واکنش آیت‌الله خامنه‌ای و سعود الفیصل به طرح ادعایی ترور دیپلمات سعودی

آیت الله خامنه‌ای حق نشر عکس AP
Image caption "رژیم مستکبر آمریکا گرفتار مشکلات و باتلاق هایی شده که نتیجه سیاست‌ها و عملکرد غلط این رژیم است."

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در تازه ترین سخنان خود گفته پروژه های تکراری آمریکایی ها علیه ایران شکست خواهد خورد. در همین حال روسیه و چین واکنش محتاطانه‌ای از خود نشان داده‌اند.

آیت الله علی خامنه ای عصر امروز (۱۳ اکتبر/۲۱ مهر) در جریان یک مراسم نظامی با انتقاد از سیاست‌های آمریکا علیه ایران گفته است "تکرار شیوه‌های ابلهانه و بی‌خاصیت سیاستگذاران درمانده و پریشان غربی برای ایران هراسی، باز هم نتیجه نخواهد داشت و بار دیگر طعم تلخ شکست را خواهند چشید".

وی افزوده "رژیم مستکبر آمریکا گرفتار مشکلات و باتلاق‌هایی شده که نتیجه سیاست‌ها و عملکرد غلط این رژیم است".

به نظر می‌رسد که این سخنان واکنشی به اتهامات جدید واشنگتن علیه ایران باشد که طی آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی متهم به طراحی ترور سفیر عربستان در واشنگتن شده است.

روز گذشته یک مقام ارشد آمریکایی که کار اطلاع رسانی به خبرنگاران در ارتباط با ادعای یاد شده را انجام می داد، بدون اینکه نامش مشخص شود، مدعی شده بود که باور دولت آمریکا این است که آیت الله خامنه ای و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه، در جریان طرح ادعایی یاد شده بوده اند.

در این میان، در حالی که کشورهای نزدیک و متحد آمریکا، ادعای واشنگتن مبنی بر دست داشتن ایران در طرح ادعایی ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا را قانع کننده می دانند، روسیه و چین واکنش محتاطانه ای از خود نشان داده اند.

معاون نماینده چین در شورای امنیت سازمان ملل خاطر نشان کرده که تحقیقات در این رابطه هنوز در جریان است. اما سفیر فرانسه در شورای امنیت گفته شواهد ارائه شده از سوی واشنگتن "قانع کننده" است.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی هم که برای شرکت در یک کنفرانس ادیان در اتریش به سر می برد نسبت به اتهام وارده به ایران واکنش رسمی نشان داده و گفته ریاض در حال بررسی چگونگی پاسخ به اقدام ایران است. به گفته وزیر خارجه عربستان سعودی، تهران باید پاسخگوی این حرکت باشد.

سعودالفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، دولت ایران را متهم کرد که برای تسلیم مخالفان سیاسی خود به استفاده از خشونت متوسل شده است.

وی این سخنان را در جریان شرکت در مراسم افتتاح مرکز گفت‌و‌گوی ادیان در وین پایتخت اتریش به خبرنگاران گفته است.

این اظهارات دو روز پس از آن مطرح می‌شود که وزارت دادگستری آمریکا از بازداشت منصور ارباب سیار یک شهروند آمریکایی ایرانی تبار خبر داد که به ظن توطئه برای ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا متهم شده است.

سعود الفیصل همچنین گفت که هر اقدامی که مقام‌های ایرانی علیه عربستان سعودی صورت دهند با پاسخ سنجیده این کشور روبرو خواهد شد.

دیروز پس از اعلام خنثی شدن این توطئه از سوی ایران، رهبران آمریکا و عربستان سعودی در یک تماس تلفنی بر واکنش قوی و واحد برای پاسخگو کردن طراحان این توطئه تاکید کردند.