ساخت سایت دفن زباله در یک کیلومتری تالاب 'کم جان' شیراز

تالاب کم جان حق نشر عکس ilna
Image caption پس از احیای تالاب کم جان در فاصله یک کیلومتری آن سایت دفن زباله احداث شده است

تالاب "کم جان" از جمله تالاب‌های بین المللی ایران که بعد از سه دهه خشکی توسط مردم محلی دوباره احیا شده، با ساخت سایت دفن زباله در فاصله یک کیلومتری این تالاب در وضعیت نامناسبی قرار گرفته است.

این تالاب که در منطقه روستایی کربال در شمال شرق شیراز قرار دارد، پیش از انقلاب در نخستین کنوانسیون بین المللی تالاب‌ها در رامسر به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزای کار ایران (ایلنا)، سیروس زارع از اعضای تشکل مردم نهاد احیا کننده تالاب کم جان با انتقاد از ساخت این سایت دفن زباله گفت: "هیچ کدام از نهادهای دولتی از اداره کل محیط زیست استان فارس گرفته تا بخشداری‌های منطقه عملا برای حمایت از این تالاب وارد عمل نشده‌اند."

به گفته این فعال محیط زیست، "شهردای ارسنجان سایت دفن زباله را در نخستین کوه مشرف به تالاب (کوه رحمت) ساخته است و اگر تالاب پر آب شود دقیقا در کنار سایت دفن زباله قرار می‌گیرد."

آقای زارع گفت: "مردم محلی بارها به این اقدام اعتراض کرده‌اند و جلو آن را گرفته‌اند، اما باز ماشین‌های حامل زباله در ساعاتی از شب که مردم آنجا نیستند اقدام به تخلیه زباله می‌کنند."

کوه رحمت در ادامه کوههای منتهی به تخت جمشید است که از لحاظ تاریخی و فرهنگی اهمیت دارد.

آقای زارع با انتقاد از دفن زباله در این منطقه، اضافه کرد که" روزانه بین سه تا چهار وانت بزرگ زباله به این سایت وارد می‌شود و قرار است زباله‌های حوزه توابع مرودشت و ارسنجان و سعادت شعر نیز به آن اضافه شود."

تالاب کم جان در مسیر کوچ پرندگان مهاجر قرار دارد و طبق نظر مجامع زیست محیطی جهان، یک درصد از پرندگان خاورمیانه را در خود جای می‌داده است.

تالاب کم جان همچنین محل زندگی گونه منحصر به فرد ماهی گورخری است. آقای زارع گفته است: این گونه "منحصر به روخانه کر است و تصور می‌شد که نسل آن منقرض شده اما به تازگی این نوع ماهی توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه شیراز در تالاب کم جان مشاهده شده است."

واگذاری پارک ملی بمو به وزارت نفت

حق نشر عکس archive

در همین حال پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران اعلام کرده است که ۱۱۵ هکتار از پارک ملی بمو در استان فارس برای اجرای طرح توسعه پالایشگاه شیراز به وزارت نفت واگذار شده است.

این وبسایت خبر داده که محمد جواد محمدی‌زاده رئیس سازمان محیط زیست روز چهار مهرماه به استان فارس سفر کرد و این واگذاری در این دیدار انجام شد.

در عین حال روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان با اعلام خبر بازدید آقای محمدی زاده از پارک ملی بمو در نشست مشترک با استاندار اصفهان نوشت آقای محمدزاده گفته که در توسعه پالایشگاه شیراز نباید به پارک ملی بمو آسیب وارد شود.

پارک ملی بمو از پارک‌های ملی ایران در استان فارس است و در بخش زرقان - مسیر تخت جمشید واقع شده‌است.

این پارک ملی ۴۸ هزار هکتار وسعت دارد و یکی از مناطق چهارگانه طبیعی در استان فارس است که دارای ۱۱۲ گونه جانوری و گونه‌های گیاهی مختلف است.

مطالب مرتبط