بالاگرفتن اختلافات بر سر یک شرکت خودرو سازی در ایران

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مجلس ایران در خرداد ماه سال جاری رای به تحقیق و تفحص از شرکت خودرو سازی سایپا داد

در حالی که رئیس هیات تحقیق و تفحص از گروه خودرو سازی سایپا در مجلس ایران با طرح موضوعاتی خواهان ممنوع الخروج شدن رئیس و هیات مدیره این شرکت شده است، سایپا اعلام کرده که گفته های این نماینده مجلس "خلاف واقع و تهمت" است و از او به دادگاه شکایت می کند.

نادر قاضی پور روز سه شنبه ۲۶ مهر طی نامه ای به دادستان تهران، اعلام کرده بود که رئیس و برخی از مدیران ارشد این شرکت، تابعیت دوگانه دارند و خواستار ممنوع الخروج شدن این افراد تا نهایی شدن گزارش هیات تحقیق و تفحص شده بود.

موضوع تحقیق و تفحص مجلس از سایپا، درباره نحوه واگذاری سهام این شرکت خودروسازی است.

آقای قاضی پور نسبت به تکرار وضعیت محمود رضا خاوری مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران که نامش در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی آمده، هشدار داده است. آقای خاوری که به گفته مقام های ایرانی تابعیت دوگانه دارد، از زمان طرح نامش در پرونده اختلاس در خارج از ایران به سر می برد.

آقای قاضی پور همچنین به خبرنگاران حاضر در مجلس ایران گفته بود که "هیچ نظارت دقیقی بر گردش مالی ۱۰ هزار میلیارد تومانی سایپا وجود ندارد و بنابراین پرونده سایپا اگر مهمتر از کلاهبرداری اخیر سه هزار میلیارد تومانی نباشد، کمتر نیست."

انتقاد از مدیران سایپا

او همچنین از رئیس قوه قضائیه ایران خواسته بود که شعبه ویژه ای را مامور رسیدگی به "تخلفات" شرکت سایپا کند تا "جلوی ضایع شدن حقوق سهامداران و مصرف کنندگان گرفته شود."

آقای قاضی پور، گفته است که پیش از این رئیس هیات مدیره و مدیر بازرسی سایپا توسط قوه قضائیه بازداشت شدند اما با قید وثیقه ۶ میلیارد تومانی آزاد شدند.

به گفته آقای قاضی پور یکی از مدیرانی که با وثیقه آزاد است، اخراج شده و دیگری موقتا مشغول کار است.

حق نشر عکس icana.ir
Image caption بر اساس آیین نامه داخلی مجلس ایران تحقیق و تفحص باید طی یک دوره شش‌ماهه به نتیجه برسد

رئیس هیات تحقیق تفحص از سایپا مدیران این شرکت را به "گردن کلفتی در برابر مجلس" متهم کرده و گفته است که این افراد از ابتدای تحقیق و تفحص با مجلس همکاری نکردند.

آقای قاضی پور "عدم نصب اطلاعیه درخواستی هیات در محوطه سایپا برای اعلام شکایت و دادن اطلاعات توسط افراد مطلع، عدم پاسخگویی به مکاتبات هیات، عدم همکاری و علام اطلاعات مالی برای ارائه به حسابرسان قانونی" را از جمله موارد عدم همکاری شرکت سایپا توصیف کرده است.

رئیس هیات تحقیق و تفحص مجلس از سایپا گفته است: "مجلس گردن گردن کلفت ها را که مقابل قانون و مردم بایستند می شکند."

"سایپا شکایت می کند"

ساعاتی پس از انتشار گفته های رئیس هیات تحقیق و تفحص از سایپا، این شرکت "کل مطالب ذکر شده" از قول نادر قاضی پور در رسانه ها را "کذب، خلاف واقع، تهمت و موجب تشویش اذهان عمومی" خواند.

سایپا اعلام کرده که نسبت به طرح شکایت جداگانه در مرجع قضایی علیه آقای قاضی پور اقدام خواهد کرد و به موازات آن موضوع را به کمیسیون اصل ۹۰ و هیات رئیسه مجلس نیز ارجاع خواهد داد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی از قول مدیران شرکت سایپا گفته "اختصاص یک اتاق به اعضای کمیته تحقیق و تفحص، نصب اعلامیه در محوطه شرکت و همکاری شرکت های گروه، از درخواست های مطرح شده توسط کمیته تحقیق و تفحص بوده که این درخواست ها از سوی مدیران سایپا اجابت شده است."

مجلس ایران در خرداد ماه سال جاری و برای بررسی "شرایط رقابتی در واگذاری سهام شرکت خودروسازی سایپا و نحوه واگذاری و جابه جایی سهام" این شرکت رای به انجام تحقیق و تفحص از سایپا داد.

بر اساس آیین نامه داخلی مجلس ایران تحقیق و تفحص در مواردی که به تصویب مجلس رسیده، باید در طی یک دوره شش‌ماهه به نتیجه برسد. این مهلت با تایید هیات رئیسه تا شش ماه دیگر هم قابل تمدید است.