'توقف توزیع شیر در مدارس ایران'

حق نشر عکس MEHR
Image caption دانش آموزان ایرانی همچنان منتظر شروع توزیع شیر هستند

با گذشت نزدیک به دو هفته از بازگشایی مدارس در ایران، هنوز توزیع شیر رایگان در مدارس این کشور آغاز نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا کریمیان، دبیر کمیته ملی شیر مدارس ایران گفته است که توزیع شیر در مدارس برای سال جاری منتظر ابلاغ اعتبار ۲۳۰ میلیارد تومانی است که تا کنون محقق نشده است.

آقای کریمیان با ابراز بی‌اطلاعی از دلیل ابلاغ نشدن بودجه شیر مدارس گفت: "اگر اعتبار مورد نیاز ابلاغ شود، بلافاصله با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده از قبل، وارد مناقصه و انعقاد قرارداد با شرکت‌ها می‌شویم که بر این اساس، احتمالاً تا آخر مهرماه طول می‌کشد."

پیشتر دبیرکمیته ملی شیر مدارس ایران از بدهی ۵۰ میلیارد تومانی دولت به کارخانه های لبنی خبر داده و گفته بود که کل بدهی دولت به صنایع شیر کشور ۸۵ میلیارد تومان است که ۳۵ میلیارد از آن تاکنون پرداخت نشده است.

آقای کریمیان همچنین گفته بود که تا زمانی که دولت اعتبارات لازم را برای شیر مدارس تخصیص ندهد، توزیع شیر در مدارس انجام نمی شود.

در روزهای گذشته همچنین اخباری مبنی بر گران شدن شیر و لبنیات در رسانه های ایران منتشر شده است.

مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره دلایل افزایش قیمت شیر و لبنیات گفت: "از آنجایی که خوراک دام وارداتی بوده و افزایش محسوسی در آن به وجود آمده، قیمت شیر و لبنیات نیز به تبع آن افزایش یافته است."

آقای غضنفری همچنین گفت: "اخیرا اتحادیه های مربوط به شیر و لبنیات به همین دلیل از سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان درخواست افزایش قیمت کردند که مجوزی نیز در این باره صادر شد."

پیش از این، رضا باکری دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی ایران با تشریح جزئیات شیوه قیمت‌گذاری جدید لبنیات در کشور، گفت که بر اساس توافقات جدید، اجازه داده شده است که نرخ انواع شیر پاستوریزه و استرلیزه ۸ درصد، خامه، بستنی، انواع ماست و پنیر ۶ درصد و سایر اقلام محصولات ۷ درصد افزایش یابد.

در توافق جدید دولت با اتحادیه‌ها و تشکل‌های فرآورده‌‎های لبنی، قیمت فرآورده‌های لبنی در تهران و چند استان دیگر کشور حداقل ۶ درصد و حداکثر ۸ درصد افزایش یافت.

مطالب مرتبط