اعتراض ایران به قتل یک سرباز نیروی انتظامی در مرز آذربایجان

پلیس ایران حق نشر عکس 1
Image caption یک سرباز هجده ساله نیروی انتظامی ایران در حادثه مرزی کشته شد

مقامات وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، به کشته شدن یک مرزبان ایرانی که به گفته آنها "اشتباها" وارد خاک آذربایجان شده بود اعتراض کردند و خواهان مجازات عاملان آن شدند.

مقامات ایرانی می گویند که یک سرباز پاسگاه دیده‌بانی فیروزآباد شهرستان پارس آباد در استان اردبیل روز چهارشنبه ۲۷ مهر "اشتباها و بدون حمل سلاح" وارد خاک جمهوری آذربایجان شد و توسط مرزبانان آذربایجانی به قتل رسید.

خبرگزاری مهر به نقل از شاهدان عینی گزارش کرده است که مرزبانان آذربایجانی ابتدا این سرباز ۱۸ ساله اهل خرم آباد لرستان را دستگیر کردند، اما بعد او را از فاصله چند متری به گلوله بستند.

از سوی دیگر خبرگزاری منطقه ای ترند به نقل از واحد مطبوعاتی مرزبانی جمهوری آذربایجان نوشته است که حادثه حدود ساعت ۲ بعد از ظهر چهارشنبه و هنگامی رخ داد که فردی "ناشناس" تلاش کرد به صورت "غیرقانونی" از مرز عبور کند.

به گفته مقامات مرزبانی جمهوری آذربایجان، "این فرد که لباس نظامی بر تن داشت، ۱۲۰۰ متر در داخل خاک آذربایجان عبور کرده بود و علیرغم اخطار مرزبانان آذربایجان، به اخطار توجهی نکرد و برای درگیری با آنها اقداماتی را انجام داد".

روایت مقامات جمهوری آذربایجان این است که شخص مورد نظر به سوی مرزبانان آذربایجانی حمله کرده است و آنها در پاسخ، به سوی او تیراندازی کرده اند.

واحد مطبوعاتی مرزبانی جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که فرد "ناشناس" در اثر تیراندازی زخمی و سپس دستگیر شد، اما در راه انتقال به بیمارستان جان باخت.

سید مجتبی موسوی، فرمانده مرزبانی استان اردبیل در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا تأیید کرد که مقامات آذربایجانی به همتایان ایرانی خود گفته اند که سرباز ایرانی با مأموران آذربایجانی درگیر شده بود.

به گفته او جسد سرباز ایرانی به بیمارستان بیله سوار در ایران منتقل شده و هیأت های بلندپایه ای از پلیس مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان مشغول بررسی چگونگی وقوع حادثه هستند.

سرتیپ احمد گراوند، جانشین فرمانده مرزبانی ایران و گروهی از بازرسان و فرماندهان پلیس این کشور قرار است با فرماندهان مرزبانی جمهوری آذربایجان دیدار و گفت و گو کنند و با حضور در محل حادثه، به بررسی موضوع بپردازند.

وزارت امور خارجه ایران در یادداشت اعتراضی خود که به سفیر جمهوری آذربایجان تحویل داده شده، قتل سرباز ایرانی توسط مرزبانان آذربایجانی را "خلاف مقررات بین المللی، توافقات دو جانبه و اصول حسن همجواری" توصیف کرده است.