هشدار درباره احتمال اعدام محیط بان ایرانی

حق نشر عکس FARS
Image caption یک محیط بان در حال تغذیه دو گوزن - تصویر آرشیوی

منابع خبری در ایران از احتمال اعدام قریب الوقوع یک محیط بان سازمان حفاظت از محیط زیست به خاطر درگیری مسلحانه منجر به قتل با تعدادی شکارچی خبر داده اند.

اسد تقی زاده، محیط بان اداره کل محیط زیست استان کهگیلویه و بویر احمد متهم است که در سال ۱۳۸۶ هنگام محافظت از حیات وحش منطقه حفاظت شده دنا با ۵ شکارچی مسلح درگیر شده و در زد و خورد پیش آمده یکی از شکارچیان کشته شده است.

به گزارش روزنامه اعتماد، دیوان عالی کشور حکم اعدام آقای تقی زاده را که پیش تر در دادگاه کیفری استان صادر شده بود، تایید کرده است و این حکم ممکن است تا دو هفته دیگر در شیراز اجرا شود.

خانواده آقای تقی زاده و اداره کل محیط زیست، قتل فرد شکارچی را غیرعمدی می دانند.

علی سمیعی، سرپرست دفترحقوقی سازمان محیط زیست ایران به روزنامه اعتماد گفته است که "تلاش‌ برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول همچنان ادامه دارد و این امید وجود دارد که خانواده مقتول محیط بان سازمان را که هیچ تعمدی در ارتکاب قتل نداشته مورد عفو قرار دهند."

گزارش ها بیانگر وقوع تیراندازی در هنگام ماموریت کاری آقای تقی زاده است و او بر اساس مجوزهایی که در اختیار داشته با شکارچیان یک کل وحشی درگیر شده است.

به نوشته سایت خبرآنلاین، علاوه بر آقای تقی زاده، یک محیط بان دیگر هم در رابطه با یک پرونده مشابه در انتظار اجرای حکم اعدام است.

این سایت اضافه می کند در سی سال گذشته بیشتر از یکصد محیط بان حین انجام وظیفه کشته شده اند.

مطالب مرتبط