اعتراض ایران ایر نسبت به تعلیق خدمات هواپیمایی

ایران ایر حق نشر عکس isna
Image caption فعالیت شرکت های هوایی ایرانی با تصمیم یاتا دشوارتر می شود

روابط عمومی شرکت هواپیمایی ایران ایر اعلام کرده که این شرکت به تصمیم انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، یاتا برای تعلیق خدمات به این شرکت اعتراض کرده و از این انجمن خواسته که این تصمیم اجرا نشود.

شاهرخ نوش آبادی مدیر روابط عمومی شرکت "ایران ایر" به خبرگزاری فارس گفته که مدیر عامل شرکت ایران ایر (هما) هم از طریق تلفن و هم با ارسال نامه ای اعتراض آمیز به دبیر کل یاتا اعلام کرده که اقدامات این انجمن در تحریم ایران "خلاف مقررات بین المللی و اساسنامه یاتا" است.

به گفته آقای نوش آبادی، ایران از یاتا خواسته که "این تصمیم اجرا نشود."

ده روز پیش، سیزدهم مهر ماه (پنجم اکتبر) انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، یاتا نامه ای به شرکت هواپیمایی ایران ایر نوشت و در آن اعلام کرد که تمامی خدمات تسویه حسابهای شرکت های هواپیمایی را با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به حالت تعلیق درآورده است.

این اقدام بنابر تصمیم "اداره کنترل دارایی خارجی ها" (OFAC) در وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا صورت گرفته که شرکت ایران ایر را در فهرست تحریم قرار داده است و یاتا می گوید که تعلیق خدمات، در راستای تحریم های آمریکا علیه هواپیمایی جمهوری اسلامی است.

با این تصمیم، شرکت هواپیمایی ایران ایر دیگر نمی تواند از سرویس های "اتاق تهاتر" یا تسویه حساب شرکت های هواپیمایی یاتا استفاده کند و فروش بلیت ایران ایر تنها از طریق دفاتر این شرکت و به صورت نقدی امکان پذیر است.

خدماتی که یاتا، ایران ایر را از آن محروم ساخته سیستم فروش بلیت و بار است. یعنی اگر قبلا آژانسی در دنیا بلیت هما را می فروخت پول از طریق اتاق تهاتر یاتا به حساب هما واریز می شد اما با تعلیق خدمات یاتا، هواپیمایی جمهوری اسلامی دیگر نمی تواند به این شیوه، بلیت های خود را از طریق آژانس های هواپیمایی دیگر بفروشد و پول خود را بگیرد.

این مسئله به خصوص در برخی کشورهای اروپایی که بانکها به دلیل تحریم های بین المللی علیه ایران به شرکت ایران ایر سرویس نمی دهند، مشکل مضاعفی برای این شرکت ایجاد کرده است.

آقای نوش آبادی می گوید که هما یک شرکت هواپیمایی بین المللی است و "کار آن جابه جایی بار و مسافر است اما آمریکا به بهانه موضوع تحریم به یاتا فشار آورده تا خدماتی را که ارائه آنها از حقوق شرکت های هواپیمایی بین المللی عضو یاتا محسوب می شود را از هما قطع کند."

وزارت خزانه داری آمریکا اوایل تیرماه سال جاری شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران ایر) و شرکت هواپیمایی ایران ایر تور را تحریم کرد.

مقام های آمریکایی ایران ایر را متهم کرده اند که برای سپاه پاسداران و وزارت دفاع ایران تسلیحات حمل و نقل می کند.

طی ماههای اخیر و با تشدید تحریم های وضع شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و تحریم هایی که آمریکا و کشورهای اروپایی علاوه بر مصوبات شورای امنیت بر علیه ایران وضع و اجرا کرده اند، فعالیت شرکت های مسافربری هوایی طرف معامله یا متعلق به ایران با مشکلاتی مواجه شده اند.

شمار فزاینده ای از کشورها اکنون از دادن سوخت به هواپیماهای ایرانی خودداری می کنند و ایران نیز در اقدامی مشابه از دادن سوخت به برخی شرکت های هواپیمایی غربی خودداری می کند.

آقای نوش آبادی می گوید که " این اقدام یاتا برای هما دشواری و سختی" به همراه دارد ولی "امید هما به مسافران وفادار و هموطنان در ایران و خارج از کشور است که همیشه این شرکت هواپیمایی را یاری کرده و از ایرلاین ملی خود حمایت کرده اند."

مطالب مرتبط