پیشنهاد رفسنجانی برای 'ترمیم اعتماد مردم ظرف دو سال'

اکبر هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس hashemirafsanjani.ir
Image caption آقای رفسنجانی شرایط کشور را حساس خوانده و خواستار زمینه سازی برای "حضور مردم" شده است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ایران با تاکید بر لزوم "ترمیم اعتماد مردم" گفت: "اگر مدبرانه عمل کنیم، می توانیم ظرف دو سال و با برگزاری انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و شوراها به صورت آزاد و شفاف و همراه با نظارت و اجرای صحیح، مردم را همانند ابتدای انقلاب پشتیبان و همراه نظام و آرمان‌های آن نگه داریم."

آقای هاشمی رفسنجانی امروز سه شنبه ۲۶ مهر (۱۸ اکتبر) در دیدار با جمعی از استانداران سابق ایران بر "لزوم کم کردن فاصله میان مردم و به خصوص نسل جوان با نظام و مسئولان کشور" تاکید کرده است.

اظهارات جدید آقای رفسنجانی یک روز بعد از آن منتشر شد که وی در جمع اعضای حزب مردمسالاری، نزدیک به اصلاح طلبان، گفته بود که مردم می‌خواهند "در سرنوشت و آینده خود تأثیرگذار باشند" و "رأیشان تزئینی نباشد".

وی در آن اظهارات هم خواستار فراهم آوردن زمینه "یک انتخابات شفاف و سالم، با حضور ناظران و مجریان صالح" برای انتخاب نمایندگان "مستقل و قوی" شده است.

وبسایت رسمی آقای هاشمی رفسنجانی همزمان با انعکاس جدیدترین سخنان وی در مورد انتخابات، گزارشی را تحت عنوان "هشدارهای انتخاباتی هاشمی از ۵۸ تا ۸۸" منتشر کرده که شامل گزیده ای از اظهارات او در زمینه لزوم پرهیز از تخلفات انتخاباتی است.

در هفته ها و ماه های اخیر، تعدادی از شخصیت های سیاسی ایران نسبت به احتمال بروز تخلف در انتخابات آینده هشدار داده و خواستار نظارت بر عملکرد دولت در این زمینه شده اند.

روز گذشته، تعدادی از اعضای کابینه در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی دولت، به انتقاد از متهم کنندگان عملکرد انتخاباتی دولت پرداخته و این اتهامات را دارای اهداف سیاسی دانستند.

هشدار در مورد 'شرایط حساس' کشور

آقای هاشمی رفسنجانی در اظهارات روز گذشته خود، با تاکید بر لزوم "فعالیت آزاد و مستقل احزاب و رسانه‌ها" و شرکت "نمایندگان مدنظر مردم از هر طیفی در انتخابات" گفته بود: "در صورت برگزاری انتخابات با شرایط فوق، همه مردم و گروه‌ها نتیجه را پذیرفته و زمینه آرامش و توسعه کشور به سرعت فراهم خواهد شد."

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که پیشتر محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، آزادی انتخابات، احزاب، رسانه ها و زندانیان سیاسی را از شرایط شرکت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم دانسته بود که اسفند ماه آینده برگزار خواهد شد. آقای رفسنجانی "مجلس آزاد و مردمی و مجریان قانونمند" را "راهگشا و حلال مشکلات داخلی و بین‌المللی کشور در شرایط حساس کنونی" خوانده و افزوده است: "برای مردم در حال حاضر بسیار مهم است که فکر کنند با انجام انتخابات شرایط و امکانات کشور به نمایندگان واقعی‌شان واگذار و مسائل به تدریج حل خواهد شد." وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اتهامات اخیر دولت آمریکا علیه حکومت ایران گفته است: "اقدام عجولانه و دشمنانه سردمداران آمریکا و متحدان آنان، همراه با ارائه زودهنگام گزارش توسط دبیرکل آژانس انرژی اتمی و نیز نماینده حقوق بشر در امور ایران حاکی از ورود دشمنان به مرحله خطرناکی است که باید با تدبیر و هوشیاری و ایجاد وحدت ملی، شرایط پیش رو را مدیریت کنیم. " وی تاکیده کرد: "در این شرایط مهمترین ابزار و وسیله حفاظت ما در برابر توطئه‌های دشمنان، وحدت ملی است و حضور پرشور مردم به مانند ابتدای انقلاب می‌تواند حلال مشکلات مقطع کنونی باشد."

هفته پیش، مقام های آمریکایی سپاه پاسداران ایران را به برنامه ریزی برای اجرای عملیات تروریستی در ایالات متحده متهم کرده و خواستار اقدام شدید جامعه بین المللی علیه جمهوری اسلامی شده اند.

مطالب مرتبط