تحریم‌هایی اروپایی برای ۲۹ مقام ایرانی 'ناقض حقوق بشر'

ایران و اتحادیه اروپا حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اتحادیه اروپا و آمریکا علاوه بر برنامه اتمی، پرونده حقوق بشر ایران را نیز سزاوار تحریم می دانند

اتحادیه اروپا می گوید شمار بیشتری از مقامهای ایران را به دلیل مشارکت در نقض حقوق بشر مشمول تحریم کرده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست امروز خود در لوگزامبورگ نام ۲۹ مقام دیگر حکومت ایران را به فهرست سیاه کسانی اضافه کردند که دارایی آنها توقیف می شود و برای آنها روادید سفر به کشورهای عضو این بلوک سیاسی اقتصادی صادر نمی شود.

هنوز اسامی تحریم شدگان منتشر نشده است. انتظار می رود نام آنها فردا سه شنبه منتشر شود.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، امروز دوشنبه ۱۸ مهر (دهم اکتبر) اعلام کرد که این تدابیر به منظور "اعمال فشار به ایران برای بهبود کارنامه انزجار انگیز حقوق بشرش" اتخاذ شده است.

امسال وزارت امور خارجه بریتانیا در گزارش سالیانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در جهان، کارنامه حقوق بشری ایران را در یک سال گذشته در بدترین وضعیت آن طی ده سال اخیر ارزیابی کرد. در بخشی از این گزارش از بالا رفتن آمار اعدام در این کشور در سال ۲۰۱۰ میلادی انتقاد شده است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا عقیده دارند وضعیت حقوق بشر در ایران ظرف ماههای اخیر بدتر از گذشته شده است. اعدام افراد زیر ۱۸ سال، سرکوب آزادی‌های مذهبی و سیاسی از جمله موارد نقض حقوق بشر توسط مقام‌های ایران در هفته های اخیر عنوان شده است.

در روزهای اخیر فشار بین المللی به ایران به دلیل صدور حکم اعدام یوسف ندرخانی، به جرم گرویدن به مسیحیت، بازداشت روزنامه نگاران و مستندسازان و ارسال پارازیت روی شبکه های تلویزیونی خارجی افزایش یافته است.

در بهار امسال نیز اتحادیه اروپا ۳۲ مقام امنیتی و قضایی ایرانی دیگر را به دلیل نقض حقوق بشر مشمول مجازات‌های مشابه کرده بود.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، محمد علی جعفری، عبدالله عراقی، علی فضلی، حسین همدانی، از فرماندهان سپاه پاسداران، محمد علی نقدی، فرمانده بسیج، و غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه، از تحریم شدگان بودند.

این تحریم‌ها جدا از تحریم‌هایی است که اتحادیه اروپا علیه دست اندرکاران برنامه اتمی ایران وضع کرده است.

در ژوییه ۲۰۱۰ اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه بخش‌های بانکداری، بیمه و حمل و نقل ایران به اتهام همکاری با برنامه اتمی جنجال برانگیز این کشور وضع کرد.

این اتحادیه به ۲۷ عضو خود اجازه داد محموله هایی را که از ایران می آید یا به این کشور می رود، بازرسی کنند.

ایران این تحریمها را "ناکارآمد و غیرسازنده" خوانده و گفته است که اتحادیه اروپا از این اقداماتش "پشیمان" خواهد شد.

ایران همواره اتهام‌های نظامی بودن اهداف برنامه اتمی خود را رد کرده و می گوید با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کامل دارد.

اتحادیه اروپا همچنین چند فرمانده سپاه پاسداران را به اتهام کمک به سرکوب معترضان سوریه تحریم کرده، اتهامی که ایران نابجا می داند.

مطالب مرتبط