واکنش‌ها به خبر 'خنثی‌ شدن تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان'

منصور ارباب‌سیار حق نشر عکس na
Image caption نقاشی منصور ارباب‌سیار در دادگاه و عکسی از او

خبر خنثی‌ کردن تلاش برای ترور سفیر عربستان در آمریکا، که آمریکایی‌ها می‌گویند "عوامل وابسته به دولت ایران" آن را برنامه‌ریزی کرده‌بودند، با واکنش‌هایی از درون و بیرون آمریکا مواجه شده است.

دولت ایران در واکنش به این اتهام، "قویا" این گفته‌ها را رد کرده است.

رامین مهمان پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، اتهامات مقام های آمریکایی را عاری از هرگونه صحت دانست و قویا تکذیب کرده است.

خبرگزاری فارس به نقل از وی گزارش می دهد: "این گونه رفتارهای نخ نما که مبتنی بر سیاست های خصمانه و دیرینه محور آمریکایی - صهیونیستی می باشد نمایش مضحکی به شمار می رود که در راستای سناریوسازی های خاص و با اهداف تفرقه افکنانه از سوی دشمنان اسلام و منطقه تعقیب می شود."

سفارت عربستان در آمریکا

سفارت عربستان در آمریکا، با انتشار اطلاعیه‌ای از دولت آمریکا برای "خنثی کردن تلاش برای انجام یک عمل جنایت‌کارانه" تشکر کرده است.

در این اطلاعیه آمده‌ است که "این طرح، حرکتی مذموم بوده معیارهای بین‌المللی را مورد خدشه قرار داده است."

در اطلاعیه سفارت عربستان عنوان شده که این طرح "مغایر اصول انسانی" بوده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، امروز با عادل الجبیر، سفیر عربستان در ایران تلفنی گفتگو کرد. آقای اوباما در این گفتگو، "طرح ترور سفیر عربستان" را "خشونت آشکار علیه آمریکا و حقوق بین‌الملل" عنوان کرده است.

آقای اوباما در این گفتگوی تلفنی، بر روابط نزدیک و همکاری‌های دو کشور آمریکا و عربستان سعودی تاکید کرد.

همچنین آقای اوباما از کسانی که در ماجرای دستگیری متهم نقش داشتند تشکر کرده است.

همچنین خبر رسیده که مشاور آقای اوباما در امور امنیت داخلی آمریکا در دیداری که ده روز پیش با پادشاه عربستان داشته او را از این طرح آگاه کرده است.

دولت بریتانیا

دولت بریتانیا هم با صدور اعلامیه‌ای به دولت آمریکا بابت این "موفقیت" به آمریکا تبریک گفته است.

یکی از سخنگویان دولت بریتانیا گفته که "اشاره‌هایی که به دست داشتن عواملی از حکومت ایران در این ماجرا شده، تکان دهنده است."

او گفته که دولت بریتانیا با دولت آمریکا در این مورد در تماس خواهد بود و از راه‌هایی که ایران را در این مورد پاسخگو کند، حمایت می‌کند.

سفارت مکزیک در آمریکا

سفارت مکزیک در واشنگتن امروز اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که در آن نقش کشور مکزیک در "خنثی‌سازی طرح ترور" مورد ستایش قرار گرفته بود.

در این اطلاعیه آمده که "از همان اولین دقایق، مکزیک و ایالات متحده آمریکا اطلاعاتشان را با هم رد و بدل می‌کردند و با هم همکاری داشتند."

اطلاعیه سفارت مکزیک افزوده که "ما راه‌هایی داریم که با آن می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که چه کسانی برای امنیت ملی ما مضر هستند و از آنها پرهیز می‌کنیم و جلوی کارهایشان را می‌گیریم."

مطالب مرتبط