احمدی نژاد: برای توقف غنی سازی، اورانیوم ۲۰ درصد بدهند

احمدی نژاد حق نشر عکس AFP
Image caption احمدی نژاد می گوید اورانیوم غنی شده مورد نظر ایران مصارف پزشکی دارد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از آمادگی کشورش برای توقف غنی سازی هسته ای در صورت دریافت اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد خبر داده است.

آقای احمدی نژاد در گفت و گویی که در شماره روز پنجشنبه روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، گفت درصورت دریافت اورانیوم غنی شده لازم برای تامین نیازهای داخلی ایران، عملیات غنی سازی در این کشور متوقف می شود.

محمود احمدی نژاد که برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به سر می برد، گفت: "اگر آنها این هفته اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد را به ما بدهند، ما غنی سازی بومی اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد را متوقف می کنیم. ما فقط خواهان اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد برای تامین مصرف داخلی خودمان هستیم."

وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به این سخنان آقای احمدی نژاد اعلام کرد اگر ایران می خواهد درباره برنامه اتمی خود مذاکره کند، گروه ۱+۵ از آمادگی گفت و گو با این کشور برخوردار است.

یک سخنگوی این وزارتخانه به بی بی سی فارسی گفت: "متاسفانه این (سخنان) اقدامی دیگری به وسیله ایران است که افکار عمومی را از موضوع اصلی منحرف کند که خودداری این کشور از پذیرش تعهدهای بین المللی خود شامل قطعنامه های شورای امنیت است که مستلزم تعلیق فعالیت های غنی سازی است."

سخنگوی کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پایان دیدار نمایندگان گروه ۱+۵، شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان گفت این گروه آماده از سرگیری گفت و گو با ایران است.

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران پنجشنبه در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با خانم اشتون دیدار کرد.

به گفته آقای احمدی نژاد، برای توقف غنی سازی ، این مواد هسته ای باید بدون پیش شرط و بر اساس قوانین بین المللی به ایران فروخته شود.

محمود احمدی نژاد همچنین بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران تاکید کرد.

به گفته او، هدف ایران از به دست آوردن اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد تامین نیازهای علمی این کشور است.

آقای احمدی نژاد: "همان طور که می دانید، اورانیوم غنی شده با غلظت ۲۰ درصد استفاده دیگری جز در مواردی مانند تولید داروی سرطان ندارد. برای کاربرد در نیروگاه اتمی مفید نیست."

او ادامه داد ایران ترجیح می دهد اورانیوم غنی شده را خریداری کند زیرا تولید آن پرهزینه تر است.

مطالب مرتبط