بریتانیا دارایی متهمان 'توطئه ترور' سفیر عربستان را مسدود کرد

وزارت دارایی بریتانیا حق نشر عکس
Image caption وزارت دارایی بریتانیا هرگونه معامله، تأمین سرمایه یا ارائه خدمات مالی به این پنج نفر را ممنوع کرده است

دولت بریتانیا دارایی های احتمالی دو ایرانی متهم به دست داشتن در توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا و سه تن از فرماندهان نیروی قدس سپاه پاسداران را مسدود کرد.

وزارت دارایی بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرد که این تصمیم بر اساس قانون انسداد دارایی های دست اندرکاران فعالیت های تروریستی و در پیروی از قطعنامه ۱۳۷۳ شورای امنیت سازمان ملل و مقررات اتحادیه اروپا اتخاذ شده است.

منصور ارباب سیر و غلام شکوری، دو شخصی که اخیرا توسط پلیس فدرال و دادستانی آمریکا به دست داشتن در توطئه ترور عادل الجبیر، سفیر عربستان در آمریکا متهم شده بودند، از جمله کسانی هستند که دارایی های احتمالی شان در بریتانیا مسدود می شود.

دولت بریتانیا همچنین قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران را به همراه عبدالرضا شهلایی و حامد (مصطفی) عبدالهی، دو تن از فرماندهان این نیرو مشمول انسداد دارایی ها قرار داده است.

هرگونه معامله با سرمایه یا منابع اقتصادی این پنج نفر، تأمین سرمایه یا منابع اقتصادی برای آنها یا ارائه خدمات مالی به آنها بر اساس اعلام وزارت دارایی بریتانیا ممنوع است.

وزارت دارایی آمریکا هم هفته گذشته این پنج نفر را مشمول تحریم قرار داد.

آقای سلیمانی پیش تر به اتهام دست داشتن در برنامه های اتمی و موشکی ایران، تماس و ارائه کمک به سازمان های تروریستی و کمک به دولت سوریه در سرکوب اعتراضات در این کشور توسط شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا مشمول تحریم قرار گرفته است.

دولت آمریکا همچنین آقای شهلایی را در شهریورماه سال ۱۳۸۷ (سپتامبر ۲۰۰۸) به عنوان قائم مقام فرمانده نیروی قدس سپاه به طراحی حملات علیه نظامیان آمریکایی در عراق متهم و مشمول تحریم اعلام کرد.

آقای شهلایی متهم است که هماهنگی توطئه ترور عادل الجبیر را به عهده داشته و آقای عبدالهی متهم است که بر کار او نظارت می کرده است.

نیروی قدس مسئول عملیات خارجی سپاه پاسداران ایران است.

دولت آمریکا مکررا این نیرو را به دست داشتن در حملات علیه نظامیان آمریکایی در عراق و افغانستان متهم کرده است.

در اتهام اخیر پلیس فدرال و دادستانی آمریکا که دولت این کشور هم از آن حمایت کرده، بعضی از اعضای نیروی قدس به تأمین هزینه و طراحی و هدایت توطئه ترور سفیر عربستان در آمریکا متهم شده اند.

مقامات ایران این اتهامات را بی اساس می خوانند.

مطالب مرتبط