"توطئه ترور" سفیر عربستان؛ نگرانی فرانسه و اقدام کانادا

حق نشر عکس AFP
Image caption سارکوزی روابط ایران با همسایگانش را نگران کننده خواند

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه با ابراز نگرانی از "توطئه ایران برای ترور" سفیر عربستان سعودی در واشنگتن خواهان تشدید تحریم های ایران شده است.

به گفته آقای سارکوزی، شواهد ارائه شده به وسیله ایالات متحده درباره نقش ایران در این توطئه از اعتبار بالایی برخوردار است.

او همچنین از تغییر رویه رهبران ایران ابراز نگرانی کرد.

حکومت ایران با رد اتهام های آمریکا، دست داشتن در چنین طرحی را تکذیب کرده است.

آقای سارکوزی با اشاره به این رخداد، پافشاری ایران بر ادامه غنی سازی هسته ای و افزایش تنش های آن با کشورهای عرب منطقه را "نگران کننده" خواند و خواهان تشدید تحریم های ایران شد.

همزمان، کانادا از تحریم پنج شهروند ایران به اتهام دست داشتن در طرح ترور عادل الجبیری، سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده خبر داده است.

جان بئرد، وزیر خارجه کانادا در بیانیه ای اعلام کرد: "توطئه خنثی شده شاهد دیگری بر تهدیدهای حکومت کنونی ایران است. کانادا به همکاری با شرکای بین المللی خود برای فشار بر رژیم ایران برای تغییر رویه خطرناکش ادامه می دهد."

افراد تحریم شده عبارتند از: منصور ارباب سیر، شهروند بازداشت شده ایرانی – آمریکایی، غلام شکوری "همدست او"، سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، حامد عبداللهی و عبدالرضا شهلایی از فرماندهان این نیرو.

دادگاهی در نیویورک برای دو نفر اول کیفرخواست صادر کرده است. آقای ارباب سیر که ۵۶ سال سن دارد، در بازداشت است و غلام شکوری که به گفته مقام های آمریکایی از بستگان آقای ارباب سیر است، در ایران به سر می برد.

پیش تر، ایالات متحده و بریتانیا این ۵ نفر را تحریم کرده بودند.

بر اساس تحریم های جدید ، اموال تحریم شدگان در کانادا مسدود شده و آنها از سفر به این کشور منع شده اند. همچنین شهروندان کانادایی از معامله با آنها منع شده اند.

آمریکا آقای ارباب سیر را متهم کرده است که در هماهنگی با آقای شکوری قصد داشته با ارتباط با گروه های تبهکار در مکزیک، برای ترور سفیر عربستان در واشنگتن زمینه چینی کند.

"ابهام های پرونده"

محمد منظرپور، خبرنگار بی بی سی در واشنگتن با اشاره به مدارک ارائه شده به وسیله پلیس فدرال آمریکا به دادگاه می گوید، این پرونده دارای ابهام هایی نیز هست.

از جمله ابهام ها این است که ماموران فدرال تنها بخشی از مکالمات منصور ارباب سیر و خبرچین دولت آمریکا را ثبت کرده اند و فایل صوتی اولین مکالمه آنها که در ماه مه انجام شده است و ملاقات های بعدی که بر اساس کیفرخواست در ماه های ژوئن و ژوئیه امسال انجام شده، به دادگاه ارائه نشده است.

محور دیگری که در بعضی از مطبوعات به عنوان نقطه ضعف پرونده مطرح شده است، به ارتباط نیروهای قدس سپاه پاسداران با واریز شدن مبلغ یکصد هزار دلار به حساب بانکی خبرچین دولت آمریکا مربوط می شود.

براساس کیفرخواست، فرد ناشناسی با آقای ارباب سیر تماس گرفته و به او اطلاع می دهد این مبلغ به حساب بانکی فردی که در پرونده از او به عنوان "شخص ۱" نام برده، واریز شده است.

در ادامه در کیفرخواست آمده است که آقای ارباب سیر یک روز قبل از مکالمه ضبط شده مورخ ۱۴ ژوئیه، به خبرچین دولت آمریکا اطلاع داده که "شخص ۱" مبلغ را دریافت کرده است.

سپس دادستانی در کیفرخواست به تشریح انتقال این مبلغ به وسیله دو "شخصیت حقوقی خارجی" به حساب خبرچین دولت آمریکا از طریق بانکی در منطقه منهتن نیویورک می پردازد.

اما در تشریح مسیر انتقال این مبلغ، اشاره ای به ارتباط این دو "شخصیت حقوقی خارجی" با ایران یا با نیروی قدس سپاه پاسداران نشده است.

علی رغم این ابهام ها بعضی از ناظران اعتقاد دارند، دولت آمریکا در تایید اتهام های وارد شده اطلاعات سری دیگردر اختیار دارد که در کیفرخواست ذکر نشده است.

مطالب مرتبط