صالحی: روابط ما با عربستان بر پایه صلح و برادری است

علی اکبر صالحی حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر امور خارجه ایران پیش تر هم گفته بود که کشورش آمادگی دارد مستندات اتهام پلیس فدرال آمریکا را بررسی کند

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران با انتقاد مجدد از عملکرد مقامات آمریکایی در جریان اتهامات اخیر علیه ایران، از تلاش ایران برای حفظ روابط دوستانه با همسایگان خود خبر داد.

آقای صالحی امروز سه شنبه ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) در جمع سفیران خارجی مقیم تهران گفت: "راهبرد ثابت و اعلام شده جمهوری اسلامی ایران نسبت به همسایگان خود از جمله دولت پادشاهی عربستان سعودی، بر مبنای صلح، برادری و همکاری همه جانبه و حفظ و تقویت امنیت در منطقه حساس خاورمیانه و خلیج فارس استوار بوده و بر ادامه این راهبرد تأکید داریم".

او گفت که از شنیدن اتهامات اخیر مقامات آمریکایی علیه ایران مبنی در دست داشتن عناصری از نیروی قدس سپاه پاسداران در توطئه ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن تعجب کرده است.

آقای صالحی گفت: "بررسی جزئیات دقیق و کامل سند منتشره توسط دولت آمریکا نشان می دهد که ادعای آن دولت بر اساس برداشت های یک مأمور امنیتی از ادعاهای افرادی دارای سوابق سوء حقوقی و مرتبط با شبکه های بین المللی قاچاق گذاشته شده است".

وزیر امور خارجه ایران از اینکه هنوز اجازه دسترسی کنسولی به متهم اصلی بازداشت شده در آمریکا به دولت ایران داده نشده انتقاد کرد و پرسید: "چرا بر خلاف رویه متعارف، تا کنون کسی به عنوان وکیل این متهم در تلویزیون اظهارنظر نکرده است"؟

به گفته مقامات آمریکایی، منصور ارباب سیر، متهم اصلی پرونده شهروند آمریکا است، اما گذرنامه و تابعیت ایرانی خود را هم حفظ کرده است.

آقای صالحی همچنین از مقامات آمریکایی انتقاد کرده است که موضوع را به جای پیگیری از مجاری متعارف دیپلماتیک، ابتدا با رسانه ها در میان گذاشته اند.

ایران می گوید که از آمریکا خواسته است مستندات و جزئیات هویت متهمان را در اختیار مسئولان دولت ایران بگذارند، اما هنوز پاسخ مثبت نگرفته اند.

مقامات آمریکایی می گویند که در مورد این پرونده "مستقیما" با مقامات ایران تماس گرفته اند، اما واکنش سازنده ای ندیده اند.

آنها می گویند از آنجا که مقامات ایرانی حتی تماس مستقیم با آنها را انکار کرده اند، موضوع را از طریق نهادهای بین المللی دنبال می کنند و انتظار دارند که ایران با این نهادها همکاری کند.

دولت های آمریکا و عربستان خواهان بررسی موضوع در شورای امنیت سازمان ملل هستند و پرونده به این شورا فرستاده شده است.

مطالب مرتبط