نتانیاهو: اظهارات رهبر ایران صحت موضع دولت اسرائیل را ثابت کرد

بنیامین نتانیاهو
Image caption بنیامین نتانیاهو سخنان رهبر ایران را در راستای هدف "انهدام اسرائیل" توصیف کرد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که اظهارات روز شنبه (اول اکتبر/ ۹ مهر) آیت الله خامنه ای در مورد اسرائیل، صحت موضع سرسختانه تل آویو را در مورد مسائل امنیتی به اثبات رسانده است.

آقای نتانیاهو روز شنبه (۹ مهر) با توصیف سخنان رهبر ایران به عنوان "نفرت پراکنی"، این اظهارات را در راستای هدف "انهدام اسرائیل" توصیف کرد.

واکنش نخست وزیر اسرائیل چند ساعت پس از آن صورت گرفت که رهبر ایران در پنجمین کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطینی‌ها، مرزهای فلسیطن را از "نهر تا بحر" (مرزهای قبل از پیدایش دولت اسرائیل در ۱۹۴۸) توصیف کرد و "یک وجب کمتر" از این قلمرو را برای مسلمانان غیرقابل قبول دانست.

آقای خامنه ای با رد هر طرحی که متضمن پذیرش اسرائیل در "سرزمین فلسطین" باشد، مخالفت خود را با "تجزیه" فلسطین به یک کشور فلسطینی و یک کشور اسرائیلی اعلام کرد و گفت: "طرح پذیرش دولت فلسطین و به عضویت درآمدن آن در سازمان ملل، چیزی جز تن دادن به خواسته صهیونیست ها... نیست."

اظهارات رهبر ایران، به نوبه خود واکنشی به اقدام هفته پیش محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در تقدیم طرح تشکیل کشور مستقل فلسطینی در محدوده مرزهای قبل از سال ۱۹۶۷ (جنگ سوم اعراب و اسرائیل) به شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است.

این طرح با استقبال کشورهای اروپایی، روسیه، چین و بسیاری از کشورهای غیرمتعهد مواجه شده اما دولت های اسرائیل و آمریکا، با آن مخالفت کرده اند.

"انزوای آمریکا و اسرائیل"

در کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه، که امروز (یکشنبه ۱۰ مهر) به پایان می‌رسد، رمضان عبدالله، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) نیز شرکت کرده‌اند.

خالد مشعل، که گروه او از هم پیمانان منطقه ای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود، گفت در طرح تشکیلات خودگردان برای تشکیل کشور فلسطین، قدرت فلسطینی ها نادیده گرفته شده است.

وی در واکنش به اقدام محمود عباس در زمینه درخواست تشکیل کشور فلسطین به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: "معلوم نبود آن کشوری که پشنهاد و درخواست تشکیل آن شد، کجاست؟"

با این حال، آقای مشعل، اقدام محمود عباس در ارائه درخواست تشکیل کشور فلسطین به شورای امنیت سازمان ملل را اقدامی جسورانه و قابل تقدیر توصیف کرد و گفت: "این اقدام دستاوردی نمادین و معنوی در پی داشت که نمی‌توانیم آن را انکار کنیم."

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) تاکید کرد که با این اقدام، اسرائیل و آمریکا در سطح جهان در "انزوا" قرار گرفته اند و "چهره زشت سیاست آمریکا و مواضع اسرائیل نمایان شده است".

جنبش حماس کنترل غزه را بر عهده دارد و محمود عباس، کنترل کرانه باختری رود اردن را در دست دارد.

مطالب مرتبط