وزارت کشور ایران فعالیت حزب مهدی کروبی را امکان پذیر خواند

روزنامه حزب اعتماد ملی حق نشر عکس BBC World Service
Image caption روزنامه حزب اعتماد ملی پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران توقیف شد

وزارت کشور ایران اعلام کرده است که حزب اعتماد ملی که مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت ایران هم اکنون دبیر کل آن است، می تواند در چارچوب قانون و اساسنامه مجمع عمومی برگزار کند.

دفتر حزب اعتماد ملی در جریان حوادث پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران مهر و موم و روزنامه این حزب به همراه بازداشت شماری از نویسندگان آن، توقیف شد.

مهدی کروبی دبیر کل فعلی این حزب هم اکنون در بازداشت خانگی به سر می برد.

محمود عباس‌زاده مشکینی، دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در وزارت کشور از امکان برگزاری مجمع عمومی حزب اعتماد ملی خبر داده، گفته است که "بدنه حزب اعتماد ملی درمورد رفتارهایی که یکی از اعضای شورای مرکزی حزب در انتخابات ریاست جمهوری داشته، باید تکلیف خودشان را روشن کنند."

آقای مشکینی به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که حزب اعتماد ملی مجوز تاسیس و پروانه فعالیت دارد اما برای انتخابات شورای مرکزی خود، مجمع عمومی برگزار نکرده است.

به گفته این مقام ایرانی پس از این‌که مجمع عمومی حزب اعتماد ملی و انتخابات اعضای شورای مرکزی آن انجام شد، این حزب می‌تواند فعالیت کند.

اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی به بی بی سی فارسی گفته است که اظهار نظر اخیر آقای مشکینی موضوع جدیدی نیست و تکراری است اما کارکرد اجرایی ندارد.

به گفته آقای گرامی مقدم انتخاب شورای مرکزی و دستور برگزاری مجمع عمومی حزب مطابق قانون صرفا بر عهده دبیرکل حزب آقای کروبی است که اکنون در بازداشت خانگی به سر می برد.

حزب "قانونی" اصلاح طلب

در جریان وقایع پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش در ایران، وزارت کشور ایران چند حزب و گروه سیاسی اصلاح طلب از جمله جبهه مشارکت ایران اسلامی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و مجمع روحانیون مبارز را که از نامزدی میرحسین موسوی حمایت کرده بودند، "غیرقانونی" خواند و آنها را "منحل" اعلام کرد و بر این اساس چگونگی فعالیت این گروه ها در انتخابات پیش روی مجلس مبهم است.

حق نشر عکس AFP
Image caption مهدی کروبی از اواسط زمستان گذشته در بازداشت خانگی به سر می برد

با این همه حزب اعتماد ملی از دیگر احزاب اصلاح طلب ایران از "غیر قانونی" خوانده شدن از سوی مقام های دولتی و قضایی مصون مانده است.

اوایل سال جاری خورشیدی، رسول منتجب نیا معاون مهدی کروبی دبیر کل حزب اعتماد ملی گفته بود که این حزب نه تعطیل شده و نه توقیفش کرده اند "بلکه به دلیل مسائل مربوط به شخص آقای کروبی، دفتر حزب اعتماد ملی را پلمپ کردند که بعد از مدتی با تلاش صاحب خانه (مالک)، رفع پلمپ شد و به او تحویل داده شد."

آقای منتجب نیا حدود شش ماه پیش از این احتمال داده بود که در صورت صدور اجازه برگزاری مجمع عمومی حزب اعتماد ملی، مهدی کروبی، دبیرکل فعلی حزب تمایلی به شرکت در این کنگره یا نامزد شدن برای دبیرکلی نداشته باشد.

آقای کروبی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که خود از نامزدهای آن بود، دولت را به تقلب در انتخابات متهم کرد.

در نتایج نهایی دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که محمود احمدی نژاد پیروز آن معرفی شد، وزارت کشور ایران از میان چهار نامزد انتخابات، مهدی کروبی را نفر پنجم و آرا باطله را بیشتر از رای آقای کروبی اعلام کرد.

مقام های ارشد ایران هرگونه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری این کشور را رد می کنند و انتخابات انجام شده در ایران را از "پاکترین" انتخابات در جهان توصیف می کنند.