مسجدجامعی: شهرداری خانه پروین اعتصامی را بخرد تا تخریب نشود

حق نشر عکس ISNA
Image caption به گفته آقای مسجدجامعی شهرداری منطقه ۱۲ به طور موقت جلوی تخریب خانه پروین اعتصامی را گرفته است

احمد مسجدجامعی، عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران، از این شورا خواست که مصوبه ای را تنظیم کند که شهرداری خانه پروین اعتصامی را خریداری و بازسازی کند.

چندی پیش بر اساس حکم دیوان عدالت اداری خانه پروین اعتصامی و چند خانه تاریحی دیگر، از فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی خارج شدند و به گفته آقای مسجدجامعی، صاحبان آن اکنون تلاش دارند که هر چه زودتر آن را تخریب کنند.

خانه پروین اعتصامی در منطقه ۱۲ تهران، در محدوده سرچشمه و امامزاده یحیی قرار دارد.

به گفته آقای مسجدجامعی خانه پروین اعتصامی به سه قسمت تقسیم شده که سال ها پیش شهرداری منطقه ۱۲، بخشی از آن را تملک و بازسازی کرده ولی دو قسمت دیگر از فهرست آثار ملی خارج شده است.

روند خروج بناهایی که در فهرست آثار ملی قرار می گیرند ولی به دلیل داشتن مالک خصوصی و شکایت مالک، به حکم دیوان عدالت اداری، پس از مدتی از این فهرست خارج می شوند، همچنان ادامه دارد.

روز هفتم مرداد امسال در پی صدور حکم مشابهی از سوی دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج خانه صداقت (یکی از بناهای تاریخی منطقه منیریه در محدوده سنگلج تهران) از فهرست آثار ملی، مالک این خانه، ظرف چند روز آن را تخریب کرد.

سال گذشته نیز سرای قاجاری دلگشا در خیابان ۱۵ خرداد، روبه روی میدان ارگ تهران در پی حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج از فهرست آثار ملی، تخریب و گودبرداری شد.

مطالب مرتبط