احمدی نژاد: فرمانداران اموال دولت را بفروشند و خرج فعالیت عمرانی کنند

محمود احمدی نژاد حق نشر عکس AP
Image caption آقای احمدی نژاد گفت که "شیاطین" در پی خراب کردن روحیه مردم ایران هستند

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران از فرمانداران این کشور خواست که با فروش ساختمان‌ها و املاک دولتی "که مورد استفاده نیست"، هزینه مورد نیاز برای طرح‌های عمرانی را تأمین کنند.

آقای احمدی نژاد روز سه شنبه ۱۹ مهر (۱۱ اکتبر) در جمع فرمانداران ایران گفت که بودجه کشور محدود است و باید با صرفه جویی و استفاده درست از امکانات منابع مالی لازم برای آبادانی فراهم شود.

او خطاب به مصطفی محمدنجار، وزیر کشور ایران که در جلسه حاضر بود گفت: "اگر اموال دولتی در محدوده فرمانداری ها وجود دارد، فرمانداران می توانند آنها را بفروشند و پول آن را در منطقه خود برای فعالیت های عمرانی استفاده کنند".

آقای احمدی نژاد همچنین از وزیر کشور خواست که ستادی را در وزارت کشور تشکیل دهد که هدف آن تشویق شهروندان به تشکیل صندوق هایی برای جمع کردن یارانه های نقدی به منظور ایجاد کارگاه های تولیدی باشد.

او گفت که این کار می تواند به افزایش تولید و افزایش درآمد شهروندان کمک کند.

منتقدان دولت ایران می گویند که شیوه فعلی اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و تأکید دولت بر پرداخت هر چه بیشتر یارانه های نقدی به مردم، اهداف تبلیغاتی دارد و باعث کسری شدید بودجه، افزایش کم سابقه نقدینگی و توقف فعالیت های تولیدی در ایران می شود.

آقای احمدی نژاد اخیرا در تلاش برای کاهش اثر مخرب افزایش نقدینگی، از دریافت کنندگان یارانه ها خواست که به مدت سه ماه، جز برای خرید مایحتاج ضروری، به بازار مراجعه نکنند.

انتقادها از اقدامات و اظهارات آقای احمدی نژاد در ماه های اخیر و در پی بروز اختلاف میان او و رهبر ایران بر سر ابقای وزیر اطلاعات، شدت بیشتری گرفته است.

اصولگرایان منتقد دولت حلقه نزدیکان آقای احمدی نژاد را به "انحراف" از مسیر درست سیاسی و عقیدتی و فساد اقتصادی متهم می کنند.

این منتقدان که گروهی از آنها پیش تر عضو دولت آقای احمدی نژاد بودند، می گویند که اعضای این حلقه قصد دارند با استفاده از درآمدهای کلان ناشی از فعالیت های غیرقانونی و سوءاستفاده از قدرت، اکثر کرسی های مجلس آینده را که انتخابات آن اسفندماه امسال برگزار می شود، به دست آورند.

آقای احمدی نژاد در مورد این دسته از منتقدان گفت: "در گذشته عده ای بودند که امروز از دولت جدا شده اند؛ ای کاش این کار را نمی کردند، زیرا مواضع دولت از دولت نهم تا به امروز ثابت بوده و تغییری نکرده است".

او افزود: "برای کسانی تأسف می خوریم که از فرصت خدمتگزاری استفاده نمی کنند و تنها نظام و ارزش های الهی را قربانی خواسته های خود می کنند و افترا و اتهامات را به این دولت روا می دارند".

مطالب مرتبط