آیت الله خامنه ای: ادعاهای آمریکا بی معنی است

آیت‌الله علی خامنه‌ای حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رهبر ایران می‌گوید که مقام‌های آمریکایی با طرح ادعای ترور نافرجام سفیر عربستان می‌خواهند ایران را مدافع تروریزم معرفی کنند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز (۲۳ مهر) در چهارمین روز از سفرش به استان کرمانشاه، در شهر گیلان غرب، به شدت نسبت به ادعاهای مربوط به دست داشتن ایران در ترور نافرجام سفیر عربستان سعودی در آمریکا واکنش نشان داده است.

وی گفت که مقام‌های آمریکایی با نسبت دادن یک تهمت "مهمل و بی‌ معنا" به چند ایرانی، تلاش کردند تا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان "مدافع تروریزم" معرفی کنند.

وزارت دادگستری آمریکا، هفته گذشته از بازداشت یک شهروند ایرانی تبار این کشور به نام منصور ارباب سیر خبر داد که به ظن طرح ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان سعودی متهم شده است.

براساس این گزارش آقای ارباب سیر که ۵۶ ساله است قرار بود با همدستی غلام شکوری، از اعضای نیروی قدس، شاخه عملیاتی برون مرزی سپاه پاسداران ایران، آقای الجبیر را به قتل برساند.

آیت‌الله خامنه‌ای همچنین اخبار و گزارش‌های مربوط به توطئه نافرجام ترور سفیر عربستان سعودی در آمریکا را جنجال "رسانه‌های وابسته به شبکه صهیونیستی بین المللی" در مورد حمایت ایران از "تروریزم" خوانده است.

در عین حال وی گفت که این اقدامات "بی فایده و بی ثمر می‌ماند و بر خلاف تصورشان به انزوای بیشتر خود آن‌ها منجر خواهد شد".

این در حالی است که پیشتر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد اثبات ادعاهای مربوط به دخالت ایران در این توطئه ابراز اطمینان کرده بود.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز در واکنش رسمی به این موضوع گفت که "تهران باید پاسخگوی این حرکت باشد".

وی دولت ایران را متهم کرد که برای تسلیم مخالفان سیاسی خود به استفاده از خشونت متوسل می‌شود.

وزیر امور خارجه عربستان سعودی همچنین گفت، هر اقدامی که مقام‌های ایرانی علیه عربستان سعودی صورت دهند با پاسخ سنجیده این کشور روبرو خواهد شد.

پس از اعلام خنثی شدن این توطئه از سوی ایران، رهبران آمریکا و عربستان سعودی در یک تماس تلفنی بر واکنش قوی و واحد برای پاسخگو کردن طراحان این توطئه تاکید کردند.

در عین حال بلافاصله بعد از طرح این اتهامات، محمد خزاعی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به بان کی مون، دبیر کل این سازمان، ارتباط ایران با چنین توطئه‌ای را رد کرده بود.

مطالب مرتبط