محکومیت هفت بهایی مرتبط با موسسه آموزشی عالی بهائیان

دانشگاه بهایی حق نشر عکس bihe
Image caption هفت بهایی مرتبط با موسسه آموزشی عالی بهائیان به زندان محکوم شدند

جامعه بین المللی بهائیان گفته است که براساس رای شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هفت بهایی به جرم ارتباط با موسسه آموزش عالی بهائیان به چهار تا پنج سال زندان محکوم شده‌اند.

براساس این حکم "کامران مرتضایی و وحید محمودی هر یک به پنج سال زندان و رامین زیبایی، محمود بادوام، فرهاد صدقی از مدرسان این موسسه آموزشی نیز به چهارسال زندان محکوم شدند. ریاض سبحانی مشاور و نوشین خادم دستیار این موسسه آموزشی نیز هر یک چهار سال حبس گرفتند.

طبق گزارش جامعه بین المللی بهائیان شماری از شهروندان بهایی در شهرهای تهران، اصفهان و کرج پنج ماه پیش در ارتباط با موسسه آموزشی بهائیان بازداشت شدند. این افراد استادان دانشگاه غیر حضوری بهائیان و یا از افراد مرتبط بااین موسسه بودند که" برای آموزش به جوانان بهایی محروم از تحصیل از دانشگاه‌های ایران این سیستم آموزشی را تاسیس کرده‌اند."

کامران رحیمیان و همسرش فران حسامی دو مدرس روانشناسی این موسسه، دو بهایی دیگر مرتبط با این پرونده هستند که همچنان در زندان به سر می‌برند.

مقام های امنیتی ایران در روز ۲۱ ماه مه به منزل بیش از ۳۰ تن از مدیران و دست اندرکاران موسسه علمی آزاد مراجعه و حداقل ۱۱ نفر آنها را دستگیر کردند.

بهائیان ایران موسسه علمی آزاد خود را در اواسط دهه ۱۳۶۰ خورشیدی تاسیس کردند و هدف آن را تامین نیازهای تحصیلی جوانان خود اعلام کرده اند که پس از انقلاب از ورود به دانشگاه های دولتی محروم بوده اند.

مقام های ایرانی این موسسه را غیرقانونی می دانند و فعالیت های آن را ممنوع اعلام کرده اند.

بهائیان می گویند که بسیاری از فارغ‌التحصیلان موسسه علمی آزاد تاکنون حداقل از ۵۰ دانشگاه در آمریکا و اروپا پذیرش گرفته اند و برخورد مقامات جمهوری اسلامی ایران با آن، تاثیری بر ادامه کار این موسسه غیرمتمرکز و به طور فزاینده آنلاین نخواهد گذاشت.

پیشتر نیز دزموند توتو اسقف اعظم و از رهبران جنبش آپارتاید آفریقای جنوبی و خوزه راموس هورتا، رئیس جمهوری تیمور شرقی، که دو برنده جایزه صلح نوبل هستند در نامه سرگشاده ای که در وب سایت هافینگتون پست منتشر کردند، نوشته اند: "ما از دولت ایران می خواهیم که مدرسان موسسه علمی آزاد بهائیان که در حال حاضر در زندان بسر می برند و با اتهاماتی در رابطه با فعالیت های آموزشی خود روبرو هستند را بدون قید و شرط آزاد و از آنها رفع اتهام کند."

به گزارش جامعه بین المللی بهائیان در حال حاضر دست کم ۱۱۲ نفر بهایی در ایران به خاطر عقایدشان در زندان به سر می‌برند. از جمله این بازداشت شدگان هفت رهبر جامعه بهایی هستند که به بیست سال زندان محکوم شده‌اند.

براساس این گزارش پرونده ۳۰۰ بهایی دیگر نیز در مراجع قضایی ایران در جریان است.

مطالب مرتبط