احمدی‌نژاد از ایرانیان خواست تا سه ماه کمتر خرج کنند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گفت که عده‌ای در صدد به هم زدن تعادل بازار و افزایش قیمت‌ها هستند و از مردم این کشور خواست که در سه ماه آینده برای خرید کالاهای غیرضروری به بازار نروند.

آقای احمدی نژاد امروز چهارشنبه ۱۳ مهر (۵ اکتبر) در همدان گفت که افراد مورد نظر او به صورت "سازمان یافته و با برنامه می خواهند جیب ملت را خالی کنند" و به عنوان نمونه تمام دلارهایی را که بانک مرکزی به بازار عرضه می کند می خرند تا قیمت ارز افزایش یابد.

او بدون اشاره به هویت این افراد، گفت که آنها در صدد "تحریک" بازار و به وجود آوردن "انحراف" در آن هستند و از سرپرستان خانوارها خواست که یارانه واریز شده به حساب های بانکی خود را تا سه ماه آینده، جز در موارد فوری و ضروری خرج نکنند.

قیمت ها در ایران در سال های اخیر سیر صعودی داشته، اما به ویژه پس از آغاز روند حذف یارانه های سوخت در زمستان سال گذشته، افزایش قیمت ها شتاب بیشتری گرفته است.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که دلار در بازار ایران ۹۰۰ تومان هم نمی ارزد

منتقدان آقای احمدی نژاد می گویند که سیاست های دولت او از هفت سال پیش باعث افزایش شدید نقدینگی در بازار و بالا رفتن ناگهانی نرخ تورم شده است.

این منتقدان همچنین از نحوه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها انتقاد دارند و می گویند که دولت تمام توجه خود را به پرداخت نقدی یارانه ها به مردم معطوف کرده و به تأثیرات این کار در افزایش نقدینگی توجه نمی کند.

اما آقای احمدی نژاد اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را موفقیتی بزرگ می داند و می گوید که "دشمنان و بدخواهان" می خواهند شیرینی این موفقیت را به کام مردم ایران تلخ کنند.

او امروز گفت که "سیر نرخ تورم" از ابتدای مهرماه نزولی شده است، اما تأکید کرد که این نرخ باید تک رقمی شود.

به نظر می رسد درخواست رئیس جمهوری ایران از مردم این کشور برای کمتر خرج کردن یارانه های نقدی، تلاشی برای کاهش تأثیرات تورمی تزریق پول به جامعه باشد.

آقای احمدی نژاد در مورد تلاطم هفته های اخیر در بازار ارز گفت: "آنقدر ارز ذخیره داریم که همه نیازهای کشور و واردات را پاسخگو است و مسافرت ها هم به خوبی می تواند انجام شود".

او گفت که دلار در اقتصاد ایران ۹۰۰ تومان هم نمی ارزد.

این در حالی است که بانک مرکزی ایران قیمت دلار را امروز ۱۰۶۶ تومان اعلام کرده است.

آقای احمدی نژاد همچنین از کسانی که با استفاده از "پول های کلان" سکه می خرند تا به گفته او بازار را به هم بریزند انتقاد کرد.

مطالب مرتبط