رئیس قوه قضائیه ایران: بر سر پرونده‌های اقتصادی در حال جنگیم

صادق لاریجانی حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای لاریجانی گفت که برای قوه قضائیه "خط قرمز" وجود ندارد

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران می گوید که این قوه بر سر رسیدگی به بعضی از پرونده های فساد اقتصادی با کسانی که می خواهند جلوی این کار را بگیرند در گیر است.

او امروز چهارشنبه ۶ مهر (۲۸ سپتامبر)، بدون اینکه به هویت افراد مورد نظرش اشاره کند گفت: "عده ای برای اخلال در رسیدگی به این پرونده ها مانع تراشی می کنند، اما قوه قضائیه برای اقتدار خود جنگ خواهد کرد".

آقای لاریجانی هشدار داد که با "تخریب گران" قوه قضائیه برخورد خواهد شد و افزود: "اخلالگران بدانند که در بررسی پرونده ها تا هر کجا و هر مسئولی که باشد، دستگاه قضایی آن را پی گیری خواهد کرد".

او گفت: "قوه قضائیه ۵۰ روز است که به پرونده اختلاس رسیدگی می کند و اگر قوه قضائیه وارد معرکه نمی شد، هیچ اقدامی از سوی دیگر دستگاه ها نمی توانست صورت بگیرد".

مقامات قوه قضائیه ایران از صدور قرار بازداشت برای ۲۲ نفر از متهمان پرونده اختلاس بزرگ و بازداشت تعدادی از آنها، از جمله رئیس شعبه بانک صادرات اهواز و تعدادی از مدیران این شعبه، مدیر بانک ملی شعبه کیش و متهم اصلی پرونده (صاحب شرکت های سرمایه گذاری) خبر داده اند.

بعضی رسانه ها در ایران از هنگام خبرساز شدن ماجرای این اختلاس، از دست داشتن مقامات عالی رتبه دولتی و نزدیکان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در فساد بانکی سخن می گفتند.

بعضی از این رسانه ها مدارکی منتشر کردند که به گفته آنها از مربوط بودن اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران با متهم اصلی پرونده اختلاس حکایت داشت.

امروز هم محمد جهرمی، مدیرعامل برکنار شده بانک صادرات ایران با صدور بیانیه ای، اعضای کمیته منتخب دولت را تلویحا متهم کرد که از عوامل اصلی اختلاس حمایت می کنند و به همین دلیل تلاش دارند که او را مقصر اصلی ماجرا جلوه دهند.

این در حالی است که به گزارش رسانه های ایران، وزیران اطلاعات و اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی ایران عضو این کمیته هستند.

این کمیته دیروز آقای جهرمی را به دلیل عدم نظارت لازم و عدول از مقررات احتیاطی بانک مرکزی در صدور اعتبارات اسنادی از مدیریت بانک صادرات برکنار کرده بود.

آقای جهرمی در بیانیه خود نوشته است که در آینده افراد مرتبط با فساد بانکی را معرفی خواهد کرد.

مطالب مرتبط