فرمانده نیروی انتظامی: پلیس در رابطه دختر و پسر دخالت نمی کند

احمدی مقدم حق نشر عکس isna
Image caption آقای احمدی مقدم می گوید که پلیس در روابط دختر و پسر دخالت نمی کند

سرتیپ اسماعیل احمدی مقدم فرمانده پلیس ایران راه اندازی "گشت نسبت" را تکذیب کرده و گفته "پلیس در رابطه دختر و پسر دخالت نمی کند و هیچگاه برای پرسیدن نسبت افراد ایست و بازرسی راه اندازی نمی کنیم."

آقای احمدی مقدم گفته که همانطور که "قبلا گفتیم سرک کشیدن در زندگی شخصی مردم به پلیس مربوط نمی شود."

وی در عین حال اضافه کرده که نیروی انتظامی از سایتی که "فعالیت گشت نسبت" را منتشر کرده بود، شکایت کرده است.

آقای احمدی مقدم این سایت را وابسته به "جریان انحرافی"معرفی کرده و گفته که این سایت "وجود گشت نسبت و جریمه های چند هزارتومانی برای ناخن های بلند" را منتشر کرده بود و با شکایت نیروی انتظامی بسته شد.

اصولگرایان منتقد دولت، نزدیکان آقای احمدی نژاد را که چهره شاخص آنها اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر رئیس جمهور است، به نام "جریان انحرافی" می شناسند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت که "خانواده های باید بر روابط دختران و پسران خود نظارت کنند و پلیس در این گونه روابط دخالت نمی کند."

در سالهای گذشته همواره انتقادهایی به پلیس و برخی نیروهای بسیج وارد شده که در خیابانها جلوی دختران و پسران را می گرفتند و از آنها در باره ارتباط شان می پرسیدند.

بسیاری از دختران و پسران به دلیل همراه بودن با جنس مخالف حتی پایشان به اداره اماکن رسیده است.

اعتراض به انتشار آمار دوستی دختران و پسران دبیرستانی

فرمانده نیروی انتظامی آماری که اخیر در باره میزان بالای دوستی دختران و پسران دبیرستانی مطرح شده بود را با "امنیت روانی جامعه در تضاد" دانست و گفت که "اگر کسی این آمار را اعلام کرده است قصد مشتنج کردن افکار جامعه را داشته است."

اخیر محمد گلزاری عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با انتشار پژوهشی اعلام کرده بود که هشتاد درصد دختران دبیرستانی با یک پسر دوست هستند و حتی ممکن است که ارتباط جنسی هم داشته باشند.

این سخنان با واکنش تند وزارت آموزش و پرورش رو به رو شد و حمید رضا حاج بابایی وزیر آموزش و پرورش گفت که "نمی دانم چطور عده‌ای می‌توانند این آمار را ارائه کنند؟ من فکر می‌کنم اگر خودم این حرف را زده بودم، گناهش برای تمام عمرم، کافی بود. ۷۰درصد دانش آموزان دختر ما در شهرها و ۳۰ درصد در روستا هستند. وقتی گفته می‌شود ۸۰ درصد دختران، دوست پسر دارند، یعنی تمام دختران شهری و یک سوم دختران روستایی، چنین روابطی دارند. من عقلم نمی‌رسد چرا عده ای این حرف‌ها را می‌زنند."

آقای حاج بابایی حتی در باره آمار اعتیاد دانش آموزان نیز گفت که "هیچ گاه آموزش و پرورش اعتیاد دانش آموزان را تکذیب نکرده، ولی نباید این آمار را اعلام کرد."

بعد از این سخنان آقای گلزاری توضیح داد که جامعه آماری وی شهر تهران بوده و نه تمام ایران اما "مایه تاسف است که مسئولان ارشد وزارت آموزش و پرورش انگیزه‌ای برای بررسی دقیق و روشن آسیب‌ها و مهم‌تر از آن برنامه‌ای برای تدوین متون دوره‌های آموزشی برای مواجهه با مسائلی مانند اعتیاد و رابطه با جنس مخالف ندارند."

اکنون فرمانده نیروی انتظامی که ظاهرا به روش وزارت آموزش و پرورش باور دارد، می گوید که "رسانه ها نباید این گونه تحقیق ها را که آن را کسی تائید نکرده است، منتشر کنند."

آقای احمدی مقدم آمار بعضی ناهنجاری ها را غلط دانست که به عقیده وی باعث نگرانی خانواده ها می شود ولی تاکید کرده که حاضر است در میزگردی این آمارها را بررسی کند و "اگر آمارهای اعلام شده از سوی منابع غیر رسمی تائید شد، من از فرماندهی نیروی انتظامی استعفا می دهم."

مطالب مرتبط