختلاس گر داده شده بود."

ظاهرا نمایندگان دولت نسبت به گزارش سازمان بازرسی کل کشور اعتراض داشته و خواسته اند تا به آنها وقت داده شود تا در باره این گزارش توضیح بدهند.

این پرونده که از لحاظ مبلغ اختلاس در ایران بی سابقه توصیف شده است، به سرعت به موضوعی در درگیری بین جناح های رقیب حکومتی در جمهوری اسلامی مبدل شده و به خصوص از سوی رسانه های اصولگرای منتقد محمود احمدی نژاد برای حمله به اطرافیان او و به خصوص اسفندیار رحیم مشایی به کار می گیرند.

به گفته آنان، انگیزه نزدیکان آقای احمدی نژاد از این اختلاس صرفا کسب پول نبوده بلکه آنها در نظر داشته اند که از آن برای گسترش نفوذ و توان مالی خود و در نتیجه کسب مواضع قدرت سیاسی بهره برداری کند.

مطالب مرتبط