آمریکا ایران را به تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن متهم کرد

دادگاه منصور ارباب‌سیار حق نشر عکس AFP
Image caption نقاشی دادگاه منصور ارباب سیار (شرلی شپارد-گتی ایمیج)

آمریکا اعلام کرده که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، را خنثی کرده است. در این رابطه، یک شهروند ایرانی تبار ایالات متحده دستگیر شده است.

اریک هولدر، وزیر دادگستری ایالات متحده، اعلام کرده که یک ایرانی آمریکایی به اتهام تلاش برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، دستگیر شده است.

نام متهم منصور ارباب سیار، ۵۶ ساله، اعلام شده که به گفته آقای هولدر، با نیروی قدس سپاه پاسداران در ارتباط بوده است.

این خبر سه شنبه (۱۱ اکتبر) در یک کنفرانس خبری که رابرت مولر، رئیس پلیس فدرال (اف بی آی) در آن حضور داشت اعلام شد.

مقام‌های آمریکایی علیه یک نفر دیگر به نام غلام شکوری نیز کیفرخواست صادر کرده اند که در ایران زندگی می کند و به باور آنها از مقام های نیروی قدس سپاه پاسداران است.

اریک هولدر گفت آمریکا در این رابطه دولت ایران را مسوول می داند. ایران همه این موارد را رد کرده و گفته آنها کذب محض هستند.

در همین رابطه وکیل آقای ارباب‌سیار، به بهمن کلباسی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفته که موکلش هنوز به صورت رسمی تفهیم اتهام نشده و در صورتی که این اتهام‌ها به او وارد شود او تمامی آنها را رد خواهد کرد.

سابرینا شروف، وکیل منصور ارباب‌سیار، گفته که هنوز برای موکلش تقاضای آزادی با قید وثیقه نکرده است.

خانم شروف در زمان گفتگو با خبرنگار ما در راه زندان بود که با موکلش دیدار کند.

کلینتون: پیامی قوی به ایران می‌فرستیم

حق نشر عکس a
Image caption منصور ارباب‌سیار متهم است که قصد استخدام، کسانی را داشته که سفیر عربستان در آمریکا را ترور کنند.

از سوی دیگر امروز هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری کوتاه ظاهر شد. او بازداشت آقای ارباب‌سیار را موفقیتی بزرگ توصیف کرد و به ایران هشدار داد که "منزوی‌تر خواهده شد."

خانم کلینتون گفت: "ما با همپیمانانمان در سراسر دنیا وارد گفتگو می‌شویم که چطور می‌توانیم پیامی قوی به ایران بفرستیم که این گونه حرکات که تخطی از معیارهای بین‌المللی است را پایان دهد."

وزیرخارجه آمریکا در ادامه گفت که کشورش به دنبال راه‌هایی می‌گردد که به گفته او با آن بتوان ایران را "منزوی‌تر کرد".

واکنش ایران

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهامات مقام های آمریکایی را عاری از هرگونه صحت دانست و قویا تکذیب کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از وی گزارش می دهد: "این گونه رفتارهای نخ نما که مبتنی بر سیاست های خصمانه و دیرینه محور آمریکایی - صهیونیستی می باشد نمایش مضحکی به شمار می رود که در راستای سناریوسازی های خاص و با اهداف تفرقه افکنانه از سوی دشمنان اسلام و منطقه تعقیب می شود."

ادامه بازداشت متهم

در پی اعلام این خبر، وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه ای اعلام کرد که قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس را بار دیگر تحریم می کند.

آمریکا همچنین حامد عبداللهی، عبدالرضا شهلایی و علی غلام شکوری، را در کنار منصور ارباب سیار، به اتهام عضویت در نیروی قدس سپاه و دخالت در این عملیات تحریم کرد.

آمریکا می گوید که منصور ارباب سیار، ساکن ایالت تگزاس، در مکزیک با فردی که گمان می کرد یکی از اعضای کارتل زتاس است تماس گرفته و وعده پرداخت یک و نیم میلیون دلار برای اجرای این طرح ترور را داده بود.

به گفته وزیر دادگستری آمریکا، متهم برنامه ترور سفیر عربستان سعودی در یک بمبگذاری و سپس بمبگذاری در سفارت های اسرائیل و عربستان سعودی را دنبال می کرد.

بنا بر کیفرخواست صادر شده، غلام شکوری حدود ۱۰۰ هزار دلار به عنوان "پیش پرداخت" ارسال کرده بود.

حق نشر عکس AP
Image caption هولدر: عواملی در حکومت ایران به ویژه مقام های ارشد نیروی قدس سپاه در این ماجرا دست داشتند

آمریکا می گوید که عملیات پلیس فدرال (اف بی آی) در ماه مه آغاز شد و ماموران مخفی اف بی آی دو بار در شهر مرزی رینوسا در مکزیک با متهم اصلی دیدار کرده بودند.

به گفته مقام های آمریکایی، منصور ارباب سیار در روز ۲۸ سپتامبر از راه آلمان ایران را به قصد مکزیک ترک کرد اما از ورود وی به مکزیک جلوگیری و به آمریکا فرستاده و در فرودگاه جان اف کندی نیویورک دستگیر شد.

عصر روز سه‌شنبه آقای ارباب‌سیار برای مدت کوتاهی در دادگاه ظاهر شد و قرار بازداشت او بدون تعیین وثیقه تمدید شد.

جمهوری اسلامی از سال ۱۹۸۴ میلادی در فهرست دولت های حامی تروریسم وزارت امور خارجه آمریکا قرار داشته است.

ایران اتهام حمایت از گروه های تروریستی را بی اساس می داند.

اریک هولدر گفت که آمریکا درباره این ماجرا به تمام کشورهای دوست و متحد خود اطلاع رسانی خواهد کرد.

نیروی قدس که شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران است پیش‌تر نیز به اتهام فعالیت های تروریستی مورد تحریم آمریکا قرار گرفته بود.

مطالب مرتبط