مسعود شفیعی، وکیل دو آمریکایی بازجویی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مسعود شفیعی می‌گوید که بازداشت او هیچ توجیه قانونی نداشته است

کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران از بازداشت چند ساعته مسعود شفیعی، وکیل دادگستری، توسط نیروهای امنیتی ایران خبر داده است.

مسعود شفیعی، وکیل مدافع جاشوا فتال و شین باوئر، دو آمریکایی ای بود که در مرداد ماه سال ۱۳۸۸ به اتهام ورود غیرقانونی به ایران بازداشت و بعدا به جاسوسی متهم شدند، اما سرانجام در ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۰ با پرداخت وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شدند.

براساس گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر، آقای شفیعی به آنها گفته است که در صبح روز سه شنبه ۲۷ سپتامبر (۵ مهرماه) نیروهای امنیتی ایران با در دست داشتن حکم بازداشت به خانه او آمده و پس از بازرسی خانه و وسایلش، پاسپورت و تعدادی از وسایل شخصی او را ضبط کرده و او را به دفتر کارش برده اند.

به گفته آقای شفیعی، ماموران امنیتی در جریان بازرسی محل کارش، کامپیوتر، مدارک و پرونده های مربوط به دو آمریکایی بازداشتی در ایران و چندین مدرک دیگر را هم ضبط کرده و به همراه این مدارک او را به زندان اوین منتقل کردند.

کمپین بین المللی حقوق بشر به نقل از آقای شفیعی گفته است که هرچند رفتار آنها در مدت بازرسی محترمانه بود، اما این اقدام از اساس عملی اشتباه بوده است.

آقای شفیعی گفته است که بخش عمده بازجویی اش در زندان اوین که چندین ساعت به طول انجامید، به سوالاتی درباره موکلان آمریکایی اش مربوط می شد.

آقای شفیعی همچنین به کمپین بین المللی حقوق بشر گفته است: "آنچه این دو آمریکایی می گویند و انجام می دهند، به من ربطی ندارد. من با این اعتقاد که آنها بی گناه بودند از آنها دفاع کردم. اما اگر آنها در کشورشان هر چیزی بگویند، چطور می تواند مرتبط با من باشد. دستگیری من هیچ توجیه قانونی نداشت".

این وکیل دادگستری به کمپین بین المللی حقوق بشر گفته است که در پایان بازجویی چند ساعته، تمامی مدارک از جمله پاسپورتش را به او تحویل داده و او را به خانه اش برگردانده اند.

آقای شفیعی با اشاره به این که قرار است یکشنبه آینده به دیدار دخترش در خارج از ایران برود، ابراز امیدواری کرده است که ممنوع الخروج نشده باشد.

مسعود شفیعی همچنین گفته است که برای روشن شدن این موضوع به دادسرای اوین مراجعه کرده، اما آنها به او پاسخی نداده اند و گفته اند که با او تماس خواهند گرفت.

مطالب مرتبط