جهرمی: خاوری به کانادا گریخت، حامیانش پاسخگو باشند

خاوری و جهرمی حق نشر عکس
Image caption آقای خاوری (راست) در متن استعفانامه خود تأکید کرده بود که مسئولیت اصلی اختلاس بزرگ بانکی بر عهده بانک صادر کننده اعتبار، یعنی بانک صادرات بوده است که مدیریت آن به عهده آقای جهرمی بود

محمد جهرمی، مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات ایران به تندی از برکناری خود انتقاد کرده و نوشته است که محمودرضا خاوری، مدیرعامل مستعفی بانک ملی، به دلیل "گستردگی فساد در بانک ملی" و از ترس دستگیری به کانادا گریخته است.

آقای جهرمی امروز چهارشنبه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر) در بیانیه ای نوشت که عوامل اصلی اختلاس بزرگ در شبکه بانکی ایران، در "بانک مرکزی، بدنه دولت و شبکه بانکی" هستند و تلاش می کنند که او و بانک صادرات را به عنوان مقصر اصلی معرفی کنند.

او می نویسد: "با فرار آقای خاوری (مدیرعامل مستعفی بانک ملی) به کانادا، برخی از آنها دچار سردرگمی و دستپاچگی شده اند".

آقای خاوری دیروز ضمن عذرخواهی از رهبر جمهوری اسلامی و مردم ایران از سمت خود کناره گیری کرده بود.

به نوشته آقای جهرمی، آقای خاوری پیش از تصدی مدیرعاملی بانک ملی ایران به همراه خانواده اش مقیم کانادا بوده است.

آقای جهرمی با تأکید بر "پیگیری های جدی" که در مورد فساد در شبکه بانکی داشته است، می نویسد: "خاوری که با توجه به گستردگی فساد در بانک ملی در این پرونده و پرونده های دیگر، احتمال دستگیری خود را به خاطر ارتباط با این پرونده ها و عوامل پشت پرده آنها می داد به کانادا گریخت و اکنون عوامل مرتبط با وی در بانک مرکزی و دولت در صدد رفع و رجوع این فرار، که با کمک و پشتیبانی برخی از آنان انجام گرفته است، هستند و از ترس گسترده تر شدن ابعاد این موضوع، با شخص اصلی پیگیری کننده و شکایت کننده اصلی این پرونده برخورد نمودند".

این در حالی است که تصمیم به برکناری آقای جهرمی در کمیته منتخب دولت اتخاذ شده است که به گزارش رسانه های ایران، وزیر اطلاعات، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی از جمله اعضای آن هستند.

این کمیته امروز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده است که مدیریت بانک صادرات، به عنوان بانک گشاینده اعتبار اسنادی، کنترل های داخلی و نظارت لازم را نداشته و از مقررات احتیاطی بانک مرکزی عدول کرده است.

اما آقای جهرمی در بیانه خود می نویسد که روند اختلاس از پیش از آغاز مسئولیت او در بانک صادرات آغاز شده بود و او کسی بوده که در این مورد با وزارت اطلاعات و قوه قضائیه تماس گرفته است.

او می نویسد که در مرداد ماه امسال "با پیگیری عوامل این فساد" از شورای پول و اعتبار کنار گذاشته شده است.

آقای جهرمی ادامه می دهد: "اکنون مسئولانی که اقدام به واگذاری زمین های بسیار ارزان به آقای مه آفرید امیرخسروی و گروه امیر منصور آریا کرده اند و برای دادن مجوز تأسیس بانک به این گروه و واگذاری پروژه های بزرگ کشور بدون مناقصه به آنها پیگیر بوده اند، باید پاسخگوی مردم و قوه قضائیه باشند.

گزارش های مربوط به وقوع یک اختلاس بزرگ در سیستم بانکی ایران در هفته های گذشته خبرساز بوده است.

مقامات ایران می گویند که در جریان این اختلاس، فردی که صاحب چندین شرکت است از طریق تبانی با رئیس شعبه بانک صادرات در یک کارخانه فولاد در خوزستان، ال سی های (اسناد اعتباری) جعلی به ارزش ظاهری دهها میلیارد تومان دریافت کرده و آنها را به قیمت پائین تر از بازار، به بانک های دولتی و خصوصی دیگر می فروخته است.

قوه قضائیه ایران از صدور قرار بازداشت برای ۲۲ نفر از متهمان و بازداشت تعدادی از آنها، از جمله رئیس شعبه بانک صادرات اهواز و تعدادی از مدیران این شعبه، مدیر بانک ملی شعبه کیش و متهم اصلی پرونده (صاحب شرکت های سرمایه گذاری) خبر داده است.

مطالب مرتبط