عدم حضور غرفه دولت ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

نمایشگاه کتاب فرانکفورت حق نشر عکس
Image caption معاون فرهنگی وزارت ارشاد گفته بود که حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت هیچ دست آوردی برای ایران ندارد

یکی از مشاوران رئیس جمهوری ایران از صدور دستور محمد حسینی، وزیر ارشاد این کشور برای پیگیری دلایل عدم حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت خبر داده است.

علی زارعی نجفدری که مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی نیز هست و در این نمایشگاه شرکت کرده به خبرگزاری مهر گفت که وزیر ارشاد شخصا تاکید داشت که در این نمایشگاه حضور قوی داشته باشیم، اما نمی‌دانم که در مقام اجرا "چه ناهماهنگی‌ها و مشکلاتی" پیش آمده است.

شصت و سومین نمایشگاه کتاب فرانکفورت از شانزدهم تا بیست و یکم مهر ۱۳۹۰ در شهر فرانکفورت آلمان در حال برگزاری است.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری مهر، به رغم این که بر سر در غرفه‌ای در این نمایشگاه نام ایران رقم خورده، اما این غرفه به دلیل حضور نیافتن صاحبان آن مسدود شده است.

احسان‌الله حجتی، مدیرعامل مستعفی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، وابسته به وزارت ارشاد، دیروز به خبرگزاری مهر گفته بود که طبق روال هرساله ثبت نام مقدماتی برای شرکت در این نمایشگاه صورت گرفته بود، اما پولی به عنوان اجاره واریز نشده بود.

آقای حجتی حدود یک ماه قبل بنا بر اختلافاتی که در درون وزارت ارشاد وجود داشت از سمت خود استعفا کرد و برخی از کارشناسان فرهنگی می‌گویند که عدم پرداخت مبلغ مذکور، نشان دهنده نگاهی است که وزارت ارشاد در بخش فرهنگی نسبت به شرکت در نمایشگاه‌های بین المللی دارد.

علی اصغر رمضانپور، معاون فرهنگی پیشین وزارت ارشاد به بخش فارسی بی بی سی گفت که مدیران فرهنگی فعلی اعتقاد چندانی به حضور در نمایشگاه‌های فرهنگی جهانی ندارند.

وی افزود، بهمن دری، معاون فعلی فرهنگی وزارت ارشاد دو هفته پیش گفته بود که "عملا حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت هیچ دستاوردی برای ما ندارد".

حق نشر عکس
Image caption با وجود عدم حضور غرفه دولت ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، بعضی از ناشران ایرانی به طور خصوصی در این نمایشگاه حضور یافتند

معمولا ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی فرهنگی و به طور خاص نمایشگاه کتاب فرانکفورت به سه شکل حضور می‌یابد. ابتدا از طرف موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی به نمایندگی از وزارت ارشاد غرفه‌ای تهیه می‌شود، بعد اتحادیه ناشران غرفه‌ای را تدارک می‌بیند و در نهایت نیز برخی از ناشران به طور مستقل در نمایشگاه شرکت می‌کنند.

در نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال، نشر اندیشه ورزان، علمی فرهنگی، کتاب خروس، مهرآمین، نشرچشمه، نشر پردیس، روایت فتح، روشنگران، ساقی، شباویز، نشر ویدا و نشر اهل بیت در غرفه‌هایی کتاب‌های خود را عرضه می‌کنند.

با این همه اتحادیه ناشران نیز در نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال غرفه‌ای ندارد، چرا که به گفته برخی از کارشناسان، این اتحادیه برای حضور در نمایشگاه‌ها به حمایت های دولتی متکی است.

آقای رمضانپور می‌گوید که در دو سال گذشته روابط مدیران این اتحادیه و دولت به شدت سرد شده است.

وی افزود، در انتخابات اخیر اتحادیه ناشران، دولت از حضور مدیران اصلی این اتحادیه جلوگیری کرد و عملا کسانی که جایگزین آنها شدند نیز انتقال دهنده تجارب پیشین اتحادیه ناشران نیستند.

مطالب مرتبط