انتقاد کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل از پاسخ های 'مبهم' ایران

لوگوی اعدام و قوه قضاییه
Image caption سازمان ملل می گوید ایران آمار دقیق اعدام ها و علت آنها را ارائه نکرده است

کارشناسان کمیته حقوق بشر سازمان ملل از ناکامی ایران در ارائه جزئیات کافی در مورد کاربرد اعدام در این کشور و همچنین مساله حقوق همجنسگرایان انتقاد کرده اند.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در روزهای دوشنبه و سه شنبه در اجلاس جاری خود در ژنو به گزارش دولت جمهوری اسلامی در مورد میزان پایبندی این کشور به تعهدات مندرج در معاهده بین المللی حقوق مدنی و سیاسی رسیدگی می کرد.

گفته می شود که این نخستین بار از سال ۱۹۹۳ میلادی است که دولت جمهوری اسلامی گزارشی را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به این کمیته ارسال داشته و در این زمینه، با بیش از یک دهه تاخیر به مسئولیت خود عمل کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه کریستین شانت کارشناس فرانسوی این کمیته اشاره کرد که پاسخ های ایران "نیمه و مبهم" بوده و هیات ایرانی فهرست کاملی از اعدام شدگان در این کشور فراهم نکرده است.

او همچنین به خاطر ناکامی ایران در پاسخ دادن به سوالات درباره رفتار با همجنسگرایان انتقاد کرد.

او گفت: "ملاحظه می کنم که این کشور خیلی از این سوال سرافکنده است. پاسخ [ایران] به همه اینها سکوت بوده است."

یولیا آنتونلا موتوک کارشناس رومانیایی کمیته افزود: "می بینم که هیچ پاسخ دقیقی در ارتباط با سوالات مشخص فراهم نشده است."

او گفت که این کمیته "آمارهای دقیقی در مورد شمار کشته ها و افراد" مفقود در جریان خشونت های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ ندارد.

بنابه این گزارش هیات ایرانی در پاسخ هایش به کمیته درباره حکم اعدام توضیح داد که مجازات اعدام فقط در مورد "جدی ترین جرایم" به کار گرفته می شود.

اما این هیات اذعان کرد که با این حال امکان دارد حکم اعدام در مورد "سایر جرایم که ممکن است کم اهمیت تر تلقی شود" نیز اعمال شود.

یک مقام ایرانی گفت: "اما تاکنون، این احکام هرگز اعدام را به دنبال نداشته است."

هیات ایرانی در مورد آمارهای مورد درخواست سازمان ملل فقط گفت که ۷۰ درصد احکام اعدام به قاچاق مواد مخدر مربوط بوده است.

یک مقام سازمان عفو بین الملل پیشتر گفت که حضور جمهوری اسلامی در برابر کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد بارقه ای از امید برای قربانیان نقض حقوق بشر و خانواده های آنان در ایران به وجود آورده و افزود که "مقامات این کشور باید به این افراد گوش فرادهند و پذیرش و به کار بستن توصیه های کمیته حقوق بشر سازمان ملل می تواند نخستین گام، اما گامی مهم در این راستا باشد."

احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای ایران، روز شنبه نخستین ارزیابی خود از وضع حقوق بشر در ایران را طی گزارشی ارائه کرد.

او که زمانی وزیر خارجه مالدیو بود فروردین ماه گذشته توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر ویژه برای ایران تعیین شده بود.

ایران که اتهام نقض گسترده حقوق بشر را رد می کند با سفر احمد شهید به این کشور مخالفت کرده است.

از سوی دیگر آمریکا روز سه شنبه با اشاره به گزارش تازه سازمان ملل از جامعه جهانی خواست بیش از پیش ایران را محکوم کنند.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: "مقام های ایرانی به خفه کردن هرگونه مخالفت، سرکوب اقلیت های مذهبی و قومی، آزار و ارعاب مدافعان حقوق بشر و شکنجه بازداشتی ها ادامه می دهند."

او گفت که آمریکا "در کنار مردم ایران که آرزوی چیزی بیش از شنیده شدن صدایشان و پاسخگو دانستن دولت برای اقداماتش را ندارند می ایستد."

مطالب مرتبط