'شکایت ۱۱ نماینده مجلس از احمدی‌نژاد فعلا پی‌گیری نمی‌شود'

مجلس حق نشر عکس Majlis
Image caption ۱۱ نماینده شکایت کننده از محمود احمدی نژاد، وی را در ایجاد زمینه های اختلاس اخیر مقصر دانسته بودند

حسین نجابت، نماینده تهران در مجلس ایران گفت که با توجه به توصیه روز دوشنبه آیت الله خامنه ای به حفظ "فضای آرام" در کشور، ۱۱ نماینده شکایت کننده از محمود احمدی نژاد در مورد پرونده موسوم به "اختلاس ۳ میلیارد تومانی" فعلا شکایت خود را پی گیری نمی کنند.

آقای نجابت سه شنبه شب ۱۲ مهر (۴ سپتامبر) در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت که با توجه به آنکه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در حال رسیدگی به موضوع اختلاس است، امضاکنندگان نامه شکایت، منتظر نتایج رسیدگی کمیسیون خواهند ماند.

اشاره این نماینده تهران به سخنان دو روز پیش رهبر جمهوری اسلامی در مورد اختلاس اخیر بانکی در ایران است که تصریح داشت: "ادامه هیاهو و جنجال، به خصوص اگر عده ای به دنبال استفاده های دیگر از این مسائل باشند، به صلاح نیست و همه باید مراقب باشند".

آقای خامنه ای با اشاره به اطلاع رسانی رسانه ها در خصوص این اختلاس تاکید کرد: "رسانه ها بیش از این نباید به جنجال و هیاهو درباره این ماجرا ادامه دهند، بلکه باید به مسئولان اجازه دهند تا عاقلانه، مدبرانه، قوی و با دقت قضایا را پیگیری و بررسی کنند."

رهبر ایران در عین حال اطمینان داد که مسئولان سه قوه مصمم به "مقابله با این حادثه و پیشگیری از حوادث مشابه" هستند و افزود که آنها "این ماجرا را تا آخر پیگیری خواهند کرد و دست های خائن قطع خواهد شد".

ماجرای موسوم به "اختلاس سه هزار میلیارد تومانی"، بزرگترین مورد اختلاس در تاریخ ایران به شمار می رود که متهمان آن، اسناد اعتباری یک شعبه بانک صادرات را، بدون آنکه وجهی بابت آنها بپردازند، به بانک های دیگر و با قیمتی پایین تر از قیمت اسمی فروخته اند.

شکایت دو روز پیش ۱۱ نماینده

۱۱ نماینده ای که حسین نجابت از معوق ماندن شکایت آنها از رئیس جمهور خبر داده است، روز دوشنبه در نامه ای به هیات رئیسه مجلس خواستار اعمال ماده ۲۳۳ آیین نامه قوه مقننه در مورد این پرونده شده بودند.

مطابق این ماده، هرگاه حداقل ۱۰ نفر از نمایندگان یا هر کدام از کمیسیون‌های مجلس به هیات رئیسه در مورد "عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون یا اجرای ناقص قانون توسط رئیس‌جمهور یا وزیر یا مسئولان دستگاه‌های زیرمجموعه آنان" شکایت کنند، موضوع بلافاصله از طریق هیأت رئیسه جهت رسیدگی به کمیسیون‌ مرتبط ارجاع می‌شود.

کمیسیون مرتبط، باید در صورت وارد دانستن شکایت، حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز گزارش خود در این زمینه را از طریق هیأت رئیسه به مجلس ارائه کند و چنانچه نظر مجلس بر تأیید گزارش باشد، موضوع برای رسیدگی به قوه قضائیه و سایر مراجع ذی‏صلاح ارسال شود تا خارج از نوبت و بدون تشریفات دادرسی مورد رسیدگی قرار گیرد.

در صورتی که مجلس در مورد رئیس‌جمهوری یا هر یک از وزیران، سه نوبت رأی به وارد بودن گزارش بدهد، طرح استیضاح آنان در دستور کار قرار خواهد گرفت.

هیات رئیس مجلس هشتم، رسیدگی به پرونده اختلاس اخیر را به کمیسیون اصل ۹۰ سپرده است.

حضور دو عضو دولت در کمیسیون اصل ۹۰

در یکی از جدیدترین تحولات در ارتباط با پرونده اختلاس بزرگ، غلامرضا اسداللهی عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ امروز از حضور سید شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در این کمیسیون برای توضیخ در مورد پرونده خبر داد. این نماینده مجلس گفت که در جلسه کمیته ویژه بررسی کننده ماجرای اختلاس، وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی "علاوه بر پاسخگویی به سوالات اعضای کمیته، در مورد کوتاهی‌های خود و اقداماتی که باید در مورد اختلاس انجام می‌دادند اما انجام ندادند نیز پاسخ‌هایی ارائه کرده اند". عضو هیات رئیس کمیسون اصل ۹۰ در مصاحبه با خبرگزاری فارس افزود که قرار است در جلسه عصر امروز این کمیسیون، اعضای هیات مدیره بانک ملی برای توضیح در مورد اختلاس اخیر حضور یابند.

به گزارش همین خبرگزاری، کمیسیون اصل ۹۰ روز شنبه به منظور بررسی و جمع‌بندی گزارش کمیته ویژه بررسی‌کننده پرونده اختلاس تشکیل جلسه خواهد داد.

در پی رسانه ای شدن ماجرای اختلاس اخیر، تعدادی از مسئولان دولتی به اهمال یا همکاری با متخلفان متهم شده و روسای چند بانک ایران برکنار شده یا استعفا داده اند.

مطالب مرتبط