نرگس محمدی به تحمل ۱۱ سال حبس محکوم شد

نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر حق نشر عکس fpa
Image caption نرگس محمدی فعال حقوق بشر به یازده سال زندان در دادگاه محکوم شد

دادگاه انقلاب ایران نرگس محمدی، نائب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و رئیس هیئت اجرائی شورای ملی صلح را به تحمل یازده سال حبس تعزیری محکوم کرد.

خانم محمدی به بی بی سی فارسی گفت که به این حکم اعتراض خواهد کرد: "من نه سیاسی هستم و نه برانداز و این رای را در مورد خودم صحیح نمی‌دانم."

او در اردیبهشت سال ۱۳۸۹به دلیل عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به شعبه ۴ دادگاه انقلاب احضار و پس از چند جلسه دفاع برای وی قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شد؛ اما در تاریخ ۲۰ خردادماه سال همان سال توسط مأموران امنیتی، شبانه و در منزل خود بازداشت شد، هرچند بعد از گذشت یک ماه آزاد شد.

این فعال حقوق بشر در تیرماه سالجاری در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب محاکمه شد.

خانم محمدی به استناد ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی (اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، به استناد ماده ۴۹۹ این قانون (عضویت در گروه ها یا جمعیت هایی که با هدف بر هر زدن امنیت کشور فعالیت می کنند) به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و به استناد ماده ۵۰۰ (فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران) به تحمل ۱ سال حبس تعزیری و در مجموع به تحمل ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این حکم در ۲۳ صفحه صادر شده است و به گفته خانم محمدی دارای ادبیات خاصی است.

او به بخشی از حکم اشاره می‌کند و می‌گوید: "بارها از بنده به عنوان مخالف و برانداز نظام جمهوری اسلامی ایران، عامل سیاه‌نمایی و دروغگویی علیه نظام یاد شده و گفته شده که دادگاه با توجه به عناد و لجاجت متهم و پافشاری بر صحت مواضع ضدامنیتی و تبلیغات مسموم و شاعرانه، حکم ۱۱ سال را صادر کرده است. در حالیکه فعالیت من حقوق بشری است به عنوان فعال مدنی به همه مقولات مدنی پایبند هستم و نه برانداز."

این فعال حقوق بشر با اشاره به اینکه کشمش حقوق بشری مقوله جهانی است افزود: "به نظرم می‌رسد برخوردهای حقوق بشری اخیر از جمله همین کشمش‌ها است و مدافعان حقوق بشر نیز بیشتر تحت تاثیر این مسائل قرار می‌گیرند".

مطالب مرتبط