نمایندگان مجلس درباره نمایشگاه فرانکفورت از وزیر ارشاد سوال می کنند

نمایشگاه کتاب فرانکفورت حق نشر عکس
Image caption غرفه ایران در نمایشگاه فرانکفورت با دیواری بسته شده بود

نمایندگان مجلس ایران از محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد، درباره دلایل غیبت ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت سوال می کنند.

غلامعلی حداد عادل، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس، از جلسه ای در آینده نزدیک خبر داد که در آن نمایندگان مجلس "نکاتی را مطرح خواهند کرد" و وزیر ارشاد هم دلایل غیبت ایران را توضیح خواهد داد. به گفته او "نمایندگان مجلس درباره‌ حضور نداشتن ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حساس هستند و می‌خواهند ببینند چرا ایران در این نمایشگاه حضور نداشته است."

در نمایشگاه کتاب فرانکفورت که از شانزدهم تا بیست و یکم مهر برگزار شد، چند ناشر خصوصی از ایران حضور داشتند ولی غرفه رسمی ایران در نمایشگاه فرانکفورت، بعد از ۱۰دوره حضور در این نمایشگاه، با دیواری مسدود شده بود.

احسان‌الله حجتی، مدیرعامل مستعفی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، وابسته به وزارت ارشاد، گفت که طبق روال هرساله ثبت نام مقدماتی برای شرکت در این نمایشگاه صورت گرفته بود، اما پولی به عنوان اجاره واریز نشده بود.

اما محمد حسینی روز یکشنبه، ۲۴ مهر، علت غیبت ایران را "مشکلاتی که در صدور روادید مدیران دولتی پیش آمده" دانست.

او گفت: "از آن‌جا تماس گرفتند و گفتند ایران شرکت نکرده و بعد از پی‌گیری‌هایی که کردم، متوجه شدم حمایت‌های لازم از ناشران دولتی و خصوصی صورت گرفته و در بخش خصوصی مانند هر سال حضور دارند."

اما بهمن دری، معاون فرهنگی وزارت ارشاد، روز دوشنبه گفت که "غیبت ایران از حضورش به مراتب تاثیرگذارتر بود."

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمد حسینی: این مسأله آن قدر جنجال برانگیز نیست که به آن دامن زده می شود

بهمن دری گفت: "مسدود شدن غرفه ایران در نوع خود تبدیل به فرصت و پیامی رسا به نفع ایران شد و از حضور عادی ایران نیز به مراتب تاثیرگذارتر بود و ناخواسته این موضوع گواهی شد بر این ادعا که غرب حتی دیدگاه‌های فرهنگی ایران اسلامی را تحمل نمی‌کند."

معاون امور فرهنگی ارشاد گفت: "سال‌هاست عده‌ای انتقاد می‌کنند که به جای مدیران دولتی خوب است بگذاریم ناشران خصوصی به نمایشگاه فرانکفورت بروند؛ چون تاکنون نمایشگاه دستاوردی برایمان نداشته است. حال که ناشران خصوصی به جای مدیران دولتی در نمایشگاه شرکت کرده‌اند، می‌گویند چرا ضعیف شرکت کرده‌اند."

او دو هفته پیش گفته بود که "عملا حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت هیچ دستاوردی برای ما ندارد".

در همین حال، به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمد حسینی امروز سه شنبه،۲۶ مهر، گفت: "این مسأله آن‌قدر جنجال‌برانگیز نیست که به آن دامن زده می‌شود. حضور ناشران بخش خصوصی و دولتی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت مثل هر سال بوده و این‌طور نبوده که ایران در این نمایشگاه حضور نداشته باشد."

انتقادها

حق نشر عکس
Image caption با وجود غیبت غرفه دولت ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت، بعضی از ناشران خصوصی ایرانی در این نمایشگاه حضور یافتند

اما به نظر می رسد نمایندگان مجلس این توضیحات را قانع کننده نیافته اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جواد آرین منش، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: "نباید کم‌کاری خودمان را به حساب مخالفت غرب با سیاست‌های جمهوری اسلامی بگذاریم."

آقای آرین‌منش گفت: "از جهت تعداد و نوع فعالیت ناشران شرکت کننده، نمایشگاه کتاب فرانکفورت بزرگ‌ترین و تخصصی‌ترین نمایشگاه کتاب در سطح جهان است و در روزهای اخیر هم شاهد بودیم که نزدیک به ۷۵۰۰ ناشر از ۱۱۰ کشور جهان در آن حضور یافته بودند. ایران هم در ۱۰ سال گذشته با جمعی از ناشران دولتی و غیردولتی در این رویداد مهم شرکت کرده و در هر حال فرصتی است برای عقد قرارداد فروش کتاب و سایر محصولات فرهنگی و محلی است برای نمایش تحولات نشر و چاپ هر کشور در طول یک سال."

جواد آرین‌منش گفت: "متاسفانه به دلیل ناهماهنگی‌هایی که در ماه‌های گذشته اتفاق افتاد، ایران با اینکه متقاضی غرفه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود، در عمل مبالغی را که می‌بایست بابت این غرفه پرداخت می‌کرد، پرداخت نکرد و در نهایت غرفه ما فاقد متولی ماند و مسئولان نمایشگاه هم مجبور شدند آن را مسدود کنند و این در حالی است که نام ایران به عنوان شرکت‌کننده در ورودی نمایشگاه بود."

او این اتفاق را نشانه "ضعف مدیریت در زمینه فعالیت‌های فرهنگی حوزه کتاب و حضور در نمایشگاه‌های معتبر خارجی" و "ناهماهنگی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت امور خارجه" دانست.

همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، علی مطهری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت که اعضای این کمیسیون در جلسه غیرعلنی اول آبان‌ماه از وزیر ارشاد درباره مساله ممیزی کتاب و حضور نیافتن ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت سئوال خواهند کرد.

ساز و کار حضور

معمولا ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی فرهنگی و به طور خاص نمایشگاه کتاب فرانکفورت به سه شکل حضور می‌یابد. ابتدا از طرف موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی به نمایندگی از وزارت ارشاد غرفه‌ای تهیه می‌شود، بعد اتحادیه ناشران غرفه‌ای را تدارک می‌بیند و در نهایت نیز برخی از ناشران به طور مستقل در نمایشگاه شرکت می‌کنند.

در نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال، نشر اندیشه ورزان، علمی فرهنگی، کتاب خروس، مهرآمین، نشرچشمه، پردیس، روایت فتح، روشنگران، ساقی، شباویز، نشر ویدا و نشر اهل بیت از جمله ناشرانی بودند که در غرفه‌هایی کتاب‌های خود را عرضه کردند.

اما اتحادیه ناشران نیز در نمایشگاه کتاب فرانکفورت امسال غرفه‌ای نداشت. به گفته برخی از کارشناسان، این اتحادیه هم برای حضور در نمایشگاه‌ها به حمایت های دولتی متکی است.

شصت و سومین نمایشگاه کتاب فرانکفورت از شانزدهم تا بیست و یکم مهر ۱۳۹۰ در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد.

مطالب مرتبط