هشدار حداد عادل در مورد احتمال شکست اصولگرایان در انتخابات مجلس

غلامعلی حداد عادل حق نشر عکس MEHR
Image caption آقای حداد عادل در سخنرانی خود در اولین همایش جبهه پایداری در مورد تفرقه میان اصولگرایان هشدار داده بود

غلامعلی حداد عادل، رئیس پیشین مجلس ایران، به اصولگرایان هشدار داد که ممکن است سرنوشتی مانند سرنوشت اصلاح‌طلبان در دومین دوره انتخابات شوراها در انتظار آنان باشد.

آقای حداد عادل در گفت و گو با هفته نامه "شما"، ارگان حزب موتلفه اسلامی، گفت که اگر گروه های اصلی جناح اصولگرا نتوانند در مورد ارائه یک فهرست واحد انتخاباتی به توافق برسند، ممکن است در انتخابات آینده مجلس از اصلاح طلبان شکست بخورند.

او انتخابات دومین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا را یادآوری کرد که در آن گروه های مختلف اصلاح طلب فهرست های جداگانه ای ارائه کردند و در برابر فهرست واحد اصولگرایان، موسوم به فهرست آبادگران، شکست خوردند.

این شکست زمینه به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد را فراهم کرد.

اصلاح طلبان می آیند

آقای حداد عادل گفت: "انتخابات [مجلس نهم] تک قطبی نخواهد بود. مطمئن باشید که اصلاح طلبان شرکت می کنند و ما انتخاباتی جدی خواهیم داشت. آنها چهره هایی را معرفی خواهند کرد که شورای نگهبان هم آنها را رد نکند".

این در حالی است که اکثر فعالان سرشناس اصلاح طلبان ایران در زندان به سر می برند و محمد خاتمی، رهبر اصلی اصلاح طلبان، تأکید کرده است که بدون آزاد شدن آنها و فراهم آمدن شرایط "انتخابات آزاد"، شرکت این جناح در انتخابات امکان پذیر نخواهد بود.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان هم در پاسخ به اظهارات آقای خاتمی گفته است که اساسا نیازی به حضور اصلاح طلبان در انتخابات نیست.

اخیرا هم محمدرضا خاتمی، از چهره های اصلی حزب مشارکت، اعلام کرد که اصلاح طلبان در انتخابات مجلس شرکت نخواهند کرد.

اما عده ای از سیاستمداران جناح اصولگرا به تصریح و تلویح گفته اند که فراهم کردن امکان حضور اصلاح طلبان در انتخابات برای ایجاد وحدت میان اصولگرایان ضروری است.

به گفته این سیاستمداران، اصولگرایان بدون حضور یک رقیب جدی، به توافق دست پیدا نخواهند کرد و مشغول رقابت با یکدیگر خواهند شد.

آقای حداد عادل در مورد وضعیت اصولگرایان در انتخابات آینده گفته است: "این بازی ای است که اگر ببازیم، فقط یک جریان آن را نباخته، بلکه همه بازنده ایم. نباید بر اساس خوشبینی ها صحنه رقابت را به جای رقابت بین اصولگرایان و اصلاح طلبان، به رقابت درونی خود اصولگرایان تبدیل کنیم".

'جریان انحرافی' هم می آید

رئیس پیشین مجلس ایران همچنین در مورد فعالیت انتخاباتی حلقه نزدیکان رئیس جمهوری ایران به اصولگرایان هشدار داد.

اصولگرایان منتقد دولت این گروه از نزدیکان آقای احمدی نژاد را که چهره شاخص آنها اسفندیار رحیم مشایی است، به نام "جریان انحرافی" می شناسند.

آقای حداد عادل گفت: "جریان انحرافی حرفی نمی زند، ولی نمی توانیم این سکوت را نشانه سکون بدانیم... قرائن و نشانه هایی این طرف و آن طرف هست که طراحی هایی برای به دست گرفتن دو سوم کرسی های مجلس نهم در جریان بوده است".

او از سایر هواداران آقای احمدی نژاد و گروهی از طرفداران پیشین او که در جبهه پایداری جمع شده اند خواست که در گروه ۸+۷ به سایر جریان های اصلی اصولگرایی بپیوندند.

اعضای جبهه پایداری به ترکیب این گروه معترضند و می گویند بعضی از اعضای آن در جریان وقایع پس از انتخابات دو سال پیش ایران عملکرد مطلوبی نداشته اند.

آقای حداد عادل در این مورد گفت که اعضای جبهه پایداری باید مواظب باشند که عملکردشان باعث به وجود آمدن اختلاف میان اصولگرایان و در نتیجه پیروزی "جریان فتنه" نشود.

"جریان فتنه" عنوانی است که اصولگرایان و مقامات حکومتی ایران به معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ می دهند.

مطالب مرتبط