دیدار یک ساعته مهدی کروبی با خانواده در حضور ماموران امنیتی

کروبی و خانواده اش- عکس از فیسبوک محمدحسین کروبی حق نشر عکس 1
Image caption تصویری که فرزند کروبی از دیدار پدرش با خانواده در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده است

مهدی کروبی پس از هشت ماه و در شب تولدش به صورت سر زده از سوی ماموران به منزل فرزندش محمد حسین کروبی برده شده و فرزندش در فیس بوک نوشته که پدرش "خیلی از روحیه و حال خوبی برخوردار و البته کمی لاغر شده بود."

محمد حسین کروبی یکی از فرزندان مهدی کروبی با چاپ عکسی که آقای کروبی را در میان اعضای خانواده نشان می دهد در صفحه فیس بوک خود نوشته که "شب گذشته به مناسبت تولد پدرم و ورود دخترم به دانشگاه، به همراه مادرم و برادرانم مهمانی گرفته بودیم که "هنگام صرف شام زنگ منزل به صدا در آمد و ماموری از آن سوی آیفون گفت 'آقای کروبی را آوردیم'."

بنابر این نوشته که در سایت های خبری نیز چاپ شده، آقای کروبی به همراه شش مامور امنیتی وارد منزل شده و فرزندش می گوید که "باور کردنی نبود و خوشحال شدیم که پدر را سرزده آورده بودند."

فرزند آقای کروبی در باره علت لاغر شدن پدرش از قول وی نوشته که "قدم زدن های پیاپی بیش از دو ساعت در همان آپارتمان" باعث آن شده است چون وی "از کتاب و روزنامه محروم" است.

فرزند آقای کروبی نوشته که با ماموران امنیتی در خصوص در اختیار قرار دادن روزنامه و کتاب صحبت کرده "اما (ماموران) گفتند باید مسئولان اجازه دهند."

آقای کروبی که از نامزدهای شرکت کننده در انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری بود، از اسفندماه سال گذشته در حصر خانگی به سر برده است.

مهدی کروبی از اوایل اسفندماه سال گذشته در آپارتمان مسکونی خود تحت حصر خانگی قرار داشت و بنابر گفته خانواده آقای کروبی به دلیل حضور ماموران در مجتمع و ایجاد مزاحمت برای همسایگان، آقای کروبی از ماموران امنیتی خواسته بود تا او را به مکان دیگری منتقل کنند.

در نتیجه، از اول ماه رمضان سال جاری، آقای کروبی به آپارتمان کوچکی انتقال یافت و همراه با ماموران امنیتی در این محل در حبس خانگی بوده است.

خانواده آقای کروبی خواسته بودند او به خانه خانوادگی در منطقه جماران تهران منتقل شود، اما ماموران امنیتی این درخواست را قبول نکردند.

اکنون فرزند او می گوید که "مسئولان جدید امنیتی که به تازگی منصوب و پدرم به اینها تحویل داده شده است، قول دادند که وضعیت پدرم بهتر شود و طی ده روز آینده ایشان را به منزلی در منطقه شمیران منتقل کنند."

به گفته وی، ماموران امنیتی قول داده اند که "هفته ای یک بار اعضای خانواده به صورت چرخشی با پدر ملاقات کنند."

اعتراض به نتیجه انتخابات

مهدی کروبی، که به عنوان یکی از نامزدهای جناح اصلاح طلب جمهوری اسلامی در رقابت های انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری شرکت کرده بود، پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، به طور آشکار این نتیجه را حاصل تقلب در رای گیری اعلام کرد و گفت که شواهد موجود این نظر او را تایید می کند.

آقای کروبی در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری نیز شرکت کرده بود و در آن زمان نیز از وجود تقلب در انتخابات و ارتباط یکی از فرزندان آیت الله خامنه ای با این موضوع سخن گفت هر چند در آن زمان، اظهارات او توجه جناح اصلاح طلب را چندان جلب نکرد.

مهدی کروبی در جریان اعتراضات پس از انتخابات دوره دهم و برخورد حکومت با معترضان، به اقدامات گسترده ای برای کشف و اطلاع رسانی در مورد وضعیت معترضان بازداشتی و کشته شدگان مرتبط با این اعتراضات دست زد و از جمله، موضوع تجاوز جنسی به گروهی از زندانیان در بازداشتگاه کهریزک را مطرح ساخت که خشم مقامات حکومتی را برانگیخت.

در ماه های بعد، آقای کروبی، همراه با میرحسین موسوی، دیگر نامزد اصلاح طلب که به گفته معترضان، برنده واقعی انتخابات نیز بود، به انتقاد از سیاست دولت پرداختند و به مناسبت های مختلف، به صدور بیانیه ها و اطلاعیه هایی در این زمینه مبادرت ورزیدند.

این دو رهبر مخالف دولت در بیانیه های خود، حکومت را به نقض قانون اساسی و نادیده گرفتن حقوق شهروندان متهم ساختند و آنچه را که مداخله گسترده سپاه پاسداران در امور کشور و نظامی شدن تشکیلات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی می دانستند خطرناک توصیف کردند.

در جریان تظاهرات چند ماه بعد از انتخابات، مهدی کروبی در بسیاری از راهپیمایی های معترضان که گاه همزمان با راهپیمایی های دولتی برگزار می شد شرکت می کرد و در مکان های گوناگون در میان مردم حضور می یافت و گاه هدف تهاجم ماموران و طرفداران حکومت قرار می گرفت.

خانه مسکونی آقای کروبی نیز در این دوره بارها شاهد تجمع هواداران حکومت بود که در مواردی، این مجتمع را هدف حمله قرار دادند و به آن آسیب رساندند.

پس از برگزاری راهپیمایی مخالفان به نشانه همبستگی با اعتراضات مردم تونس و مصر در بهمن ماه سال گذشته، که در پی تقاضای ناموفق آقایان موسوی و کروبی برای صدور مجوز از وزارت کشور برگزار شد، نمایندگان مجلس ایران نیز شعارهایی حاوی درخواست اعدام برای این دو نفر سر دادند، که انتقاد شدید طرفداران حقوق بشر در داخل و خارج ایران را در پی داشت.

در پی این تظاهرات، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، رسما خواستار قطع ارتباط رهبران مخالف دولت شد و کوتاه مدتی پس از آن، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در خانه های مسکونی خود تحت نظر قرار گرفتند.

مطالب مرتبط