بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۶ مهر

روزنامه های صبح امروز تهران عنوان های اصلی و سرمقاله خود را به پی آمدهای بزرگ ترین اختلاس تاریخ ایران اختصاص داده و تازه ترین اخبار پیرامون استعفا و برکناری مدیران برخی بانک ها را منعکس کرده اند. عکس و گزارش هائی از بازگشت محمود احمدی نژاد از سفر نیویورک در صفحات اول این روزنامه ها دیده می شود. در حالی که چند روزنامه دولتی و نزدیک به دولت همچنان از پیشرفت های دولت و یا طرح هائی که قرار است در آینده اجرا کند نوشته اند.

سفر بی حاصل به نیویورک به جای پاسخ به انتقادها

حق نشر عکس Shargh

اعظم ویسمه، گزارش اصلی شرق را با این شعار آغاز کرده "یار علی در نهروان، بشکن سکوت قهرمان" و نوشته: فریاد جمعی از حامیان محمود احمدی‌نژاد دوشنبه ساعت ۹ شب در فرودگاه مهرآباد پیچید. رییس‌جمهوری به همراه هیات ایرانی از هواپیمای بویینگ ۷۴۷ پیاده و در جمع طرفدارانی حاضر شد که گزارش شده به صورت خودجوش گرد هم آمده بودند. به این‌ترتیب احمدی‌نژاد از سفر یک هفته‌ای نیویورک به تهران برگشت و شعار حامیانش به او یادآور شد که پرونده طرح "اصلاح مدیریت جهانی" او در سازمان ملل مانده و رییس‌جمهوری به فضای سیاسی‌ای برگشته که طرفدارانش خواستار شکستن سکوتش و دفاع او در برابر منتقدان هستند.

به نوشته این گزارش طرفداران احمدی‌نژاد دوشنبه شب خواستار شکستن سکوتی بودند که رییس دولت پیش از ترک تهران به نیویورک وعده داد بود: "بدخواهان بدانند سکوت عدالت همیشگی نخواهد بود." حضوری که توسط حامیان دولت در شرایطی در فضای سیاسی کشور شکل گرفته که پس از تکیه احمدی‌نژاد بر صندلی پاستور در دور دوم ریاست‌جمهوری و زمانی که انتقادات جریان اصولگرا به عملکرد رییس دولت در دفاع از حلقه اطرافیانش شدت گرفت، برخی از سایت‌های مدعی حمایت از دولت از جمله سایت "محرمانه‌نیوز" احتمال حضور این طرفداران خودجوش در عرصه سیاسی را مطرح کردند.

در ادامه گزارش شرق آمده گروه‌های حامی خودجوش از گذشته جایگاه ویژه‌ای در عرصه سیاسی ایران داشته اند. آخرین حضور این جریان که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت، مربوط به برگزاری مراسم عزاداری در ایام فاطمیه در میدان ولیعصر تهران بود که تنش‌هایی را بین حامیان دو طیف سیاسی به وجود آورد.

مهدی عباسی در سرمقاله ابتکار نوشته احمدی نژاد پس از هفتمین سفرش به نیویورک، به تهران برگشت تا در کنار انتقاداتی که نسبت به موضع گیری های او در این سفر از سوی منتقدان صورت گرفت، این سوال اساسی مطرح شود که نتایج این سفر رئیس دولت و همراهانش برای مردم چه بوده است؟ اگر چه همواره این سفرها در سال های قبل با انتقاداتی همراه بود اما این سفر رئیس دولت و تیم همراه در حالی صورت گرفت که وضعیت اقتصادی کشور به خصوص با پرده برداشته شدن از فساد مالی بزرگ در شبکه بانکی، با حاشیه های زیادی همراه بود.

به نوشته این مقاله این سفر چندین روزه احمدی نژاد به نیویورک را باید در کنار آغاز دور چهارم سفرهای استانی گذاشت، تا بدین ترتیب باز هم شاهد آن بود که بخشی از وقت دولت و مدیران رده بالای اجرایی در سفرها بگذرد.

اما سئوال ها این است که: آیا بهتر نیست به جای سفرهای مختلف، دولت در خصوص فساد مالی بزرگ در سیستم بانکی پاسخ مشخص تری ارایه می کرد و توضیحاتی نیز در خصوص نامه حمایتی رئیس دفتر رئیس جمهور در مساعدت در امور شرکت امیر منصور آریا به وزرا در اختیار مردم قرار می داد؟

ابتکار با اشاره به آغاز دور چهارم سفرهای استانی نوشته آیا بهتر نیست تیم بازرسی تشکیل شود و از پروژه های مختلف گزارش تهیه کنند و تصمیمات اجرایی برای آنها بدون سفرهای پرهزینه به استانها اتخاذ شود؟ آیا تجربه سه دوره سفر استانی و انتقادات گسترده نمایندگان مجلس به تحقق نیافتن وعده های دولت، نشانگر آن نیست که حضور یا عدم حضور در محل چندان تاثیری در پیشرفت پروژه ها ندارد؟

زلزله، توفان، سونامی، ترکش و استیضاح

"زلزله بانکی" عنوان گزارش اصلی شرق است، مردم سالاری نوشته "سونامی اختلاس بزرگ به ساحل بانک ها رسید"، اعتماد از "سه برکناری و یک استعفا برای عبور از استیضاح" خبر داده، جام جم از "سه برکناری و یک استعفا در شبکه بانکی" نوشته و کیهان در تیتر اول خود نوشته "خاوری استعفا داد، جهرمی برکنار شد".

"افکار عمومی در انتظار برکناری دانه‌درشت‌ها" تیتر اول تهران امروزاست، فرهیختگان "صدور قرار برای ۲۲ متهم تخلف بزرگ بانکی" را منعکس کرده، سیاست روز "استیضاح ترکش اختلاس" را در صدر اخبار خود آورده، قدس از "آغاز موج برکناری و استعفا در نظام بانکی" نوشته، روزنامه جمهوری اسلامی "روز توفانی نظام بانکی" را با اهمیت ترین گزارش امروز قرار داده، دنیای اقتصاد نوشته "... و سرانجام استعفا و برکناری" و "پسلرزه های دیرهنگام فساد بی سابقه" تیتر اول حمایتاست.

حق نشر عکس firooz
Image caption توفان در بانک ها،فیروزه مظفری، شرق

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته میلیون‌ها ایرانی که از ماجرای بهت‌آور اختلاس بانکی آگاه شده‌اند و اکنون با حساسیت ویژه شاهد و ناظر چگونگی مدیریت برخورد با فساد بزرگ و عاملان آن هستند. آنها می‌خواهند بدانند پیامدهای این رویداد تاسف‌انگیز به کجا می‌رسد و در نهایت چگونه می‌توان راه‌هایی برای جلوگیری از تکرار دوباره و چندباره آن در سایر حوزه‌های اقتصادی پیدا کرد.

به نوشته این مقاله به نظر می‌رسد کالبدشکافی زمینه‌ها و بسترهایی که راه را برای اقدام به چنین فساد عظیمی هموار می‌کنند، یک ضرورت تمام‌عیار است. شهروندانی که پول مازاد درآمد خود را به بانک‌ها داده‌اند تا مدیران بانک‌ها از آن محافظت کنند، باید آگاه شوند که چرا مدیران احساس مسوولیت نکرده و با دسترنج آنها به گونه‌ای برخورد می‌کنند که گویی پول خودشان است و هر گونه که لازم است می‌توانند آن را خرج کنند. ریشه و بن‌مایه فساد بزرگ رخ‌داده نوع نگاهی است که مدیران دولتی به پول مردم دارند.

به نوشته دنیای اقتصاد برخی از مدیران بانک ها تصور می‌کنند چون سپرده‌گذاران بی‌پناه توانایی حضور فعال و مشارکت نیرومند در اداره بانک‌ها ندارند و آنها از سوی دولت برای ریاست منصوب شده‌اند، هر کاری را که تصور می‌کنند، می‌توانند انجام دهند.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید از مدتها پیش، از این مسئله اطلاع داشته ولی به دلایلی آن را فاش نکرده و تصریح می‌کند: ما در این پرونده "مدعی" هستیم. البته دادستان کل کشور وی را بخاطر عدم اطلاع رسانی به موقع، "شریک جرم" تلقی می‌کند ولی اتهامات دیگری نیز بر مسئولان بانک مرکزی وارد است که از جمله آنها فقدان نظارت جامع و کامل و مؤثر بر بانک‌ها است.

این روزنامه با تاکید بر وظایف وزیر امور اقتصادی و دارائی نوشته دولت هم بررسی و پیگیری این پرونده را به کسی سپرده که خود نیز در پرونده‌های اتهامی سنگینی دخیل بوده و باید در مورد اتهامات تقریباً مشابهی پاسخگو باشد. تازه مجلس هم بی‌تقصیر نیست. برخی اظهارات نمایندگان در خصوص هشدارهای قبلی مجلس و کمیسیون‌های مرتبط به نظام بانکی در مورد معرفی فرد اختلاس کننده نشانگر آنست که از سال گذشته، مجلس از این اختلاس آگاه بوده است. کوچک شمردن ابعاد و ارقام اختلاس تاریخی است که البته قابل درک و پذیرش و تحمل نیست.

روزنامه جمهوری اسلامی افزوده روزنامه نگاران دولتی هم برای معترضین شاخ و شانه می‌کشند که چرا سیاه نمائی می‌کنید؟ و اصولاً رقم سه هزار میلیاردی از کجا آمده و کل رقم اختلاس، فقط کمی بیش از نصف رقم ادعائی است! برخی نمایندگان مجلس هم به مردم دلخوشی می‌دهند که جمع ارقام متعلق به مردم و سپرده‌های شخصی فقط در حد ۳ درصد کل اختلاس یعنی رقم ناچیز نود میلیارد تومان بوده که آنهم قابلی ندارد.

مریم باستانی در سرمقاله جهان صنعت نوشته انتظار می‌رفت که مدیریت بانک مرکزی خود راسا وارد عمل شده و برای این رسوایی بزرگ مالی به افکار عمومی توضیح بدهد اما با وجود دفاع تمام قد محمود بهمنی در مقام ریاست بانک مرکزی، افکار عمومی از علل چنین اتفاقی در سیستم پولی کشور قانع نشدند.

این مقاله پرسیده مگر نه این است که ریاست شورای پول و اعتبار که تنظیم‌کننده سیاست‌های پولی و بانکی کشور است، برعهده رییس کل بانک مرکزی است، چگونه است که وزیر اقتصاد راسا وارد عمل شده است؟ اگر بانک مرکزی ضعف نظارت دارد چرا این مشکل به صورت ریشه‌ای حل نشده است؟

احمد حاتمی یزدی در مقاله ای در شرق نوشته اکنون بیش از دو ماه است مردم مطلع شده‌اند که چنین اختلاس یا تخلف مالی‌ای صورت گرفته، اما اگر دقیق گفته نشود که این پول‌ها کجا رفته و اگر گفته شود که بانک آریا بوده نیز نقطه مثبتی نیست. زیرا آنچه که در شرکت آریا مصرف شده پنج‌درصد کل این مبلغ بوده و آنچه که برای خرید شرکت‌های دولتی برای خصوصی‌سازی نیز پرداخت شده پنج‌درصد کل مبلغ بوده و آنچه که به عنوان وثیقه برای دریافت اعتبارات پرداخت شده نیز ۱۰درصد این مبلغ بوده است. البته این اطلاعاتی است که مطبوعات به نقل از مسوولان بیان کرده‌اند و ما هم فرض را بر موثق بودن آن می‌گذاریم و آن‌وقت این سوال پیش می‌آید که ۸۰ درصد باقیمانده از این مبلغ کجاست؟

مدیرعامل سابق بانک صادرات به عنوان یک کارشناس بانکی در شرق نوشته به دادستان، مطبوعات و مسوولان بانکی توصیه می‌کنم قبل از آنکه مقصر را بیابند، پیدا کنند که پول‌ها کجا رفته و اگر غیر از این صورت گیرد اشتباه و انحراف از مسیر است.

درخصوص مساله دوم یعنی مقصر چه کسی است در این مقاله آمده زمانی می‌توان جواب این سوال را داد که به سوال نخست پاسخ دهیم. وقتی سوال اول به جواب نرسد نمی‌توان درباره مقصر سخن گفت. این همه تاکید به بازداشت و زندان و مجازات عاملان، مسیر درستی نیست و حتی شنیده‌ام که بعضی از مدیرعاملان بانک‌ها ممنوع‌الخروج، بازداشت یا با قرار موقت آزاد شده‌اند.

دلم برای مختلس می سوزد

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: ای وای، واقعا دل آدم می سوزد! یک بنده خدایی یک اختلاس مختصر کرده... ببخشید سوء استفاده مالی، برادر غلامحسین الهام گفته اند به این اقدام اختلاس نگوییم!... بله، یک بنده خدایی یک سوء استفاده مالی مختصر، یعنی در حد ۳ هزار میلیارد تومان انجام داده ولی حالا باید مدیران محترم و ارجمند و عزیز بانکی ما استعفا بدهند یا استعفا داده شوند؟

به نوشته این مقاله دیروز خبر رسید که مدیر عامل بانک ملی استعفا داده و استعفایش هم از طرف وزیر اقتصاد که در مسیر بازگشت از واشنگتن به تهران، در آلمان به سر می برده مورد قبول واقع شده است. خدا همه فداکاران و همچنین مسئولان دارای سرعت عمل را خیر بدهد. از سوی دیگر مدیر عامل بانک صادرات نه تنها استعفا نداده بلکه احتمالا همانطور که چندی پیش گفته بود منتظر دریافت جایزه بوده است که در همین راستا دیروز بعضی خبرگزاری ها خبر دادند که جایزه ایشان آماده شده و براساس تصمیم کمیته منتخب دولت، محمد جهرمی از مدیرعاملی بانک صادرات ایران برکنار شده است. ای وای که دل آدم خیلی می سوزد! البته ناگفته نماند که به این ترتیب، جهرمی از دست کسانی جایزه می گیرد که خودشان خیلی بیشترتر از ایشان مستحق جایزه هستند ولی خوب، می دانید که جایزه مدیر عامل بانک را باید سریع داد تا خدای ناکرده مدیران بالاتر و بالاترترخدای ناکرده، زبانم لال لازم الجایزه نشوند که در آن صورت دل مردم از زور سوختن، شعله می کشد و خاکستر می شود!

مردم سالاری در نهایت نوشته واقعا آیا در قبال آن اختلاس... ببخشید سو"استفاده مختصر لازم است که این همه به مجموعه محترم مدیریت اقتصادی کشور فشار وارد شود؟ بانک صادرات که این قدر گل است باید این جور یتیم شود؟! حالا بگذریم که می گویند عزیزان مسوول در بقیه بانکها هم در معرض خطر هستند و دو سه روزی است آب خوش از گلویشان پایین نرفته و طفلکی ها مجبورند فقط آب میوه بخورند! واقعا دل آدم می سوزد که ۳ هزار میلیارد تومان چرا باید باعث این همه دردسر برای این عزیزان شود. چه شد مهر و عطوفت و رحمت ؟ چه شد مهرورزی ؟

فساد دیگر:خروج عتیقه

همزمان با پسلرزه افشای اختلاس بانک های بزرگ کشور روزنامه تهران امروز به موضوعی اشاره کرده که می تواند دومین پرونده بزرگ فساد در حاشیه دولت باشد این روزنامه ابتدا اشاره کرده که خود در آذرماه ۸۸ از خروج اشیای عتیقه کشور از مبادی رسمی نوشته و در آن زمان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سخت برآشفت و از دادستانی خواست تا اسناد و مدارک را از این روزنامه به سازمان میراث فرهنگی برساند تا متولی اصلی میراث فرهنگی بتواند از خروج اشیا جلوگیری کند.

تهران امروز نوشته یک هفته بعد از این ماجرا بود که نهادهای اطلاعاتی درست زمانی که یک دیپلمات قصد داشت ‌۵۸۰۰ کیلوگرم‌ عتیقه به بوینوس آیرس در چمدان های رنگارنگ از گمرک خارج کند سر رسیدند تا ماجرای قاچاق اشیای تاریخی کشور وارد فاز جدیدی شود. اما این بار هم رئیس وقت سازمان دست پیش را گرفت و اعلام کرد اگر رسانه ها و از جمله "تهران امروز" شواهد را به دست آنها داده بودند احتمالا سفیر آرژانتین هرگز پایش به گمرگ نمی رسید.

به نوشته این روزنامه حمید بقایی معاون فعلی رییس جمهور بعد از آن هم هرگز رسانه ها را محرم ندانست و به هشدارها گوش نداد تا افراد مورد دار همچنان در حیاط خلوت جریان انحرافی تردد کردند. اما سوال های بی جواب دوران مدیریت مشایی و بقایی برمیراث فرهنگی کشور به همین مورد محدود نشد. پرونده تمام کاوش های باستانی در زمان آنها بسته شد و باستان شناسان بنام و قهار ایرانی یکی یکی روانه کنج خانه هایشان شدند تا خانه تکانی اساسی در موزه ملی با هزاران اشیای ثبت نشده انجام شود.

حق نشر عکس etemad
Image caption طرح هادی حیدری از اختلاس ها،اعتماد

به گزارش تهران امروز اشیایی که به گفته "آزاده اردکانی" معلم خصوصی لیدر جریان انحرافی و مدیر موزه ملی "به دلیل مدیریت نامطلوب مدیران قبلی در کنج انبارها و در جعبه کفش ها وموزه‌ها روی هم تلنبار شده و خاک می خوردند" و حالا قرار بود خاک این میراث پاک شود اما بعد از آن هیچ‌گاه از این میراث خاک پاک شده چیزی دیده نشد تا این سوال پیش بیاید که تاریخ خاک خورده در کنج موزه ملی چه سرنوشتی پیدا کرد؟

مطالب مرتبط