دو آمریکایی آزاد شده در ایران وارد عمان شدند

جاشوا فتال و شان باوئر هنگام ورود به عمان حق نشر عکس none
Image caption جاشوا فتال و شان باوئر چهارشنبه شب وارد عمان شدند

جاشوا فتال و شان باوئر، دو آمریکایی متهم به ورود غیرقانونی و جاسوسی در ایران که روز چهارشنبه با سپردن وثیقه ای یک میلیون دلاری از زندان اوین آزاد شدند اکنون وارد عمان شده اند.

خانواده های این دو نفر در فرودگاه در انتظار آنها بودند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در بیانیه ای ضمن ابراز خشنودی از آزادی آنها از دولت های عمان، عراق و سوئیس تشکر کرده است.

خبرگزاری دولتی ایران پیشتر گزارش داد که این دو شهروند آمریکا از زندان اوین آزاد و در آنجا تحویل نمایندگانی از سفارت سوئیس - به عنوان حافظ منافع دولت آمریکا در ایران - و همچنین سفارت عمان شدند.

به نوشته این خبرگزاری، آقای فتال و آقای باوئر با خودرویی متعلق به سفارت عمان از زندان اوین به فرودگاه مهرآباد منتقل و از آنجا با هواپیما راهی عمان شدند.

جاش فتال پس از ورود به عمان به خبرنگاران گفت: "ما از آزادی خود خیلی خوشحالیم و خیلی آسوده شده ایم. مراتب عمیق قدردانی خود را نسبت به جناب سلطان قابوس پادشاه عمان به خاطر کسب آزادی خود بیان می کنیم."

شان باوئر نیز گفت: "دو سال در زندان خیلی طولانی است و ما از صمیم قلب امیدواریم سایر زندانیان سیاسی و سایر کسانی که به طور غیرمنصفانه در آمریکا یا در ایران زندانی هستند آزاد شوند."

باراک اوباما در بیانیه ای که چهارشنبه بعد از ظهر منتشر شد گفت: "من از آزادی شان باوئر و جاش فتال در ایران استقبال می کنم و خیلی خوشحالم که به عزیزان خود ملحق می شوند."

او در این بیانیه از سلطان قابوس بن سعید رهبر عمان، جلال طالبانی رئیس جمهور عراق و دولت سوئیس و سایر کسانی که در سراسر جهان برای آزادی این دو کوشیدند "عمیقا" قدردانی کرد.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز طی بیانیه ای از آزادی آن دو نفر استقبال کرد و قدردانی آمریکا از سوئیس، عمان و عراق را تکرار کرد.

موضوع آزادی این دو آمریکایی در روزهای اخیر و پس از آن خبرساز شده بود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در آستانه سفرش به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، از آزادی قریب الوقوع آنها خبر داد.

واکنش قوه قضائیه ایران به اعلام این خبر گلایه آمیز بود و اعلام کرد که خبر رسانی در مورد این موضوع می بایست فقط توسط قوه قضائیه انجام شود.

قوه قضائیه ایران سرانجام صبح چهارشنبه اعلام کرد که یکی از شعبه های دادگاه تجدیدنظر تهران با آزادی آن دو به شرط سپردن وثیقه ای معادل ۵۰۰ میلیون تومان برای هر یک، موافقت کرده است.

پیش تر گفته شده بود که دولت های عراق و عمان برای آزادی آنها میانجیگری کرده اند و دولت عمان هواپیمایی را برای انتقال آنها به ایران فرستاده است.

جاشوا فتال، شین باوئر و سارا شورد روز ۳۱ ژوئیه سال ۲۰۰۹ (۹ مرداد ۱۳۸۸) در منطقه مرزی ایران و کردستان عراق به اتهام ورود غیر قانونی به خاک ایران بازداشت شدند.

آنها می گویند که برای گردش و کوهنوردی به آن منطقه رفته بودند، اما راه خود را گم کرده اند؛ در حالی که مقامات ایران می گویند که قصد آنها جاسوسی بوده است.

قوه قضائیه ایران حدود یک سال پیش با آزادی خانم شورد به قید وثیقه و خروج او از ایران موافقت کرد و گفت که دلیل این تصمیم بیماری خانم شورد است.

آقای فتال و آقای باوئر توسط دادگاهی در تهران محاکمه و به جرم جاسوسی و ورود غیرقانونی به خاک ایران به تحمل ۸ سال زندان محکوم شدند، اما توسط وکیلشان به این حکم اعتراض کردند و پرونده به دادگاه تجدیدنظر رفت.

مطالب مرتبط