'ابراز تمایل' وزیر‌ خارجه بحرین برای بازگرداندن سفیرش به ایران

علی اکبر صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر امور خارجه ایران در این دیدار بر "عدم مداخله در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها" تاکید کرد

وزرای امور خارجه ایران و بحرین دیشب در نیویورک با هم دیدار کردند و در مورد بهبود روابط دو کشور پس از تیرگی های ایجاد شده در ماههای اخیر گفتگو کردند.

روابط ایران و بحرین از زمان اعتراضات شیعیان این کشور به سیاست های حکومت اقلیت سنی در بحرین در ماه مارس گذشته رو به سردی گذاشت، و سفرای دو کشور در اعتراض به مواضع دولت طرف مقابل، محل ماموریت خود را ترک کردند.

وزارت امور خارجه ایران در خبری که در سایت اینترنتی این وزارتخانه منتشر شده، انجام این دیدار را به درخواست وزیر امور خارجه بحرین دانسته و گفته است که او در مورد بازگشت سفرای دو کشور به محل ماموریتشان ابراز تمایل کرده است.

در این دیدار که عصر دوشنبه، چهارم مهر ۱۳۹۰ در حاشیه برگزاری اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد انجام شد، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین خواستار گفتگوی مقامات بحرینی با معترضان بحرینی شد.

آقای صالحی در این مورد گفت: "مواضع اصولی جمهوری اسلامی در قبال تحولات منطقه مشخص و روشن می باشد و ایران حل مشکل بحرین را در گرو سعه صدر و گفت و گو بین مقامات بحرین و مردم آن کشور می داند".

علی اکبر صالحی همچنین در بخش دیگری از این گفتگو بر "عدم مداخله در امور داخلی و احترام به حاکمیت کشورها" تاکید کرده است.

این در حالی است که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران در نماز جمعه تهران روز هفدهم تیر ۱۳۹۰ خواستار "فتح بحرین به دست اسلام و مسلمین" شده بود.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران هم چندی پیش "حرکت مردم بحرین را ماهیتا شبیه حرکت ملت مصر و تونس و یمن" دانسته و از آن حمایت کرده بود.

مقام های بحرینی در واکنش به چنین موضع گیری هایی از سوی مسئولان ایرانی این سخنان را مصداق "دخالت در امور داخلی" کشورشان دانسته بودند و در غیبت سفیر ایران در بحرین، با احضار کاردار سفارت ایران مراتب اعتراض خود را به سخنان احمد جنتی ابراز کردند.

اکنون در متن خبری که در سایت وزارت امور خارجه ایران منتشر شده آمده است که وزیر امور خارجه بحرین در گفتگو با علی اکبر صالحی از عدم حضور سفیر ایران در بحرین و همچنین سفیر بحرین در ایران ابراز ناراحتی کرده است و از بازگشت سفرا برای برقراری ارتباط مستقیم بین دو کشور استقبال کرده است.

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در پی بروز اعتراضات در برخی از این کشورها طی سال گذشته، چندین بار ایران را به دخالت در امور داخلی این کشورها از طریق جمعیت شیعیان ساکن در آنها متهم کرده بودند.

مطالب مرتبط