مرور روزنامه های تهران، شنبه – ۲۳ مهر ۱۳۹۰

روزنامه های امروز صبح تهران عنوان های اصلی خود را به احتمال ارتباط مستقیم آمریکا با ایران و اتهام دست داشتن ایران در عملیاتی تروریستی در خاک ایران داده و در مقالات خود بدان پرداخته اند. ادامه بحث اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که از جانب دولت سوء استفاده مالی خوانده شده که با مخالفت جناح تندروست روبروست، و اشاره به آمار و بی اعتباری آن از جمله دیگر مطالب روزنامه های اول هفته است.

در این میان چند روزنامه گفته های رهبر جمهوری اسلامی را در سفر به کردستان با اهمیت دیده اند چنان که جام جم نقل کرده "بسیج در برابر هر انحرافی می ایستد" و قدس نوشته "روحیه بسیجی باید در همه ارکان کشور گسترش یابد".

اتهام تروریستی به ایران و رابطه با سعودی

خراسان "تحلیل رسانه های مهم غربی از غیرمنطقی بودن اتهام آمریکا علیه ایران" را مهم ترین خبر امروز خود قرار داده، اعتماد در گزارش اصلی خود پرسیده "عربستان به کدام سو می رود"، شرق خبر داده که "آمریکا به ایران نامه نوشت" و کیهان از زبان رهبر جمهوری اسلامی نوشت "اقتدار روزافزون ایران، آمریکا را به پریشان گوئی انداخته".

عباس عبدی در مقاله ای در شرق نوشته اتهامات اخیر ایالات‌متحده امریکا علیه دولت ایران پرسش‌های متعددی را پیش روی ناظران سیاسی قرار می‌دهد. از جمله آنکه آیا این اتهامات واقعیت دارد یا به کلی دروغ و ساختگی است؟ آیا بخشی از موارد مطرح شده واقعیت دارد؟ فرد بازداشتی به‌صورت مدیریت شده از جانب آمریکایی‌ها یا حتی کشور ثالثی مثل اسراییل یا عربستان یا حتی گروه سیاسی مثل مجاهدین چنین اقداماتی را انجام داده است؟ اینکه چه کشوری از وقوع احتمالی این رویداد سود می‌برد؟ اینکه چنین طرحی به لحاظ فنی تا چه حد عقلانی بوده است؟ انگیزه‌های ایالات‌متحده در طرح این مساله در شرایط کنونی چیست؟

به نظر این روزنامه نگار سناریو بودن کل ماجرا موجب کم‌توجهی به تبعات آن نشود، همانطور که حمله به عراق هم بر اثر یک دروغ آغاز شد، ولی دروغ بودن آن وقتی اثبات شد که کار از کار گذشته بود. در این میان یکی از نکاتی که باید توجه کرد اظهارات برخی افراد غیر مسوول در برنامه‌های تلویزیونی است که زمینه را برای واقعی بودن اینگونه سناریوها نزد مردم دیگر نقاط جهان فراهم می‌کند.

مقاله شرق با این تاکید به پایان می رسد که نباید فراموش کنیم که اگر چه ما به عنوان افرادی که به سیاست‌های جاری نقدهای فراوانی داریم و بی‌توجهی به این نقدها را زمینه‌ساز این نوع اقدامات خصمانه علیه میهن خود می‌دانیم، ولی این امر نباید موجب شود که در برابر آن دسته از اقدامات بیگانگان که امنیت و تمامیت ارضی کشور را نشانه می‌گیرند سکوت کرد.

حق نشر عکس l
Image caption کارتون علی کاشی از مردم سالاری

ابتکار در سرمقاله خود ضمن حمله به عربستان سعودی به خاطر همدستی با آمریکا در جریان اتهام تروریستی به ایران نوشتهنگاهی به پرونده عملکرد این کشور، بازنده بودنش را نمایان می‌سازد.

به نوشته این روزنامه تجربه نشان می‌دهد که عربستان قدرت هماوردی با ایران را ندارد. آسیب‌پذیری عربستان در اوضاع کنونی، بیش از هر زمان دیگری است؛ چرا که اهرم نفت توان گذشته خود را ندارد. عربستان امروز در منطقه تنهاست و مصرِ همیشه یاور، این‌بار مقابل آن کشور قرار گرفته است. یمنِ فرمانبر بیش از گذشته متزلزل شده و دست و پای دولتمردان اردن در پوست مطالبات مردم آن کشور گیر است.

سرمقاله ابتکار نظر داده که بنابراین عربستان بیش از همیشه تنها و منزوی است و غیرت و شجاعت ملت ایران اجازه نمی‌دهد که عربستان منافع آنان را به پای آمریکا و غرب قربانی کند. اگر بنا باشد روزی مردم ایران از منافع انرژی خود در خلیج فارس و تجارت جهانی محروم شوند، به‌طور طبیعی عربستان زودتر قربانی این آتش‌افروزی خواهد شد.

اما اعتماد تحلیل علی بیگدلی را منعکس کرده که در مصاحبه ای که آمنه موسوی با وی انجام داده، گفته ایران و عربستان باید روابط خود را تحکیم کنند.

به نوشته این روزنامه این استاد دانشگاه گفته برخی این انتقاد را وارد می‌کنند که چرا آمریکا برای طرح موضوع ترور سفیر عربستان از خاک خود استفاده کرد باید گفت آمریکا برای پرچمداری وقایع پس از آن باید از خاک کشورش بهره‌برداری می‌کرد، مهره بازی را نیز عربستان انتخاب کرد تا فضای منطقه را علیه ایران دامن زند. طرح‌ریزی این توطئه منهای اینکه در بنیان آن تناقضاتی وجود دارد بسیار خوب بود. هم کشور میزبان و هم مهره بازی بسیار درست انتخاب شده بودند.

علی بیگدلی بر اساس گزارش اعتماد با بیان این مطالب از نقشه جدید آمریکا برای طرح پرونده ایران در شورای امنیت سازمان ملل پرده برداشته و گفته در این شرایط ایران باید دست به یک دیپلماسی وسیع زند چرا که تبعات اقدام اخیر آمریکا و عربستان بسیار گسترده است. باید بطور غیرمستقیم با وزیر خارجه عربستان ارتباط برقرار کرد تا این موضوع از غلظت اولیه خود خارج شود.

کیهان در ستون گفت و شنود خود نوشته:

گفت: بسیاری از رسانه ها و تحلیل گران برجسته آمریکایی و اروپایی ادعای دولت آمریکا درباره تلاش ایران برای ترور سفیر عربستان را یک داستان جعلی دانسته اند.

گفتم: حالا چه دلیل و سندی برای این ادعا ارائه کرده اند؟!

گفت: سند و دلیلی که ارائه نکرده اند فقط دادستان کل آمریکا می گوید یک ایرانی تبعه آمریکا به سفارش سپاه قدس از یک باند بزرگ قاچاق مواد مخدر در مکزیک خواسته است با دریافت ۱/۵ میلیون دلار سفیر عربستان را ترور کند!

گفتم: حالا که بدون دلیل و سند می توان حرف زد، دادستان کل ایران هم باید بگوید، یک تبعه آمریکا به سفارش اوباما از همان باند مکزیکی خواسته است با دریافت ۱/۵میلیون دلار سر هیلاری کلینتون را زیر آب کند!

گفت: هفته نامه آمریکایی «فارین پالیسی» با تمسخر خطاب به دادستان آمریکا نوشته است برای ادعای خود دلیلی نیاورد که باعث رسوایی بیشتر می شود.

کیهان در پایان ستون طنز خود نوشته از شخصی پرسیدند اگر ۴ تا کله گوسفند داشته باشیم و ۱۶ تا پاچه از کجا می توانیم بفهمیم که کدام پاچه مال کدام کله است؟ و یارو جواب داد، اینکه کاری ندارد، پاچه ها را قلقلک می دهیم، هریک از کله ها که خندید می فهمیم پاچه مال همان کله است.

تجلیل از دوازده بانوی موسیقیدان

شرق در صفحه اول خود گزارش داده خانه موسیقی جشن ۱۲سالگی خود را با تقدیر از ۱۲ بانوی موسیقیدان به پایان برد. امسال هم، همچون سال‌های قبل، این نهاد صنفی جشنی برپا کرد تا هم ۱۲سالگی تاسیس خود را جشن بگیرد و هم ۱۱هزار عضو خود را دور هم جمع کند. تفاوت جشن امسال اما، تجلیل ویژه از بانوان فعال در عرصه موسیقی بود.

حق نشر عکس l
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه شرق

در اختتامیه جشن امسال که شامگاه چهارشنبه ۲۰ مهر در تالار وحدت برپا شد، از سه هنرمند درگذشته به نام‌های خاطره پروانه، فاخره صبا و قمرالملوک وزیری به صورت نمادین تجلیل شد و سپس هوشنگ ظریف، محمد سریر، نادر گلچین و داوود گنجه‌ای برای اهدای تندیس چوپان نی‌نواز به ۹ بانوی هنرمند دیگر، روی صحنه آمدند و به ترتیب حروف الفبا از هنگامه‌اخوان (هنرمند عرصه آواز)، ارفع اطرایی (نوازنده سنتور)، افلیا پرتو (نوازنده پیانو)، پری زنگنه (خواننده)، سودابه شمس (خواننده)، پروین صالح (نوازنده)، شهلا میلانی (خواننده سوپرانو)، نسرین ناصحی (نوازنده) و فاطمه واعظی هنرمند عرصه آواز تقدیر کردند.

آمار درست و نادرستو استعفای فرمانده

سعید مدنی در مقاله ای در شرق نوشته: فرمانده نیروی انتظامی در مصاحبه اخیر خود ضمن تاکید بر نادرست بودن آمار منتشر شده درباره تمایل جوانان به رابطه با جنس مخالف و مصرف مشروبات الکلی برای حضور در میزگردی جهت بررسی آمار جرایم اعلام آمادگی کرد و گفت: در صورت تایید آمارهای غیررسمی، از سمت خود استعفا می‌دهد. این سخنان احمدی مقدم واکنشی است به اظهارات برخی محققان و صاحب‌نظران مسایل اجتماعی درباره روند نامطلوب جرم و مشکلات اجتماعی و انتشار نتایج برخی پژوهش‌ها در زمینه مسایل اجتماعی. فرض کنیم که برخلاف نظر فرمانده نیروی انتظامی آمار منتشر شده مبنی بر نامطلوب بودن روند مشکلات اجتماعی و جرم صحت داشته باشد، در این صورت آیا مسوولیت این وضعیت را باید فرمانده نیروی انتظامی عهده‌دار شود و به دنبال آن استعفا دهد یا دیگر مسوولان و مقامات مربوطه؟

به نظر نویسنده مقاله شرق در سطح کلان اگر سیاست‌های دولت به فقر و نابرابری، متوقف شدن رشد اقتصادی، افزایش بیکاری و گسترش مناطق اسکان غیررسمی و بی‌خانمانی منجر شود، بی‌شک جرم و مشکل اجتماعی افزایش خواهد یافت. در سطح میانه گروهی از نهادها و سازمان‌ها از جمله سازمان‌های مسوول سلامت روان، نهاد خانواده و نهادهای مسوول سلامت اجتماعی وظیفه دارند با برنامه‌ریزی و مداخله اقدام به کنترل و کاهش مشکلات اجتماعی و جرم کنند. اگر این سازمان‌ها دچار ناکارآمدی شوند و نتوانند به وظایف خود عمل کنند، انحرافات اجتماعی و جرم افزایش می‌یابند. نیروی انتظامی هم در ردیف این سازمان‌ها قرار دارد.

ابراهیم رها در ستون طنز اعتماد بیانیه ای صادر کرده که در آن آمده: ما با نباریدن باران در تهران اعلام مخالفت می‌کنیم. مهرماه دارد تمام می‌شود و باران نمی‌بارد. احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی گفته اگر این آمارهایی که در مورد جرم، جنایت و بزهکاری می‌گویند درست باشد، من استعفا می‌دهم. البته ساده‌لوح نباشید، عمرا کسی در دولت ما استعفا بدهد، منظورش این است که همانطور که یک درصد امکان ندارد من استعفا بدهم، امکان هم ندارد این آمار درست باشد.

اختلاس سیاسی است یا اقتصادی یا سوء استفاده مالی

"خریدهای گروه آریا قانونی بود" گزارش اصلی جهانصنعت است و ابتکار از "ادامه تغییرات در مدیریت بانکی کشور" خبر داده است.

روزنامه قدس نوشته به اعتقاد طهماسب مظاهری، رییس‌کل سابق بانک مرکزی، ریشه اصلی فساد بانکی اخیر به دیدگاه نادرستی مربوط می‌شود که متاسفانه بر نظام تصمیم‌سازی اقتصادی حاکم است و براساس آن سپرده‌های بانکی جزو سرمایه و دارایی سهامداران و مدیران بانک‌ها دانسته می‌شود و بر همین مبنا نتیجه گرفته می‌شود که می‌توان از منابع بانکی برای انجام اهداف و ایفای تعهدات و قول‌های دولت استفاده کرد.

به نوشته این روزنامه رییس کل سابق بانک مرکزی با ارائه تحلیلی از شرایط و علل بروز حوادثی همچون اختلاس بزرگ نظام بانکی کشور، ریشه اصلی این واقعه را حضور، دخالت و اعمال نظر دولت در امور بانک‌ها طی سال‌های اخیر دانسته و بارزترین نشانه آن را وجود دیدگاه حاکم در خصوص مالکیت سپرده‌های سپرده‌گذاران بانکی و نحوه بهره برداری از آنها در جهت رفع نیاز‌های جاری دولت اعلام کرده است.

کیهان در سرمقاله خود به نقد گقته های وزیر اقتصاد پرداخته و نوشته اگر دقت داشت بطور حتم به گونه ای اظهارنظر نمی کرد که کوچک بودن جرم، از آن استنباط شود. آنهم در شرایطی که دادستان کل کشور در تشریح ابعاد این پرونده به وضوح و بر مبنای تحقیقات قضایی اعلام داشته است؛ «بدون تردید از سوی صاحبان قدرت در این پرونده اعمال نفوذ شده»، و از این سوی انتظار از وزیر اقتصاد آن است که در شناسایی اعمال نفوذ کننده ها به دستگاه قضایی کمک کنند.

کیهان تاکید کرده آقای حسینی در حالی تأکید کرده اختلاسی در سیستم بانکی رخ نداده و تنها یک سوء استفاده مالی بوده است که توضیح نداده پس چرا برای این پرونده اقداماتی ویژه انجام شده است که در پرونده های معمولی و یا به تعبیری در یک پرونده سوء استفاده مالی این اقدامات ضروری نیست. آیا تشکیل چندین گروه کارشناسی بانکی و حقوقی و نظارت مستقیم دادستان کل کشور بر این پرونده حکایت از آن ندارد که این پرونده فساد بزرگ فراتر از یک پرونده ای است که آن را در حد یک سوءاستفاده مالی تقلیل دهیم؟

در پایان سرمقاله این روزنامه آمده وزیر اقتصاد فرموده است به وظایفمان عمل کرده ایم و در خصوص بانک صادرات وقتی به این نتیجه رسیدیم که منشأ تخلف بوده است اصلاح مدیریتی انجام دادیم و البته در جای دیگری به فاصله یک روز تصریح کرده اند که از سال ۸۸ نسبت به این تخلف تذکر داده اند که باید گفت؛ صدور ابلاغیه و دستورالعمل از سوی مسئولان بلندپایه به تنهایی کافی نیست بلکه آنچه از اهمیت بیشتری برخوردار است، پی گیری و نظارت مستمر بر اجرای دستورات ابلاغ شده است و تنها در این حالت است که مسئولان می توانند اعلام کنند «به وظایفمان عمل کرده ایم.»

در همین حال جهان صنعت در گزارشی اصلی خود نوشته با توجه به روشن شدن ابعاد پرونده اختلاس اخیر، هرچه مسوولان جزییات این قضیه را بیشتر افشا می‌کنند، شائبه سیاسی بودن اختلاس وزن سنگین‌تری پیدا می‌کند به طوری که روز گذشته سازمان حسابرسی که معتبرترین سازمان دولتی برای رسیدگی حساب‌هاست از تکمیل گزارش گروه امیرمنصور آریا خبر داد.

به گفته رییس سازمان حسابرسی، خریدهای گروه آریا از شرکت فولاد خوزستان روال قانونی را طی کرده و حساب‌ها تسویه شده است بنابراین گروه آریا به شرکت فولاد خوزستان بدهکار نیست. اما نکته قابل تامل این است که در حال حاضر کل بدهی گروه آریا به بانک‌ها یک‌هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان است نه سه هزار میلیارد تومان.

مدیرعامل سازمان حسابرسی کشور به نوشته جهان صنعت با اشاره به اینکه این خرید‌ها طی دو سال انجام شده است، گفت: معامله‌ها توسط چهار شرکت مرتبط با گروه امیرمنصور آریا انجام شده است. این رقم تقریبا معادل پولی است که این گروه از بانک‌ها به عنوان تسهیلات دریافت کرده و حدود ۲۶۰ میلیارد تومان نیز بابت تنزیل آن پرداخت کرده است.

آنجلینا جولی در تهران

پوریا عالمی ستون کاناپه امروز را به آنجلینا جولی و شوخی با سینماگران ایران اختصاص داده که به تازگی درباره این هنرمند آمریکا نظر می دهند. در بخشی از این نوشته به مسعود ده نمکی پرداخته که گفته بود : به من آنجلینا جولی پیشنهاد شد که بنده رد کردم.

ما: کجا به شما پیشنهاد شد؟

ده‌نمکی:در شهر به من پیشنهاد شده بود. ما از وقتی آمدیم شهر و فیلم ساختیم خیلی پیشنهادها به‌مان شده که بیشترش را بنده رد کردم. جالب اینجاست که قبل از اینکه بنده وارد سینما بشوم خودم به دیگران پیشنهاد می‌کردم، الان که وارد سینما شده‌ام دیگران به من پیشنهاد می‌دهند.

ما: در قضیه خواهرمان آنجلینا جولی، چه کسی پیشنهاد کرد و چرا؟ ده‌نمکی: «علی سرتیپی، تهیه‌کننده، زنگ زد و گفت آنجلینا جولی رو دارم به تو پیشنهاد می‌دم، می‌خوای توی فیلمت بازی کنه؟ که من قاطعانه گفتم نه.

ما: نظر آنجلینا جولی چی بود؟

ده‌نمکی: نظر من مهم بود که بنده موافق نبودم. قرار بود اگر بنده موافقت کنم با آقا براد، شوور آنجلینا خانوم، تماس بگیرند و نظرش را بپرسند که موافق است خانومش بیاید توی فیلم من بازی کند و مثل بازیگران اخراجی‌ها جهانی و مشهور شود یا نه. که چون بنده که هنرمند مردمی هستم نمی‌خواستم پای آقای براد پیت به مسائل خصوصی سینمای ما باز شود این پیشنهاد را رد کردم.

نویسنده کاناپه در صفحه آخر اعتماد بعد از اشاره به مخالفت فرج‌الله سلحشور با آمدن آنجلینا به تهران، نظر وی را نوشته است: آنجلینا جولی گفت: آرزوی من بوده که در فیلم‌های اخراجی‌ها نقش خواهرانم نیوشا ضیغمی و شیلا خداداد را بازی کنم، که متاسفانه قسمت نشد. البته وقتی اخراجی‌ها را تماشا کردم مطمئن بودم اگر به جای محمدرضا شریفی‌نیا هم بازی می‌کردم می‌ترکاندم، که نشد. الان هم بی‌صبرانه منتظرم آقا مسعود بگذارد من بیایم به عنوان سیاهی‌لشکر در فیلمش بازی کنم.

کارتون روز

حق نشر عکس l
Image caption طرح هادی حیدری، شرق