بررسی روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۳ مهر

روزنامه های صبح امروز در گزارش ها و مقالات مختلف اظهارات محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین گفت و گوهای وی با رسانه های خارجی را مورد توجه قرار داده و با تیترهایی همچون"پاسخ های داخلی به پرسش های خارجی" و "سخنانی که آمریکا را برآشفت" برجسته کرده اند.

درخواست به رسمیت شناختن کشور فلسطین از سوی محمود عباس در مجمع عمومی سازمان ملل از جمله موضوعات دیگری است که تمام روزنامه های امروز به طور مشترک به آن پرداخته اند. همچنین گزارش هایی از کاهش قیمت جهانی طلا و پیش بینی کاهش قیمت سکه در ایران نیز در صفحات نخست امروز به چشم می خورد.

اخبار و مقالاتی در باره اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی نیز همچنان میهمان صفحات مختلف از جمله صفحات اقتصادی روزنامه هاست.

این هفته تکلیف را روشن می کنیم

محمدرضا باهنر در گفت و گویی با جام جم به موضوع سوال نمایندگان از رییس جمهور پاسخ داده و گفته این هفته در هیات رئیسه با نماینده افرادی که به دنبال سوال از رئیس‌جمهور هستند، جلسه‌ای می‌گذاریم و با چک کردن امضاهای باقی‌مانده، وضعیت سوال از رئیس‌جمهور را روشن می‌کنیم ... اگر تعداد امضاکنندگان بیشتر از حد نصاب که ۷۴ امضاست رسید سوال از رئیس‌جمهور را به جریان می‌اندازیم. البته برخی از آقایان سوال‌کننده، امضای خود را پس گرفته‌اند اما نمی‌خواهند اسمشان در رسانه‌ها منتشر شود، این حق نماینده است و دوستان باید تعهد بدهند پس از اطلاع از اسامی افرادی که امضای خود را پس گرفته‌اند، آنها را رسانه‌ای نمی‌کنند.

نایب رییس مجلس همچنین به این روزنامه گفته سوال از رئیس‌جمهور فرآیندی عادی است که در قانون اساسی آمده و اصلا به نظر من، این سوال می‌تواند منتج به تبیین برخی مسائل شود و ممکن است به نفع رئیس‌جمهور شود و برخی از کارهای رئیس‌جمهور را روشن کند. ما در مجلس به دنبال رعایت دقیق آیین‌نامه هستیم، اگر ما سوال از رئیس‌جمهور را مطرح بکنیم و ۲ روز بعد، یک عده بیایند و بگویند مثلا ما ۱۵ نفر امضایمان را پس می‌گیریم، این حرکت قابل دفاع نیست.

آقای باهنر سپس افزوده در مورد سوال از رئیس‌جمهور یک عده‌ای به ما مراجعه کردند و گفتند ما این سوال را زمانی به جریان انداختیم که آقای احمدی‌نژاد رفت و خانه‌نشینی را انتخاب کرد و معلوم هم بود که به چه دلیل این کار را انجام داد. آنها حتی می‌خواستند در زمان خانه‌نشینی رئیس‌جمهور کارهای سنگین‌تری انجام دهند که ما با خواهش و تمنا آب روی آتش آنها ریختیم و آنها را نگه داشتیم و گرنه اگر نمایندگان را رها می‌کردیم من فکر می‌کنم آنها یک هفته هم به رئیس‌جمهور مهلت نمی‌دادند که بخواهد آن کار را انجام دهد.

فلسطین فقط یک دولت

جمهوری اسلامی در سرمقاله امروزش درخواست محمودعباس از سازمان ملل برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین را مورد توجه قرار داده و نوشته اگر در طرح پیشنهادی محمود عباس، تصریح می‌شد که در سرزمین فلسطین فقط یک کشور و یک دولت وجود خواهد داشت و آن دولت فلسطین است، این طرح قابل دفاع بود، ولی نه تنها چنین چیزی در این طرح وجود ندارد بلکه هدف اینست که کشور مورد نظر این طرح در کنار کشور و دولت جعلی اسرائیل به رسمیت شناخته شود و سرزمین فلسطین عملاً دارای دو کشور و دو دولت باشد. اساسی‌ترین اشکال این طرح نیز همین است و به همین دلیل طرح پیشنهادی محمود عباس فاقد مشروعیت است و ملت فلسطین نیز آن را نمی‌پذیرد.

این روزنامه در مقام مخالفت با درخواست رسمی رییس تشکیلات خودگران فلسطین در ادامه نوشته هفته گذشته هنگامی که محمود عباس اعلام کرد طرح به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین را به دبیرکل سازمان ملل تسلیم خواهد کرد، گروه‌های جهادی فلسطینی با صراحت به مخالفت با آن برخاستند. سخن رهبران جهادی فلسطین اینست که کل سرزمین فلسطین متعلق به ملت فلسطین است و هیچکس حق ندارد بخشی از آن را به دیگران واگذار نماید... این موضعگیری، هوشیاری رهبران جهادی فلسطین را نشان می‌دهد و براین واقعیت تأکید می‌کند که آنها فریب بازی‌های سیاسی بین‌المللی را نخورده و حاضر نیستند بر سر آرمان فلسطین معامله کنند.

شرق هم در مقاله ای البته از زاویه ای متفاوت به این موضوع پرداخته و نوشته ملتی که دولت ندارد، پدرهم ندارد، حامی هم ندارد، ارتش هم ندارد و آرامش هم نخواهد داشت. شگرد غربی‌ها این است که طعمه را به پای میز مذاکره می‌برند و اینقدر می‌برند و می‌آورند و وعده‌های سرخرمن می‌دهند تا شکار از نفس بیفتد...بالاخره پس از ۶۰ سال فریب و دروغ، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین با استفاده از شرایط جدید، تصمیم تازه‌ای گرفت که در نوع خود بی‌نظیر بود. او با این کار یعنی تقاضای عضویت کامل در سازمان ملل و شناسایی کشور و دولت فلسطین نه تنها دست دروغگویان بی‌مایه و حامیان دروغین فلسطین را که هیچ حمایتی از این تصمیم به عمل نیاوردند و هیچ سخنی هم نگفتند، رو کرد.

احمد نقیب زاده در ادامه این مقاله افزوده حال اگر آمریکا آن را وتو کند، دیگر هیچ آبرویی برایش باقی نخواهد ماند و امواج خروشان مردم عرب به دامنه‌های اسراییل هم خواهد رسید و اگر بپذیرد لابی یهودی را دلسرد و ناخشنود خواهد کرد. اتفاقی که تاکنون افتاده، این است که مردم دنیا دریافتند بین بوش و اوباما فرقی وجود ندارد... این در حالی اتفاق می‌افتد که سال گذشته در همین مکان اوباما آرزو کرد در سال بعد یعنی همین امسال شاهد حضور کشور و دولت کامل فلسطینی در سازمان ملل باشد. اگر این نکته را از روی صدق هم گفته باشد، یک نکته را فراموش کرده است و آن اینکه اساسا اسراییل خواهان صلح نیست و نمی‌تواند باشد.

سه نکته در نقد اظهارات رییس جمهور

رسالت طی مقاله ای سخنرانی محمود احمدی نژاد در مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین گفته هایش به رسانه های خارجی را مورد انتقاد قرار داده و نوشته منطق‌رئیس جمهور در سازمان ملل در نقد موضع‌گیری‌های تجاوزکارانه آمریکا در منطقه و جهان طولانی و تکراری بود او می‌توانست با کاستن از این بخش ، سنگینی نطق خود را به بیداری اسلامی در منطقه و خیزش‌های اسلامی در کشورهای عرب و اسلامی اختصاص دهد. او می‌توانست جهت گیری خیزش‌های اسلامی در منطقه را علیه مظالم آمریکا وغرب به‌خوبی نشان دهد و شمه‌ای از دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی در این باب را به نمایش بگذارد. اما متاسفانه این مهم در نگاه طراحان نطق وی مغفول واقع شده بود.

محمدکاظم انبارلویی در ادامه این مقاله انتقادی اش این گفته احمدی نژاد که" آمادگی داریم هر زمانی‌که سوخت بیست درصد در اختیارمان قرار دهند تولید آن را متوقف کنیم" را پررنگ کرده و نوشته اولا شعار" انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست " هنوز به عنوان یک شعار ملی و مطالبه ملی در ایران مطرح است. مگر رئیس جمهور می‌تواند بدون اعتنا به این مطالبه ملی هرچه خواست بگوید. ثانیا براساس این مطالبه ملی عزم نظام در برخورداری از مواهب غنی سازی اورانیوم در هر حدی که نیاز اقتدار جمهوری اسلامی است بر کسی پوشیده نیست. رئیس جمهور نمی‌تواند برخلاف عزم ملی وعزم نظام در این مورد که حیثیت و کیان ملت و نظام مطرح است ، موضعی اتخاذ کند.

نویسنده مقاله به این گفته احمدی نژاد که "در ایران برخی مرا خیلی دوست ندارند وسعی دارند رای و نظر دولت را محدود کنند" نیز واکنش نشان داده و نوشته به نظر می‌رسد این طور سفره دل در جلوی بیگانگان باز کردن و گفتن اینکه ما هم به درد شما مبتلا هستیم پاسخ معقولی نباشد. اولا - پذیرفتن اینکه مناقشه در ایران روی کسب قدرت است محل تأمل است. ثانیا: در قانون اساسی حدود وظایف قوا و نیز اختیارات ولی فقیه برای فیصله بخشی مناقشات کاملا توضیح داده شده است. رئیس جمهور براساس سوگند خود باید کار آمدی نظام و نیز مشکل گشایی قانونی اساسی در این باب را متذکر می‌شدند.

کیهان هم در مقاله ای تحت عنوان "تاملات نیویورکی" نه به نقد سخنان محمود احمدی نژاد که به انتقاد از نشست مجمع عمومی سازمان ملل پرداخته اما در بخش پایانی مقاله اش نوشته روشن است که مجمع عمومی جایی برای بحث درباره مسئله های اصلی جامعه جهانی نیست. نکته ای که باید بلافاصله به آن توجه کرد این است که این مجمع حتی در آن مواقعی که واقعا تبدیل به جایی برای طرح نظرات کشورها می شود حداکثر نماینده دیدگاه های دولت هاست و خبری از نظرات میلیاردها انسانی که شاید دولت های آنها سخنگویشان نباشند در آن نمی توان یافت.

حوزه و تحولات پیش رو

اعتماد در مقاله ای برخی تحولات و رویکردهای جدید در حوزه های علمیه را دستمایه کرده و نوشته روابط فعلی بین حوزه‌های علمیه و مراکز قدرت سیاسی، باعث شده که حوزه از نعمت حضور حوزویان در مراکز حکومتی بهره وافر برده و به توسعه همه‌جانبه دست بزند. این توسعه، البته مورد مخالفت یا ممانعت دولتمردان قرار نمی‌گیرد چه بسا از ناحیه قوای سه‌گانه کشور مورد حمایت مالی و معنوی قرار گیرد.خبرهایی که جسته گریخته در رسانه‌ها منعکس می‌شود، گویای این واقعیت است که مراکز آموزشی سنتی در ایران، گام‌ به‌گام برای رسیدن به اهداف عمومی خود پیش می‌روند و زمینه فراگیر شدن دروس حوزوی در مراکز آموزشی رسمی را فراهم می‌کنند.

مصطفی ایزدی در این مقاله اضافه کرده خبر حضور فعال روحانیان جوان در مدارس متعلق به وزارت آموزش و پرورش، که علی‌الظاهر از آغاز تحصیلی جدید، صورت تحقق می‌پذیرد و خبر تاسیس حوزه علمیه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر و نزدیک بودن زمان پذیرش طلبه در این دانشگاه صرفا مهندسی، نشان از این دارد که تحولات پیش‌روی حوزه‌های علمیه، دامنه‌دار و شتابان است. جز اینها، ایجاد یک مرکز بزرگ آموزشی – تفریحی برای طلاب و فضلای حوزه علمیه قم، در منطقه ییلاقی رودهن، به منظور تحول در بعضی از نگاه‌ها به حوزه‌های علمیه که پیامد بعضی اقدامات رفاهی پیشین است، نشانه‌یی از دگرگونی در مناسبات گذشته حوزه‌های علمیه دارد.

نویسنده ادامه داده که پیشنهادات یا تقاضای گاه و بیگاهی که از طرف اعاظم پر رفت و آمد حوزه‌ها مطرح می‌شود، نوعی رویکرد جدید به نقش قم در تاثیرگذاری بیشتر است. پیشنهادی چون، زیرنظر حوزه بردن احزاب سیاسی که توسط آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی مطرح شد یا پیشنهادی که مدتی قبل از حوزه قم ارائه شد مبنی بر اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط حوزویان اداره شود و پیشنهاداتی از این دست، در توسعه دامنه نفوذ حوزه‌ها بسیار موثرند. به‌خصوص اینکه روحانی شدن و عمامه گذاشتن نیز در حال بازنگری است. شنیده‌ها حاکی از آن است که شرایط جدیدی برای پوشیدن لباس روحانیت تدوین یافته و عمامه‌گذاری در چارچوب سیاسی، اخلاقی و فرهنگی خاصی اجرایی شده است...بدیهی است محصولات و دستاوردهای حوزه‌های جدید نیز با روحانیون امروز و دیروز تفاوت‌های زیادی خواهد داشت.

طلا از سکه افتاد

همشهری در یکی از گزارش های اصلی امروزش نوشته سقوط حدود ۱۷۵ دلاری هر اونس طلا در بازارهای جهانی و افت شدید قیمت این فلزگرانبها به مرز ۱۶۵۰ دلار خیلی ها را به فکر فروبرد که رویای فتح قله ۲۵۰۰ دلاری تا سال آینده میلادی برای قیمت طلا محقق نخواهد شد و باید منتظر کابوس در بازار طلا بود.سقوط قیمت طلا البته بازار داخلی طلا و سکه ایران را هم دچار تلاطم خواهد کرد تا آنجا که رئیس اتحادیه طلا و جواهر می‌گوید:" احتمال سقوط ۹۰ هزارتومانی قیمت سکه و رسیدن آن به ۵۳۰ هزار تومان دور از انتظار نیست."

به نوشته این روزنامه تداوم روند کاهشی قیمت طلا در بازار جهانی و اثر آن بر بازار داخلی البته کسانی را که تحت تاثیر رفتارهای هیجانی بازار اقدام به خرید سکه در اوج قیمت کرده بودند زیان دیده خواهد کرد و پیش بینی اینکه روند قیمت در ماه های آینده به چه نحوی خواهد بود، پیچیده است.

این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشته که فروش سکه در ۶ ماه گذشته در بازار ایران دست‌کم ۵۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرده است؛ در حالی که برآوردها نشان می‌دهد قیمت جهانی طلا در ۶ ماه گذشته از ۳۵درصد بیشتر نبوده است... و در ماه های اخیر انواع سکه در بازار داخلی به گفته کارشناسان با حباب قیمت مواجه بوده است و پیش‌بینی می شود تداوم احتمالی سقوط قیمت طلا باعث ترکیدن حباب قیمت شود.

جهان صنعت هم در گزارش اولش با پرداختن به همین موضوع لزوم ورود به موقع بانک مرکزی برای عرضه سکه را یادآور شده اما تاکید کرده که اگر امروز با توجه به اعلام نرخ فروش سکه توسط بانک مرکزی و عرضه و تقاضا در بازار قیمت‌ها به سطح جهانی نرسد مسلما یک نوع حباب جدید در بازار سکه به وجود می‌آید و قیمت‌ها باز هم بالاتر از قیمت واقعی خواهد بود چه آنکه کسانی که با قیمت بالا سکه خرید کرده‌اند مسلما امروز از فروش سکه امتناع می‌کنند که همین موضوع باعث خواهد شد قیمت سکه به اندازه کاهش قیمت جهانی طلا پایین نیاید، بنابراین اگر عرضه سکه از سوی بانک مرکزی امروز به موقع و به میزان کافی نباشد مسلما قیمت‌ها شکسته نخواهد شد.

پیامدهای ناگوار اختلاس ها

پدرام سلطانیطی مقاله ای در جمهوری اسلامی نوشته یکی از آثار اختلاس اخیر این است که به واسطه این اتفاقات بانک‌ها مجددا فشارها و محدودیت‌ها را در اعطای تسهیلات بانکی به بخش واقعی افزایش می‌دهند.از این رو این نگرانی وجود دارد که شاهد تشدید نظام نظارتی بانک‌ها یا اصلاح رویه‌های ارزیابی واعتبارسنجی مشتری باشیم و به عبارتی دیگر تخلف یک عده سودجو موجب سختی اعطای تسهیلات برای فعالان بخش خصوصی شود.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران در این مقاله افزوده اثر دیگر این اختلاس‌ها به وجود آمدن ‌فضای پر تشویش برای اذهان عمومی است که متأسفانه این چنین مواردی را به کل بخش خصوصی تعمیم می‌دهد و در فضای فرهنگی نادرستی که ما سا‌ل‌ها با آن مبارزه می‌کنیم و در آن سرمایه‌دار قانونمند خطاکار جلوه داده می‌شود، مجددا به آن فرهنگ غلط دامن زده شود. البته باید به این واقعیت هم اشاره کرد که پیش از برملا شدن این تخلف هم منابع بانکی به سمت کانون‌های رانتی و قدرت رفته و حاصل آن محرومیت بخش خصوصی واقعی از منابع بانکی بوده است.

نویسنده همچنین در پایان مقاله نوشته طبیعتا تسیهلاتی که در قالب رانت واگذار شده و در عموم موارد هم در زمان‌های مقرر بازپرداخت نمی‌شوند، و این مسئله باعث خواهد شد میزان معوقات افزایش یابد که بار این اتفاق هم به دوش بخش فعال اقتصادی منتقل می‌شود چرا که فعالان اقتصادی را از تسهلات بانکی محروم می‌کند.

مطالب مرتبط