بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه‌شنبه ۱۲ مهر

روزنامه های امروز صبح تهران برخلاف سایت های اینترنتی که از آخرین سخنان رهبر جمهوری اسلامی آن را برگزیده اند که از مطبوعات خواسته داستان اختلاس را دیگر کش ندهند، مهم ترین نکته این سخنرانی را در تاکید بر قطع دست فاسدان اقتصادی دیده و در عنوان های اصلی خود نقل کرده اند. ادامه گزارش ها درباره جنگ اسناد بین دولت و مخالفانش و مقالاتی درباره اختلاس بزرگ بانکی از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

جنگ دولت و منقدانش بر سر عامل اختلاس

اعتماد در تیتر اول خود از "جنگ مدرک بعد از جنگ اختلاس" نوشته، "ورود كابينه كانادا به اختلاس بزرگ" عنوان گزارش اصلی شرقاست، و آرمان "شکایت یازده نماینده مجلس از رییس جمهور" را با اهمیت دیده است.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

نفيسه زارع كهن در گزارش اصلی شرق نوشته با گذشت قريب به يك ماه از افشاي خبر اختلاس بزرگ، سايه آن، چنان سنگين و سياه شده كه حرمت و پيوند موجود سياسي را تهديد كرده است؛ سندسازي و افشاي اسناد، با ربط و بي‌ربط، كار را به جايي رسانده كه برخي نمايندگان مجلس براي ايجاد اندك سويي در چراغ‌هاي رابطه، دست به دامان قوه‌قضاييه شده‌اند و سيدفاضل موسوي، عضو كميسيون اصل ۹۰ مجلس خطاب به رييس قوه‌قضاييه از او چنين مي‌خواهد: «حضرت آيت‌الله برخورد كنيد كه ولله مملكت به هم مي‌ريزد.»

گزارشگر شرق با اشاره به به شعر بدون وزن و قافیه روزنامه دولت نوشته آن جا تهديد به افشاي 140هزار سند درباره 314 نفر شد و در بخشي از اين شعر با بيان اينكه «دست اين دولت پاك‌تر از نفس برخي‌ست» نوشت: «314 اسم داده‌ايم به دوستان‌مان، تا نگويند اين صراحت ندارد ضريب، 140هزار سند مكتوب منتشر مي‌شود به وقت قريب!» با اين وجود، برخي سايت‌هاي خبري، اسناد و نامه‌هايي را در باب روند و متهمان پرونده اختلاس بزرگ منتشر كردند.

شرق به گزارش يك پايگاه خبري – تحليلي منسوب به حاميان دولت به نام «دولت ما» اشاره کرده صححت مدرك دکترای احمد توكلي رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس را زير سوال برده درحالي كه روزگاري اين احمد توكلي بود كه با افشاي سندي درباره مدرك آكسفورد علي كردان وزير كشور وقت دولت اول احمدي‌نژاد آن را زير سوال برد، ديروز اين خودش بود كه با علامت سوالي بزرگ درباره مدركش روبه‌رو شد. چه اگر آن روز كه توكلي در مجلس از اختلاس شكايت نمي‌كرد و جمله معروف «خودكشي پيشكش، استعفا بدهيد» را به زبان نمي‌آورد، شايد در معرض افشاگري سايت رقيب هم قرار نمي‌گرفت و متهم نمي‌شد

مردم و دولت مدعی مبارزه با فساد

مردم سالاری با تیتر بزرگ "سخنان مهم رهبر درباره اختلاس" گزارشی دارد که روزنامه های دیگر امروز صبح با تیتر های مشابه آن را نقل کرده اند. جهان صنعت با "مسئولان دست های مفسد را قطع کنند"، "دست های خائن در فساد اخیر قطع می شود" عنوان اصلی کیهان، تهران امروز و جام جم است، روزنامه جمهوری اسلامی نوشته "اگر به توصیه های ده سال قبل عمل می شد اختلاس بانکی امروز پیش نمی آمد"، ابتکار و حمایت نوشته اند"مسئولان دست‌هاي خائن و مفسد را بدون ترحم قطع کنند" و سیاست روز همین سخن را با تیتر "مردم بدانند دست های خائن قطع خواهد شد" در صدر اخبار خود آورده است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته هيجانات ابتدايي كشف اختلاس بي‌سابقه در اقتصاد ايران رفته رفته درحال فروكش كردن است و فارغ از التهابات اوليه اين شوك بزرگ، فرصتي فراهم شده است تا نگاهي دقيق‌تر به تمام زواياي پيدا و پنهان تخلف صورت گرفته انداخته شود تا حتي المقدور از تكرار چنين اتفاقاتي جلوگيري گردد.

در ادامه این مقاله آمده يكي از اين مواردی که زمینه ساز فساد اقتصادی شده، هدفگذاريهاي غيرواقع بينانه از سوي دولت در مواردي مانند اشتغالزايي و... زمينه فشار بر بانك مركزي و بدنه نظام بانكي را براي اعطاي تسهيلات فراهم آورده است. در چنين شرايطي و با توجه به اينكه بار اصلي تأمين منابع مالي لازم براي ايجاد شغل بر دوش نظام بانكي است، اصرار براي تحقق اهدافي مانند ايجاد 5/2 ميليون شغل در يك سال و يا پيگيري سياستهاي مانند ايجاد اشتغال از طريق بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده، به صورت غيرمستقيم، بانكها را در اعمال نظارتهاي دقيق در پرداخت تسهيلات خرد و كلان دچار مشكل کرد.

حسام‌الدين كاوه در سرمقاله تهران امروز نوشته ماجراي اختلاس 3 هزار ميليارد توماني، افزون بر اينكه افكار عمومي را در بهت و حيرت فرو برد، آنان را واداشت كه از خود بپرسند چگونه و چرا چنين جنايات بزرگي در نظام بانكي كشور رخ مي‌دهد اما بسي ديرهنگام كشف و به اطلاع افكار عمومي مي‌رسند.

نویسنده با اشاره به دستورهای رهبر جمهوری اسلامی برای مبارزه با فساد اقتصادی نوشته واقعيت اين است كه بسياري از كساني كه موظفند با مفاسد اقتصادي مبارزه كنند، خود با دستهاي آلوده تظاهر به مبارزه با فساد مي‌كنند. متاسفانه كساني كه فريادشان از اقتصاد رانتي در دوره‌هاي رياست جمهوري‌هاي پيشين به آسمان بلند بود، نه تنها اقتصاد رانتي را از بين نبردند بلكه زمينه را براي رشد و گسترش آن نيز فراهم ساختند.

علت فساد در بانک ها چیست

حق نشر عکس ja
Image caption فرار و سکوت خاوری - کارتون حسین کشتکار، روزنامه جوان

عباس عبدي در مقاله ای در اعتماد به بررسی علل کلان اختلاس و فساد بانک ها پرداخته و به دو مساله‌يي اشاره کرده که به نظر وی به نحوي با هم مرتبط هستند و شايد هم در واقع يك مساله باشند و آن نرخ بهره است که علت اصلي بروز اينگونه مفاسد است.

نویسنده اضافه کرده مردم عادي بهره‌يي! از اين نرخ‌هاي پايين بهره بانكي ندارند و اين نرخ‌هاي بهره مثلا 12 يا 14 درصدي، نصيب عده‌يي خاص با روابط ويژه مي‌شود. ولي در هر حال وجود اين تفاوت در نرخ بهره رسمي با نرخ بهره واقعي پول در بازار، يكي از علل اصلي بروز اينگونه مفاسد مالي و مرتبط با پول و وام است. اگر اين مساله را بپذيريم كه بايد هم پذيرفت، در اين صورت مسووليت اصلي بروز فساد بر عهده كساني است كه چنين سياستي را اجرا كردند و كساني هم كه با تمام قدرت از كاهش نرخ بهره حمايت كردند يا آن كاهش را ضروري دانستند، در بروز و شكل‌گيري اين مفاسد مسووليت مشترك دارند و مسووليت تداوم اين شكاف بزرگ در نرخ بهره رسمي و واقعي، كماكان به عهده همين افراد است.

نكته ديگري كه نویسنده مقاله اعتماد به آن اشاره می کند تنزيل اسناد اعتباري به دست آمده از بانك صادرات نزد بانك ملي است. به عبارت ديگر فرد مختلس، سند اعتباري (Lc) را نزد بانك ملي با قيمت پايين‌تري نقد مي‌كرده است. اين كار مصداق بارز ربا است. بنابراين پرسشي كه از نظام بانكي كشور يا سياست‌گذاران اقتصادي كشور مطرح مي‌شود اين است كه اگر اين كار (تنزيل اسناد اعتباري) را ربا نمي‌دانند، پس ربا چيست؟ اگر ربا هست كه هست ديگر چه نيازي به انواع و اقسام عقود شرعي در قانون بانكداري اسلامي است كه اجراي آن تاكنون جز اتلاف وقت و سرگرداني مشتري و بانك نتيجه ديگري نداشته است

اما موسی منعم در سرمقاله جهان صنعت نوشته این اختلاس به دلیل ضعف سیستم بانکی یا تخلف و..‌. هر چه باشد‌ در دوره‌ای اتفاق افتاد که دولت دهم سرکار است‌. هیچ دولتی مثل دولت احمدی‌نژاد شعار عدالت نداده است و هیچ رییس‌جمهوری هم مثل احمدی‌نژاد گذشتگان خود را متهم نکرده است‌.

به نوشته این مقاله سال 84 آقای احمدی‌نژاد با شعار قطع دست مافیای نفتی به میدان وارد شد و نمایندگان وی از فساد اقتصادی خانواده مسوولان گذشته می‌گفتند‌. مردم شعار می‌دادند «فقر، فساد، تبعیض، احمدی‌نژاد به پا خیز» و مردی با کاپشن احمدی‌نژادی وارد شد‌. حالا شش سالی از آن روزها گذشته است‌. مردم در بیابانی از اتهامات و افشاگری‌ها، تشنه از این سراب‌ به دنبال سرابی دیگر کشانده شدند‌ تا افشاگری‌های مستند را بشنوند‌ اما هیچ‌گاه اسامی اعلام نشد، سندی هم اعلام نشد!

سرمقاله جهان صنعت اظهار نظر کرده حال مردم و افکار عمومی هستند و یک علامت سوال بزرگ کنار نام کسی که به او رای دادند تا ریشه مافیا و مفاسد اقتصادی را بسوزاند‌. . حالا چه کسی می‌تواند مردم و افکار عمومی را متقاعد کند که عدالت تنها شعار انتخاباتی نیست‌. کسی که لباس رفتگر می‌پوشید تا درد رفتگر را بفهمد، حالا بعد از شش سال در برابر تحقیق قوه قضاییه، دستگاهی که طبیعتا وظیفه تحقیق و شناسایی متهمان را بر عهده دارد، می‌گوید اینجا خط قرمز من است!

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته فساد اقتصادي و اختلا س پديده شومي نيست که از يک نقطه و تنها توسط يک نفر آغاز شود. در يک حلقه شيطاني; انسانهاي ضعيف النفس وجاه طلب که شيفته قدرت و ثروت هستند دست در دست هم پازل مهلکي را معماري مي کنند که منافع آنها رابه قيمت نابودي تمام داشته هاي يک کشور بنا مي کنند. بانک جهاني از فساد اقتصادي تعبير به سو»استفاده از قدرت و امکان رسيدن به منافع شخصي فرد، حزب، طرز تفکر خاص و طبقه خاص مي کند.

به نوشته این روزنامه يکي از مطالبات اصلي مردم در زمان انقلا ب مبارزه با مفاسد اقتصادي بود، موضوعي که در دادگاه هاي انقلا ب و مصادره اموال مفاسد آن زمان پيگيري شد. در سال هاي پس از انقلا ب هم بحث مبارزه با مفاسد اقتصادي پيگيري شد. اگر مبارزه بامفاسد اقتصادي و دادرسي به پرونده هاي افراد دخيل، به طور علني به محکمه سپرده مي شدند، ديگر کسي جرات نمي کرد با استفاده از منصب و مقام خود کارتل فاسد اقتصادي را بنا کند.

سفر پرماجرا به نیویورک

عليرضا خامسيان در اعتماد با اشاره به توجیهات معاون اجرائی رییس جمهور درباره سفر احمدی نژاد و همراهان به نیویورک از بخشی از این توجیهات ابراز تعجب کرده و نوشته این که ايشان بر اين باورند كه در كشوركسي را نمي‌توان پيدا كرد كه به عراق يا مكه سفر نكرده باشد، از زبان کسی که اتفاقا در سفرهاي استاني همراه رییس جمهور بوده و شاهد كثرت نامه‌هاي مردمي كه بيشتر حول محور مسائل اقتصادي است، جای تعجب دارد.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

نویسنده اضافه کرده چه بسيار از مردماني هستند كه توان پرداخت اجاره‌بهاي منزل خود را ندارند و گهگاه شاهد وضعيت اسفبار بعضي از آنها هستيم. در اين نوشتار به هيچ‌وجه قصد سياه‌نمايي وضع كشور وجود ندارد ولي واقعا جاي تعجب است كه چگونه جناب آقاي بقايي از وضع و حال مردم اين كشور مطلع نيستند، البته منكر سفر قشر مرفه جامعه به خارج از كشور نيستيم ولي اگر يك روز معاون محترم رييس دولت به ميان مردم پايتخت از جنوب تا مركز شهر بروند درمي‌يابند كه وضع زندگي حداقل مردم شهر تهران چگونه است. آيا آنگونه كه ايشان از زندگي مردم متصور هستند با واقعيت كنوني كشور همطراز است.

مقاله اعتماد پرسیده آيا از آماري كه در ارتباط با خط فقر توسط مسوولان اقتصادي اعلام شده است در اطلاع هستند و مي‌دانند كه چه تعداد در كشور زير خط فقر هستند؟ اگر آقاي بقايي صلاح بدانند يك روز به اتفاق سري به وضع زندگي مردم بزنيم تا مشخص شود واقعا چه تعداد از همشهري‌هايمان توان سفر به شهرهاي كشور را دارند چه رسد به خارج از كشور. به نظر مي‌رسد براي توجيه برخي مسائل حاشيه‌يي كه اخيرا پيش آمده است زيبنده نباشد از مردم مايه گذاشته شود.

ابراهیم رها در ستون طنز اعتماد یک بیانیه داده و در آن نوشته ما از مشايي هم اعلام حمايت مي‌كنيم. زياد. يكي از دلايل حمايت هم اين است كه مشايي در نيويورك در هيچ عكسي ديده نشده. ما دلايل اين مساله را ذكر مي‌كنيم:

الف) هنوز دوربيني اختراع نشده كه از مجالس اجنه عكس بگيرد.

ب) ورد خوانده و دور خودش فوت كرده منتها خيلي فتوژنيك فوت كرده!

ج) داشته يك گوشه براي خودش نقاشي چريكي مي‌كشيده.

د) واقعا در هيچ عكسي نبوده؟ خدا مرگم بدهد! حالا ما چه كنيم؟ هي‌واي‌من!

روز جهانی بدون خشونت

هادي چپردار در ستون طنز شرق نوشته روزهاي مهم در تاريخ خيلي زياد مي‌باشند، مثلا روز تولد آقا معلم ما خيلي روز مهمي مي‌باشد، اما چون ما نمي‌خواهيم هم‌شاگردي‌ها دوباره ما را پاچه‌خار بنامند، انشاي خود را درباره روز مهم پريروز مي‌نويسيم. و ما مهم بودن پريروز را از طريق همكلاسي خود خاتم‌آبادي كه انشاهاي خوب مي‌نويسد، فهميديم؛ چون او پريروز يك شاخه گل به مدرسه آورد و به اكبرزاده كه ته كلاس مي‌نشيند و هر سال رفوزه مي‌شود، داد و گفت: «ببين اكبرزاده، امروز دهم مهر روز تولد آقاي گاندي و روز جهاني بدون خشونت مي‌باشد؛ بيا و اين گل تقديم به تو باد و امروز بچه‌ها را كتك نزن و اغذيه‌هاي‌شان را نخور و بيا تسامل و گفتمان بگردانيم.»

به نوشته این طنزپرداز بعدش ما كنجكاو گردانديم كه اين آقاي گاندي كي بوده. بنابراين كارگروه تشكيل گردانديم و سفرهاي استاني رفتيم و از باباي خود پرسيديم. و باباي ما كه خودش مهندس و خيلي وارد مي‌باشد به ما گفت كه آقاي گاندي اسم يك خياباني در تهران مي‌باشد. بعد ما گفتيم كه پس اين خيابان چه ربطي به بدون خشونت مي‌باشد؟ باباي‌مان گفت كه لابد مردم‌هاي آن خيابان بچه‌ننه مي‌باشند و موقع رانندگي كم دعوا مي‌گردانند و با ماشين بغلي فرياد‌ نمي‌نمايند. و فهميديم كه ما ايراني‌ها، با داشتن چنين خيابان‌هايي، از نظر بدون خشونت نيز مانند ساير زمينه‌ها بهترين مردم دنيا مي‌باشيم.

در پایان طنز نوشته شرق آمده ما براي اينكه بيشتر مطمئن بگرديم كه از همه دنيا بدون خشونت‌تر مي‌باشيم، از همكلاسي‌هاي خود نيز نظرسنجي گردانيديم. اول از پورساحلي كه سر كلاس همه‌اش جوك و تردستي و دلقك‌بازي مي‌گرداند و فاميل‌هايش در خارج مي‌باشند، پرسيديم. پورساحلي در حالي كه مگسي را گرفته بود و داشت بال‌هايش را مي‌كند، تاييد گردانيد كه ما ايراني‌ها اصلا خشونت نمي‌باشيم و در خارج پر از ايدز مي‌باشد و آنقدر خشونت مي‌باشد كه روي رنگين‌پوست‌ها قير داغ مي‌ريزند و حتي پارسال يك قاتل به تنهايي در خارج چند نفر را كشته گردانيد.

حق نشر عکس a
Image caption کارتون جمال رحمتی در شرق

مطالب مرتبط