شگفتی ناظران از اتهامات تازه تروریستی علیه ایران در آمریکا

صحنه بمبگذاری سال ۱۹۹۴ آرژانتین حق نشر عکس
Image caption آرژانتین ایران را در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ بوینوس آیرس مقصر شناخته است

آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که طرح نیروی قدس سپاه پاسداران ایران برای ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، را خنثی کرده است. ایران این اتهام را رد کرده است.

دولت آمریکا، ایران را بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان می خواند.

ایران از زمان انقلاب اسلامی در سال 57 همواره از سوی غرب متهم به دست داشتن در اقدام های تروریستی بوده است. اما تقریبا دو دهه است که کمتر حمله تروریستی مستقیما به ایران نسبت داده شده است. از همین روست که اتهامات روز سه شنبه دولت آمریکا علیه ایران بسیاری از ناظران را غافلگیر کرده است.

علی آلفونه از موسسه آمریکن انترپرایز به بی بی سی گفت: "اطلاعاتی که از منابع غیرمحرمانه به دست می آوریم، آخرین تروری که در واشنگتن انجام گرفته در سال ۱۹۸۰ بود که توسط سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی شد و بعد از آن هم هیچ موردی را، حداقل ما، از آن اطلاع نداریم پس این واقعا بی‌سابقه است."

وارن نلسون سردبیر روزنامه ایران تایمز در واشنگتن می گوید که حکومت ایران در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ فعالیت های تروریستی زیادی علیه اهداف مختلف، عمدتا مخالفان ایرانی انجام می‌داد. همچنین فعالیت‌هایی علیه دیپلمات های عربستان سعودی و گاه مراکز یهودی و صهیونیستی.

او می افزاید: "اما در اواسط دهه ۹۰ این اقدامات متوقف شد. زیرا باعث بدنامی زیادی برای ایران می‌شد. به خصوص تیراندازی در رستوران میکونوس در شهر برلین در اوایل دهه نود. این فعالیت ها چنان به وجهه ایران صدمه زد که آنها ظاهرا تصمیم گرفتند فعالیت های تروریستی در خارج از کشور را متوقف کنند."

اما آقای نلسون معتقد است که دلیلی ندارد ایران این فعالیت ها را از سر نگیرد و می گوید "شواهدی نیست که بگوید که این تغییر در سیاست ایران دائمی بوده است."

ناظران می گویند که ایران در بسیاری از حملات تروریستی خارج از کشور از شهروندان لبنانی استفاده می کرد.

یکی از اتهامات پر سرو صدا علیه ایران دخالت این کشور در بمبگذاری سال ۱۹۹۴ در آرژانتین بوده است.

در ژوئیه آن سال یک وانت پر از مواد منفجره در مجاورت انجمن اسرائیل و آرژانتین منفجر شد که ۸۵ کشته و بیش از ۳۰۰ زخمی به جا گذاشت.

آرژانتین در ارتباط با آن حمله تروریستی به دنبال چند مقام بلندپایه ایرانی از جمله احمد وحیدی، وزیر دفاع کنونی ایران، و اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور سابق ایران است.

آرژانتین تا به امروز در ارتباط با آن پرونده بر ایران فشار می آورد.

اما آقای نلسون می گوید که شواهد ارائه شده از سوی آرژانتین خیلی محکم نبوده است.

"اف بی آی در آن تحقیقات شرکت کرد و ظاهرا نتیجه گیری کرد که ایران در آن دست داشته اما شواهد خیلی زیادی به صورت علنی ارائه نشده است و شواهدی که آرژانتین برای توجیه استرداد یک ایرانی به بریتانیا عرضه کرد از سوی دادگاه های بریتانیا ناکافی تشخیص داده شد و آنها دستور استرداد را صادر نکردند."

در اتهامی که روز سه شنبه علیه ایران مطرح شد آمریکا گفت که هدف این طرح به قتل رساندن سفیر عربستان سعودی در واشنگتن بوده است.

بعضی ناظران می گویندکه ایران و عربستان اکنون در کشورهایی مثل لبنان و سوریه درگیر رقابت شدیدی هستند و ایران می خواهد به عربستان فشار آورد.

کارشناسان مسائل ایران می گویند که در صورت اثبات این اتهام، انتخاب واشنگتن برای این حمله یک معماست.

آقای نلسون نیز می گوید: "تعجب نمی کنم اگر یک مقام سعودی هدف گرفته شده باشد اما تعجب می کنم که یک شهروند ایرانی را برای انجام آن به آمریکا فرستاده باشند."

به گفته او آمریکا سالهاست در پی شواهد قاطعانه علیه ایران بوده است و هرچند شواهد ضمنی خیلی خیلی زیادی دارد اما در هیچ موردی یک آلت جرم پیدا نکرده است.

مساله ای که به اعتقاد سردبیر ایران تایمز یکی از مشکلات در ارتباط با سیاست آمریکاست زیرا "این کشور برای آنکه بتواند، دست به اقدامی جدی علیه ایران، غیر از شکایت و تحریم کوچک دیگری بزند، خواستار شواهد خیلی محکم بوده است. آمریکا براساس شواهد ضمنی دست به اقدام نظامی علیه ایران نخواهد زد."

به هر حال اتهامات تازه ایران را در موقعیتی دشوار قرار داده است.

واکنش سریع مقام های ایرانی در تکذیب این اتهامات نشانگر نگرانی ایران از عواقب احتمالی این اتهامات است.

مطالب مرتبط