بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۵ مهر

حق نشر عکس a
Image caption صفحه نخست رسالت

روزنامه های صبح امروز اظهارات سخنگوی قوه قضاییه درباره روند رسیدگی قضایی به پرونده اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی را با تیترهایی همچون "عامل اختلاس اعدام می شود" و " جزییات جدید از پرونده بزرگ" در صدر اخبار و گزارش های خود قرار داده اند.

اعلام مواضع جدید روسیه درباره پرونده هسته ای ایران ، واکنش هایی به کنفرانس خبری دو شهروند آمریکایی آزاد شده و انتقاد آنها از جمهوری اسلامی هم از جمله موضوعات مشترک صفحات نخست است. گزارش هایی از انبوه چک های برگشتی در سیستم بانکی، همچنین کسری ۱۵۶ هزار میلیارد ریالی در یارانه های نقدی و اعلام نرخ ۱۱.۱ درصدی بیکاری در کشور نیز در روزنامه های امروز برجسته شده اند.

آن جاسوس های آزاد شده

سیاست روز طی مقاله ای به انتقاد دو شهروند امریکایی آزاد شده از رفتار جمهوری اسلامی در دوران زندانی بودنشان در ایران واکنش نشان داده و نوشته آنها پس از آن که به کشورشان رسیدند، کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند و هر چه دلشان خواست علیه ایران و ایرانی گفتند...ما یا بلد نیستیم از یک واقعه و ماجرا استفاده خوب تبلیغاتی کنیم یا این که گول می‌خوریم و تن به خواسته برخی کشورهای دوست می‌دهیم.اگر این جاسوس‌ها دوران محکومیت خود را سپری می‌کردند و پس از ۸ سال آزاد می‌شدند، شاید دلمان کمتر می‌سوخت که آنها را زودتر از موعد آزاد کردیم تا بروند و علیه جمهوری اسلامی ایران سخن بگویند و افکار عمومی را نسبت به ایران و ایرانی منفی کنند.

محمدصفری در این مقاله همچنین نوشته جمهوری اسلامی ایران گرچه حسن نیت خود را نسبت به این سه آمریکایی جاسوس نشان داده است، اما نمی‌توان انتظار داشت که آمریکایی‌ها به ویژه دولتمردانشان، واکنش مثبتی به این اقدام نشان دهند. آنها از هر ماجرایی دستاویزی برای خدشه وارد کردن به چهره جمهوری اسلامی ایران در جهان استفاده می‌کنند، تا پیش از آزادی این جاسوس‌ها مقامات آمریکایی سعی می‌کردند با دوری از اتخاذ مواضع و سخنان تنش‌آمیز درباره این جاسوس‌ها فضا را تلطیف کنند و اکنون که آنها آزاد شده‌اند با استفاده از همین افراد تبلیغات گسترده‌ای را علیه ایران آغاز کرده‌اند.

حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول مردم سالاری

رسالت هم در سرمقاله امروزش به ملامت محمود احمدی نژاد برای آزادی زندانیان آمریکایی پرداخته و نوشته رئیس‌جمهور نباید در آستانه سفر به نیویورک بدون طی فرایند رسیدگی قضائی این لطف را در حق جاسوسان آمریکایی می‌کرد. فحاشی و هتاکی دو جاسوس آمریکایی به دولت و ملت ایران نشان می‌دهد که همیشه ملاحظات انسانی دولتمردان ایرانی با برخورد حیوانی و وحشیانه آنها روبه‌رو بوده است.

محمدکاظم انبارلویی در این مقاله با ابراز ناخرسندی از آزادی زندانیان آمریکایی افزوده آمریکایی‌ها و شرکای غربی آ‌نها در پاسخ به برخورد انسانی رئیس‌جمهور در آزادی دو جاسوس آمریکایی حتی به هنگام نطق دکتر محمود احمدی‌نژاد حاضر نشدند روی صندلی‌های خود بنشینند و آن را گوش دهند و با رفتاری اهانت‌آمیز سالن را ترک کردند. وقتی غربی‌ها و بویژه آمریکایی‌ها حتی حاضر نیستند فعل و قول انسانی دولت ما را ببینند، آیا پاسخی جز شعار مرگ بر آمریکا،‌مرگ بر رژیم صهیونیستی و مرگ بر انگلیس شایسته آنان است.

مدرک جعلی یا بی صلاحیتی حرفه ای؟

عباس عبدی در اعتماد موضوع پیگیری تقلبی بودن مدرک معاون اول رییس دولت توسط تعدادی از نمایندگان را دستمایه کرده و نوشته فرض کنیم که مقام دولتی هیچگاه خود را به عنوان دکتر معرفی نمی‌کرد و داعیه داشتن چنین مدرکی را نداشت. در این صورت آیا مساله یا مشکلی وجود نداشت که قابل پیگیری از سوی نمایندگان باشد؟ برای پاسخ به این پرسش باید دریافت که چرا یک فرد می‌کوشد مدرک جعلی برای خود دست و پا کند. روشن است که مدرک تحصیلی معرف نوعی از صلاحیت حرفه‌یی و به تبع آن دریافت مبالغ مادی بیشتر برای کاربرد این صلاحیت از سوی فرد است.

نویسنده این مقاله اضافه کرده اگر کسی صلاحیت لازم را داشته باشد، نیازی به تهیه یک مدرک غیرواقعی برای تایید صلاحیت خود ندارد، وجود صلاحیت را بدون مدرک هم می‌توان تشخیص داد. بنابراین جعل مدرک به نوعی بیان‌کننده نداشتن صلاحیت لازم در فرد است. فقدان صلاحیت نیز دو بعد دارد؛ یکی صلاحیت اخلاقی و دیگری صلاحیت تخصصی. جعل مدرک از سوی هر کسی نشان‌دهنده نداشتن هر دو نوع صلاحیت است.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روزنامه شرق

به اعتقاد نویسنده پیگیری مساله استفاده از چنین مدرکی اگر با هدف اثبات فقدان این دو صلاحیت باشد، امری پذیرفتنی است، در غیر این صورت غافل شدن از یک مساله مهم‌تر، یعنی دارا نبودن صلاحیت اخلاقی و تخصصی برای تصدی پست‌های دولتی است...نمایندگان مجلس باید، حداقل صلاحیت تخصصی و حرفه‌یی آنها را تایید یا رد کنند. اهمیت این مساله از آنجا ناشی می‌شود که چه بسیار افراد و مسوولانی هستند که از مدرک جعلی استفاده نمی‌کنند، ولی به دلیل این بی‌توجهی نمایندگان صلاحیت لازم را برای تصدی شغل معینی ندارند و نمایندگان مجلس هم متوجه این بی‌صلاحیتی نشده‌اند. بنابراین در ورای استفاده از مدرک جعلی، نوعی عدم صلاحیت اخلاقی و حرفه‌یی وجود دارد که خسارت آن در تصدی مشاغل دولتی بسیار بیشتر از استفاده از مدرک جعلی است.

پیشنهاد هسته ای؛ ایران وغرب

علی خرم در سرمقاله شرق نوشته رییس‌جمهور ایران پیشنهادی در نیویورک مطرح کرد که مطابق آن اگر آمریکا و غرب سوخت لازم برای رآکتور تحقیقاتی تهران که کار رادیودارو را انجام می‌دهد، به ایران تحویل دهند، ایران از غنی‌سازی بیشتر اورانیوم با غنای ۷۵/۱۹درصد خودداری خواهد کرد. این خبر در حد خود در مجامع جهانی و به ویژه در غرب و در آژانس بین‌المللی انرژی ‌اتمی جدی تلقی شده و آغاز‌کننده بحث‌های جدیدی در پرونده هسته‌ای ایران شده است.

این دیپلمات سابق دولت جمهوری اسلامی ادامه داده که خبر فوق، قطعا یک خوراک فکری و دستورکار جدید برای مذاکرات ایران و ۱+۵ خواهد بود و شاید این موضوع بتواند تسهیل‌کننده روابط ایران و شورای امنیت باشد. طرف اصلی ایران در مذاکرات هسته‌ای، آمریکاست و اگر کاخ سفید به پیشنهاد جدید ایران تمایلی داشته باشد، فضای مذاکرات آتی تلطیف خواهد شد. به‌ویژه آنکه سازنده اولیه رآکتور تحقیقاتی تهران، آمریکا بوده و نوعی تعهد نسبت به آن دارد و شاید در آینده هم نه تنها در تامین سوخت لازم بلکه در بازسازی یا ارتقای این رآکتور بتواند شراکت کند.

نویسنده مقاله این پیشنهاد را نوعی تنتش زدایی در روابط ایران و آمریکا تلقی کرده و نوشته چنانچه مطرح‌کردن این پیشنهاد با اظهارنظرهایی که در نیویورک موجبات ناخشنودی کشورهای اروپایی و آمریکایی را فراهم آورد، همزمان نمی‌شد، شانس تعامل و همکاری ایران و غرب افزایش می‌یافت. پیشنهاد رییس‌جمهور از منظر فعالیت هسته‌ای ایران نیز ایرادی ندارد... بنابراین، یک‌بار دیگر غرب در برابر یک آزمایش قرار می‌گیرد و چنانچه پاسخ مثبت ندهد راه برای فعالیت مجدد در این راستا و تامین میله‌های سوخت رآکتور در ایران فراهم می‌شود. اگر غرب پاسخ مثبت دهد و پیشنهاد ایران را بپذیرد، ایران در موضعی که غنی‌سازی ۲۰ درصد را انجام داده، اقدام به دریافت سوخت رآکتور تحقیقاتی می‌کند و فاصله ساخت میله‌های سوخت در ایران را صرفه جویی می‌کند.

اعتماد مردم را پاس بداریم

دنیای اقتصاد در سرمقاله امروزش موضوع اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی را از زاویه ای دیگر نگاه کرده و نوشته طی ۳۲ سال انقلاب اسلامی آنچه باعث شد جمهوری اسلامی ایران بتواند بر مشکلات عدیده فائق شود اعتماد مردم بر آن بوده است. این روزها در هفته پرافتخار دفاع مقدس هستیم، فراموش نکنیم بزرگ‌ترین توطئه نظامی نیم قرن گذشته منطقه که با حمایت بسیاری از قدرت‌های جهانی علیه انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت با حضور گسترده مردم در جبهه‌ها و ایثار جان و مال به سرانجام رسید. گذشت از جان با اعتماد مطلق حاصل می‌شود.

حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول شرق

محمود اسلامیان در این مقاله ادامه داده اشتباه یا سوءاستفاده در هر سیستمی ممکن است اتفاق بیفتد. البته هرچه نظامات هوشمندتر، خطاها کمتر خواهد بود. آنچه مهم است مسوولیت‌پذیری است... مدیران عزیز باید شهامت پذیرش خطا را داشته باشند. وقتی امام امت در مواردی به اشتباه تصمیم‌گیری خود اشاره داشتند، آیا حجتی بر ما نیست که خطا را پذیرفته و تعهد بر عدم تکرار دهیم. پذیرش اشتباه انسان را کوچک نمی‌کند. نشانی از بزرگی و فروتنی است. آن هم در فضایی که از زمین و زمان اطلاعات می‌بارد.

نویسنده در بخش پایانی مقاله نیز افزوده اتفاق ناگواری پیش آمده است. باید بپذیریم تبعات منفی آن برای همه ما یکسان است. بنابراین تبدیل آن به یک حربه سیاسی عادلانه نیست. باید اجازه دهیم نظام قضایی کشور به دور از همه جنجال‌های سیاسی و حزبی با عدالت و انصاف و در یک فضای آرام به واقعیت موضوع رسیدگی کند... عدالتی که دستگاه قضا در برخورد با همه عوامل از خود نشان خواهد داد تاثیر بزرگی بر ترمیم اعتماد ملی دارد، امید است با برخورد منصفانه و هوشمندانه‌ای که از دستگاه قضا انتظار می‌رود، شفاف‌سازی لازم برای مردم فراهم شود.

اعتبار داخلی و جهانی بانک های ایرانی

فرهاد سپه رام طی مقاله ای در جهان صنعت هم به موضوع اختلاس بزرگ و تبعات آن بر اعتبار بانک های ایرانی پرداخته و نوشته در پیگیری‌های پرحجم پرونده اختلاس در یک بانک کشور، اعتبار جهانی معدود بانک‌های ایرانی که هنوز دادوستد ارزی کشور را سامان می‌دهند اصل فراموش شده در اعلام پیاپی نام‌ها از سوی این و آن است... اکنون در هجوم «توفان گونه» به نظام بانکی کشور شاهد اعلام پیاپی اسامی بانک‌های مختلف داخلی هستیم و در این میان آنچه فراموش کرده‌ایم، اعتبار جهانی و گشوده ماندن روزنه ارتباط مالی بین‌المللی است.

نویسنده با این مقدمه اضافه کرده که تحریم‌کنندگان ایران سال‌هاست به دنبال مدرک یا مدارکی برای اثبات تخلف یا ناکارآمدی در بانک‌های ایرانی هستند تا تعداد افزون‌تری را به فهرست تحریم بیفزایند و در این میانه برخی از ما به تعبیر دیرینه «عسس مرا بگیر» (امروزین آن، پلیس مرا دستگیر کن) شروع به ارایه نام کرده‌ایم.

این استاد دانشگاه و روزنامه نگار همچنین یادآور شده که در جامعه ما که متاسفانه هنوز احساسات حرف نخست را می‌زند و گاه موج سواری بر فراز رویدادها آنقدر ارزشمند می‌شود که همه در تبری جستن از رویداد از هم پیشی می‌گیرند، آیا تا فرآیند دادرسی طی و حکمی صادر نشده می‌توان هر نهاد یا حتی فرد را متهم نامید و آبروی حقیقی و حقوقی او را به تاراج داد؟شاید نقایص و راه‌های فرار از قانون است که در قانون‌ها و آیین‌نامه‌های موجود، میزان احتمال رویدادهایی اینچنینی را افزایش می‌دهد و بانک به عنوان نهاد مجری سیاست‌های پولی و اعتباری آخرین قربانی است... آیا لطمه به اعتبار داخلی و نیز اعتماد مردم به بانک‌ها نتیجه‌ای جز نگرانی خواهد داشت؟

مطالب مرتبط