وزیر دفاع ایران: سپر ضد موشکی ترکیه برای دفاع از اسرائیل است

وحیدی حق نشر عکس a
Image caption به گفته آقای وحیدی غربی ها با استقرار این سپر دفاعی به دنبال محدود سازی قدرت روسیه و ایران هستند

سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران می گوید که توجیهی برای استقرار سپر دفاعی ناتو در ترکیه وجود ندارد و تنها دلیل آن دفاع از اسرائیل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) آقای وحیدی روز پنج شنبه ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) در حاشیه مراسم رژه نیروهای مسلح در سالگرد آغاز جنگ هشت ساله ایران و عراق گفت: "مشکل رژیم صهیونیستی فقدان مشروعیت و فروپاشی داخلی آن است و با استقرار یک رادار نمی شود آن را از فروپاشی نجات داد."

وزیر دفاع ایران در ادامه افزود: "آنها می گویند این سپر دفاعی برای دفاع از اروپایی ها است. اما اروپائی ها کی و در کدام سند رسمی اعلام کردند که از سوی منطقه در معرض تهدید هستند که آمریکایی ها به فکر دفاع از آن ها افتاده اند؟"

به گفته آقای وحیدی غربی ها با استقرار این سپر دفاعی به دنبال محدود سازی قدرت روسیه و ایران هستند.

وزیر دفاع ایران گفت که دولتمردان ترکیه علیه دولت اسرائیل سخن می گویند، اما در عملی متناقض، با استقرار سپر دفاعی ناتو در ترکیه موافق می کنند.

تاکنون تعدادی از مقامات ایرانی اقدام ترکیه در موافقت با استقرار سیستم دفاع موشکی را مورد انتقاد قرار داده اند، اما ظاهرا مقامات ارشد جمهوری اسلامی مایل نبوده اند با واکنش تند نسبت به این اقدام، باعث تخریب روابط دو جانبه با ترکیه شوند.

پیشتر رامین مهمانپرست گفته بود که تقویت حضور ناتو در منطقه خود باعث ناامنی می شود و افزوده بود: "بر همین اساس، از کشورهای دوست و همسایگان خود انتظار داریم که هوشیاری بیشتری به خرج دهند و زمینه ساز پیشبرد سیاست های تنش آفرینی که قطعا پیامدهای پیچیده ای در بر خواهد داشت نشوند."

وزارت امور خارجه ترکیه روز دهم شهریور اعلام کرد که مذاکره این کشور با ناتو بر سر ایجاد یک سیستم رادار مربوط به دفاع ضد موشکی در ترکیه، که از کشورهای عضو این سازمان است، به مراحل نهایی رسیده است.

این سیستم راداری امکان آن را می دهد تا موشک هایی که به سوی هدف های مورد حفاظت ناتو پرتاب شده باشد ردگیری و قبل از اصاب به هدف، منهدم شود.

آمریکا از چند سال پیش در صدد راه اندازی سامانه دفاع ضد موشکی برای حفاظت از هم پیمانان خود در اروپا بوده و هدف از این اقدام را مقابله با تهدیدات موشکی کشورهایی مانند کره شمالی و ایران اعلام کرده است.

ترکیه در سال ۱۹۵۲ به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - پیوست که با هدف مقابله را تهدید نظامی شوروی سابق تشکیل شده بود و به عنوان عضو این سازمان، پایگاه هایی را در اختیار کشورهای عضو قرار داده است.

مطالب مرتبط